ZATO UMIRU NOGOMETAŠI? 'Dijele nam ih kao bombone!'

Ostale lige - Nogomet 9. lip 202022:31 > 22:41
Hannah Peters / Staff

Koliko puta smo se zapitali, čitajući vijest o novom smrtnom slučaju mladića na nogometnom igralištu, zašto se to događa. I mi smo prije 2 godine imali slučaj Brune Bobana, igrača Marsonije, koji je preminuo u dobi od 25 godina.

Istraga u pogledu upotrebe sredstava protiv bolova i drugih neterapeutskih lijekova u nogometu otkrila je da postoji cijela kultura zloupotrebe tih sredstava unutar nogometnog svijeta, a koja povećava opasnost od smrtnih posljedica na nogometnim terenima!

Do tih spoznaja došla je njemačka televizija ARD koja je napravila istraživanje pod imenom “A Kick on Pills” u suradnji s istraživačkim centrom Correctiv. Zajedno su došli do saznanja da je više od pola nogometaša, koji su sudjelovali u nereprezentativnoj anketi, koristilo tablete protiv bolova nekoliko puta u sezoni, a 40% ih je koristilo u neterapeutske svrhe.

Osim do tih podataka, dobivenih na temelju uzorka od 1.142 amaterskih (!) nogometaša, istraživači su razgovarali i s više od 100 bivših i sadašnjih igrača Bundeslige i klupskih liječnika, koji su izrazili zabrinutost zbog prevelike upotrebe sredstava protiv bolova u nogometnom svijetu.

– U proteklih 14 godina primijetio sam da se ibuprofen dijeli kao bomboni – kazao je Neven Subotić, bivši branič Borussije Dortmund, koji trenutno nastupa za Union Berlin.

– Za svaku sitnicu standardno ti daju ibuprofen.

Subotić je govorio i o pritisku pod kojim se nalaze klubovi zbog novca koji kruži nogometnim svijetom. Taj se pritisak prenosi na trenere, liječnike i, posredno, igrače.

– U nogometu si stalno izložen tipičnim macho komentarima zbog kojih se osjećaš krivim ako ne možeš igrati uz bolove ili poluozlijeđen – dodao je Subotić pa nastavio:

– Na kraju, igrač je taj koji je pod najvećim pritiskom. Ne može igrati ako ne uzme sredstvo protiv bolova. Na kraju, dođeš u situaciju kao ja, da više ne možeš igrati bez sredstava protiv bolova. Čak i kada sam bio dobro, uzimao sam ih profilaktički kako bih mogao slobodno igrati i ne brinuti hoće li me koljeno početi boljeti – zaključio je Subotić.

Thomas Frölich, sportski liječnik koji je surađivao s vrhunskim njemačkim trenerima, uključujući Joachim Löwa, Felix Magatha, Ralf Rangnicka i Juliana Nagelsmanna, a trenutno je klupski liječnik u Hoffenheimu, kaže da redovito razgovara s igračima o učestalosti korištenja sredstava protiv bolova, ali priznaje da nije uvijek jednostavno reći ne.

– Ako mi igrač dođe 45 minuta prije početka utakmice, ne mogu raspravljati s njime pola sata pa sam malo šire ruke. Ali, moramo paziti da im ne stvorimo naviku, jer često ne osjećaju nikakvu bol.

Od 2002. FIFA prati upotrebu sredstava protiv bolova u nogometu. Tijekom SP-a 2018. krovno svjetsko nogometno tijelo otkrilo je da svaki četvrti igrač uzima sredstva protiv bolova prije svake utakmice. Posebno zabrinjavajuće je što je gotovo pola svih igrača na nogometnim prvenstvima za igrače do 17 i 20 godina starosti uzimalo ista sredstva!

Ali tek sada dolazimo do najviše zabrinjavajućeg dijela priče – naime, danski istraživač Gunnar Gislason 2018. je istraživanjem dokazao jasnu vezu između pojave srčanih udara i upotrebe nesteroidnih protuupalnih lijekova.

Tim radom Gislason je utvrdio da diclofenac, protuupalno sredstvo popularno među nogometašima, povećava vjerojatnost razvoja srčanih problema 30 dana nakon njegova uzimanja. 

– Ti lijekovi utječu na kardiovaskularni sustav, krvni tlak, bubrege – izjavio je.

Ako navedene informacije stavimo u kontekst povećanog broja smrtnih slučajeva među nogometašima svih dobi i razina natjecanja, dobivamo objašnjenje zašto je Fifa kao obvezne uvela preglede srca i testiranja kardiovaskularnog sustava, što je na snazi već nekoliko godina u pojedinim državama poput Italije.

Na sljedećoj Wikipedinijoj stranici možete pronaći registrirane smrtne slučajeve u nogometu koji su bilježeni još od 19. stoljeća.

Koliko puta smo se zapitali, čitajući vijest o novom smrtnom slučaju mladića na nogometnom igralištu, zašto se to događa. I mi smo prije 2 godine imali slučaj Brune Bobana, igrača Marsonije, koji je preminuo u dobi od 25 godina.

Čini se da je ovim istraživanjima vrlo jasno pokazan prst prema izvoru problema, a sada je na nadležnim tijelima da poduzmu konkretne mjere.

Što možda neće biti lako provesti, imajući na umu jurnjavu za rezultatima i profitom pod svaku cijenu na svim profesionalnim razinama nogometa. 

Unatoč tome, tekst je prikladno završiti zvučnim i upozoravajućim citatom bivšeg Fifina liječnika Jiříja Dvořáka:

– Sredstva protiv bolova moraju biti zabranjena, osim kada su apsolutno neophodna!