Strani radnici u Kataru plaćeni da glume vatrene navijače

Radnici koji su na privremenom radu u Kataru imaju dodatnu priliku zaraditi nekoliko dolara sa strane. Posao je jednostavan, pretvaraju se da su ljubitelji sporta, a za novac odlaze na stadione i u sportske dvorane kako bi stvorili prividnu sportsku euforiju u zemlji domaćinu Svjetskog prvenstva u nogometu 2022. godine.

Vladajući emir ove naftom bogate zemlje Nasser Al Khelaifi je veliki zaljubljenik u nogomet što je pokazao nakon što je kupio Paris Saint-Germain (PSG), dok se čitava zemlja hvali svojom “zaluđenosti” sportom. Međutim, kada građani Katara nemaju vremena ili ne žele posjećivati sportske terene, strani radnici su plaćeni da to rade umjesto njih.

Tako strani radnici u toj zemlji nerijetko posjećuju odbojkaške, rukometne i nogometne terene gdje zajedno sa drugim navijačima aplaudiraju, rade “meksičke valove” pa se čak i oblače u tradicionalnu odjeću kako bi bili što sličniji lokalnom stanovništvu.

Tako su strani radnici bili angažirani kao “plaćeni navijači” tijekom odbojkaških utakmica koje su se igrale u studenom na “Qatar Openu”.

Savez nije znao za ovu praksu?

Odbojkaški savez Katara je čak priopćio da je veliki broj navijača pratio odbojkaške utakmice. Zanimljivo je da Odbojkaški savez nije znao za “plaćene navijače” zbog čega će, kako su naveli, tražiti objašnjenje od organizatora natjecanja.

Značajan broj stranih radnika iz Gane, Kenije, Nepala i drugih zemalja, koji rade u Kataru kao vozači autobusa i taksija, ali i na drugim poslovima, posjećuju sportske terene kako bi zaradili koji dolar više.

Anketa ministarstva razvoja i statistike Katara iz siječnja ove godine je pokazala da dvije trećine stanovnika Katara nije prisustvovalo nijednoj nogometnoj utakmici tijekom prošle sezone.

Strani radnici ističu kako su spremni to raditi umjesto njih, za što mogu zaraditi do 5,50 dolara, odnosno 20 rijala, po jednoj utakmici.

Na nogometnim utakmicama katarske lige mogu zaraditi od 20 do 25 rijala, a na rukometnim i do 50 rijala.

Osim toga, strani radnici tijekom utakmica nerijetko koriste i besplatni internet kako bi se javili obiteljima i najmilijima i pratili vijesti i događanja u domovini.

Author: sportklub Foto: EPA