Priznanje engleskog suca Marka Clattenburga da je Sergio Ramos postigao gol iz zaleđa u finalu Lige prvaka 2016. otvorilo je pandorinu kutiju. Najprije su katalonski mediji iznijeli povijest "krađa" Real Madrida, a sada dolazi protuudar iz prijestolnice Španjolske.
Tekst El Mundo Deportiva u kojem su taksativno izložene sporne situacije dosuđene u korist Reala (ne naravno i one protiv njega) vrlo brzo postao je viralan i dijeljenj diljem, ne samo Katalonije, već i šire. S obzirom da je je Real istovremeno i jedan od najpopularnijih, ali i najomraženijih klubova, tekstt je pao na plodno tlo.
Ali, uslijedila je i očekivana reakcija. Mediji iz prijestolnice prisjetili su se i utakmica najvećih suparnika u kojima su propisno počašćeni od sudaca, a posebno se dijeli tekst madridskog lista “Ok diario” u kojemu se taksativno nabrajaju sporne utakmice, a suci nazivaju spasiteljima Barcelone.
1. Polufinale Lige prvaka 2009. Chelsea – Barcelona 1:1 (prva utakmica 0:0)
Kada se pominju najveće, ne samo Barcelonine, već općenito nogometno krađe, možda i prvo mjesto zauzima “masakr” Chelseaja na Stamford Bridgeu. Norveški sudac Evrebo pošteno je oštetio Chelsea nedosudivši nekoliko penala za londonski klub kod rezultata 1:0 i time praktički omogućio Barceloni ostanak u igri do samog kraja, što je u nadoknadi iskoristio Andres Iniesta i golom odveo Barcelonu u finale, u kojem je kasnije svladala Manchester United.
2. Finale Lige prvaka 2006. Barcelona – Arsenal 2:1
Već u 18. minuti Barcelona je stekla prednost igrača više, nakon čistog prekršaja Jensa Lehmanna nad Samuelom Eto’om van šesnaesterca u izglednoj gol prilici. U nastavku akcije postignut je gol preko Gillyja, ali on je poništen zbog zaustavljanja igre. Inače, ovdje se stavlja “na teret” Barcinim igračima da su i prije gola Francuza skočili prema sucu tražeći da pokaže Lehmannu crveni karton, čak i po cijenu da se gol ne prizna, jer navodno važnije im je bilo da imaju igrača više 70 i više minuta.
3. Polufinale Lige prvaka 2006. Barcelona – Milan 0:0 (prva utakmica 1:0)
Nakon pobjede na San Siru Barcelona je imala dobivenu situaciju. Ali umalo su stvari krenule drugim tijekom. U 60. minuti Andrej Ševčenko postigao je gol i izjednačio ukupan rezultat, ali sudac Markus Merk vidio je faul u napadu nad Puyolom (u tekstu se dodaje da ga je jedini on vidio).
4. Osmina finala Lige prvaka 2011. Barcelona – Arsenal 4:1 (prva utakmica 1:2)
Iako sam rezultat drukčije sugerira, ovdje se vodila velika borba. Arsenal je u 53. minuti uspio doći do potrebnih 1:1, ali je onda na scenu stupio sudac Massimo Busacca, koji je prestrogo isključio Robina van Persieja. Na kraju je Barca uspjela zabilježiti uvjerljivu pobjedu i kasnije otići sve do naslova.
5. Polufinale Lige prvaka 2011. Real Madrid – Barcelona 0:2, 1:1
Ono što sigurno najviše boli Madridiste je poraz u polufinalu Lige prvaka iste godine. Barca je došla do velike pobjede na Bernabeu, iako tek nakon crvenog kartona koji je dobio Pepe zbog starta nad Danijel Alvesom, a madridski kolege tvrde da kontakta nije bilo. Žale se i na neopravdano poništen gol Higuraina u uzvratu za 1:1 gdje je De Blekkere dosudio prekršaj u napadu Cristiana Ronalda. Real je kasnije došao do 1:1, ali tada je već bilo kasno za preokret.
6. Osmina finala Lige prvaka 2016. Barcelona – PSŽ 6:1 (prva utakmica 0:4)
Nakon pobjede Parižana u prvom susretu 4:0 Barcelona je bila na konopcima. Ali malo va banque igra, malo kukavičluk Svetaca, a dosta i sudačke odluke, dovele su do povijesnog preokreta. Prvo nije suđen čisti penal za Di Mariju u završnici utakmice, a onda je kod 5:1 dosuđen jako sumnjiv penal za Barcelonu, koji je Neymar realizirao za konačnih 6:1.
7. Polufinale Liga prvaka 2010. Barcelona – Inter 1:0 (prva utakmica 1:3)
Iako je Barcelona ispala od Intera, ovaj susret kolege iz “Ok diario” stavljaju pod egidu “nisu mogli preko Mourinha”. Ipak, ističe se crveni karton Motte u 28. minuti čime je Barcelona više od sat vremena imala igrača više, ali nije uspjela nadoknaditi poraz od 3:1 iz prve utakmice.