Portugalci i Slovenci skinuli su rekord Eura kojeg je postavila Hrvatska tmurne 2008. godine

Euro2024 2. srp 202415:14 0 komentara
AP Photo/Matthias Schrader via Guliver

Portugal je pobijedio Sloveniju nakon izvođenja jedanaesteraca s ukupnih 3:0 i plasirao se u četvrtfinale Europskog prvenstva.

Regularni dio utakmice i produžeci završili su rezultatom 0:0. U četvrtfinalu će Portugal igrati protiv Francuske 5. srpnja u 21 sat u Hamburgu.

U raspucavanju je briljirao portugalski golman Diogo Costa, obranivši udarce Josipa Iličića, Jure Balkovca i Benjamina Verbiča. Za Portugal su zabili Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes i Bernardo Silva. Costa je postao prvi vratar u povijesti Eura koji je obranio tri penala u raspucavanju i prvi koji nije primio gol u raspucavanju.

S druge strane, Slovenija je postala prva reprezentacija u povijesti Eura koja nije zabila niti jedan penal u raspucavanju, a zajedno s Portugalom postavila je rekord za raspucavanje s najmanje ukupno izvedenih penala – šest.

Do sada je rekord držala tmurna utakmica Hrvatske protiv Turske na Europskom prvenstvu 2008. godine s ukupno sedam izvedenih penala u raspucavanju. Nakon prvih 90 minuta bez golova, Hrvatska je povela u 119. minuti golom Ivana Klasnića, ali je Turska izjednačila u 122. minuti golom Semiha Senturka, što je odvelo utakmicu do penala.

Tada su za Hrvatsku promašili Luka Modrić, Ivan Rakitić i Mladen Petrić, dok je jedini uspješan bio Darijo Srna.