Epidemija koronavirusa prekinula je praktički sva sportska natjecanja na svijetu i ostavila financijske posljedice koje bi mogle promijeniti sport u godinama koje dolaze.
Ogromni iznosi prihoda izgubljeni su, brojni klubovi na rubu su financijskog ponora, a “nevidljivi neprijatelj” utjecao je i na tržište igrača. Vrijednosti igrača neprestano padaju i pitanje je gdje će se taj pad zaustaviti.
Prema posljednjim podacima njemačkog portala transfermarkt, vrijednosti momčadi Premier lige pale su za više od 1,8 milijardi eura kao rezultat prekida natjecanja zbog pojave koronavirusa, što je pad od 19 posto.
Početkom godine engleski klubovi su imali igrače vrijedne 9.6 milijardi, a sada je njihova tržišna vrijednost 7.8 milijardi.
Osnivač Transfermarkta Matthias Seidel u svojoj je analizi naglasio kako je trenutačno teško zamisliti da će transferi u dogledno vrijeme nastaviti rasti kao prethodnih godina.
“Cijene na burzi su propale, mnogim klubovima bi mogla prijetiti insolventnost, a planovi za transfere zaustavili su većinu klubova zbog mnogih neizvjesnosti,” kazao je Seidel.
“Sadašnji globalni rez je reakcija na izvanrednu opću situaciju, međutim budući pad vrijednosti ne bi trebao biti isti za svakog igrača kao rezultat krize,” nastavlja Seidel.
Najveći gubitak trpi aktualni prvak Manchester City čija je vrijednost momčadi pala za 250 milijuna eura ili za čak 20 posto. Tako je primjerice, vrijednost Raheema Sterlinga pala sa 160 milijuna eura na 128.
Možda i ključna tri igrača u Liverpoolovom osvajanju naslova europskog prvaka i uvjerljivim igrama u engleskom prvenstvu Mohamed Salah, Virgil van Dijk i Sadio Mane sad zajedno vrijede čak 80 milijuna eura manje, a ukupno vrijednost momčadi “Redsa” pala je sa 1.19 milijarde na 966 milijuna eura, što je minus od 224 milijuna.
Koronavirusom su očekivno, pogođene i ostale lige širom svijeta, a ne samo engleski “jet set”.
Tako pritisak osjećaju i španjoski divovi, Real Madrid i Barcelona. Momčad “Kraljevskog kluba” je prije krize vrijedila 1.07 milijarde, a sada oko 18 posto manje.
Barca je bila ‘teška’ oko 1.05 milijarde, a sada momčad vrijedi 850 milijuna eura što je minus od 20 posto. Dodajmo, kako je jedan od najboljih nogometaša svih vremena Lionel Messi ‘pao’ za 28 milijuna, sa 140 na 112 milijuna.
U Njemačkoj je ukupna vrijednost momčadi Bayerna iz Münchena pala sa 892 milijuna eura na 756 (-15 %), dok je Borussija Dortmun prošla s padom od 8.5 %, sa 640 na 586 milijuna eura, dijelom zahvaljujući mladoj momčadi.
U Italiji Juventusova ‘šatala’ je sa 810 pala na 614 milijuna eura, što je pad za čak 25 posto. Zanimljivo, prema podacima transfermarkta portugalska zvijezda Cristiano Ronaldo je prije krize vrijedila 120, a sada “svega” 60 milijuna eura.
Francuski prvak PSG je prije krize imao momčad ‘tešku’ milijardu eura, a sada pariške zvijezde vrijede 843 milijuna eura.
Kriza je udarila i po vrijednosti momčadi hrvatskih prvoligaša što je iznimno važno jer većina naših klubova živi od prodaje.
Prije krize cijela Prva HNL je vrijedila oko 270 milijuna eura, a sada momčadi vrijede oko 189 milijuna eura, što je minus od 81 milijun eura.
Očekivano, najveći udar će doživjeti “maksimirska trgovina”. Momčad hrvatskog prvaka trenutačno vrijedi 58 milijuna eura manje, sa 137 je skliznula na 79 milijuna edura.
Hajduk bilježi pad vrijednosti momčadi za osam milijuna eura, prva momčad je sada ‘teška’ 20 milijuna eura. Osijek je pao sa 22 na 17.6, a Rijeka sa 24 na 17 milijuna eura.
Trenutačno najskuplji hrvatski reprezentativac je Marcelo Brozović. Veznjak Intera “vrijedi” 48 milijuna eura, što je čak 12 manje u odnosu na početak krize.
Veznjak Chelsea Mateo Kovačić vrijedi 36 milijuna eura, devet manje, dok je Andrej Kramarić pao sa 38 na 30 milijuna eura.
Cijena Ivana Rakitića je oko 20 milijuna eura ili deset manje u odnosu na početak sezone, dok kapetan svjetskih doprvaka Luka Modrić bilježi pad od tri milijuna eura i sada je procijenjen na 12 milijuna eura.