Portugal nakon udaraca s bijele točke izbacio Sloveniju, Costa ih zaustavio čak tri!

Euro2024 1. srp 202419:57 > 20:03 0 komentara
AP Photo/Michael Probst via Guliver

Nogometna reprezentacija Portugala plasirala se u četvrtfinale EURO-a u Njemačkoj nakon što je u susretu osmine finala u Frankfurtu pobijedila Sloveniju sa 3-0 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što u 120 minuta igre nije bilo golova.

Junak susreta bio je portugalski vratar Diogo Costa koji je prilikom raspucavanja obranio prva tri slovenska jedanaesterca koje su pucali Josip Iličić, Jure Balkovec i Benjamin Verbič. S druge strane sigurni su bili Ronaldo, Fernades i Bernardo Silva.

Tijekom susreta obje su ekipe imale po jednu fantastičnu priliku i to u produžetku. Cristiano Ronaldo je u 105. minuti mogao zabiti iz jedanaesterca, ali je Jan Oblak obranio njegov udarac. Sedam minuta kasnije Benjamin Šeško se sam sjurio prema portugalskim vratima, no njegov udarac je Diogo Costa sjajno zaustavio.

Portugal je šesta reprezentacija koja se probila do četvrtfinala nakon Njemačke, Švicarske, Engleske, Španjolske i Francuske.

Upravo će Francuska, koja je sa 1-0 porazila Belgiju, biti idući suparnik Cristianu Ronaldu i društvu. Njihov četvrtfinalni ogled je na rasporedu 5. srpnja u Hamburgu.

Posljednja dva putnika u četvrtfinale doznat ćemo u utorak kada se sastaju Rumunjska i Nizozemska, te Austrija – Turska.

Za Sloveniju je već plasman u osminu finala najveći uspjeh reprezentacije jer do ovoga EURO-a u tri pokušaja, na dva SP-a i jednom EP-u, nije prošla skupinu. Zanimljivo, Portugal je u svojih osam nastupa na europskim prvenstvima svaki put prošao skupinu, a najdalje 2016. osvojivši europsku krunu.

Slovenski izbornik Matjaž Kek je svojim prokušanim receptom pripremio svoje igrače za “povijesnu” utakmicu. Ključ njihove igre u skupini bilo je trčanje, kompaktnost i iznad svega – timski rad. Kekovi izabranici bili su među sedam momčadi koje su ostale neporažene u grupnoj fazi uz Dansku, Englesku, Francusku, Njemačku, Španjolsku i Švicarsku.

Kek niti ovoga puta nije eksperimentirao sa sastavom, umjesto suspendiranog Erika Janže u igru je ušao Jure Balkovec. S druge strane Roberto Martinez je u skupini dao priliku svakom od 23 igrača u polju, te isprobao različite formacije, pa je imao daleko odmorniji sastav.

Portugal je očekivano, pritisnuo od prve minute, a prvu priliku imao je u 13. minuti kada je Bernardo Silva poslao lijep pas u šesnaesterac, no Bruno Fernandes i Cristiano Ronaldo su bili prekratki.

Slovenija se odlično branila, pa je Portugal tek u 30. minuti imao novu priliku, ali Ronaldo nije najbolje zahvatio loptu glavom. Tri minute kasnije Portugal je stigao do najbolje prilike u prvih 35 minuta, imao je slobodni udarac na 20 metara. Pucao je CR7, ali preko grede.

U 39. minuti zaprijetila je i Slovenija, Stojanović je probio po krilu uputivši povratnu loptu koju je ispred Šporara “počistio” Dias. U 44. minuti vidjeli smo i prvi slovenski udarac u okvir gola, sa 25 metara je pucao Šeško, ali ravno u Costu.

Posljednju priliku u prvom dijelu imao je Portugal u 45. minuti, Palhinha je pucao sa 16 metara, tik uz vratnicu.

Portugal je u prvom poluvremenu dominirao, imao je 65 posto posjeda lopte, ali uz samo jedan udarac u okvir suparničkog gola. S druge strane Slovenija se sjajno branila tražeći priliku iz kontri i polukontri.

Odlično je Martinezova momčad ušla u nastavak i već u drugoj minuti je imala lijepu priliku. Cancelo je odlično prošao po krilu ubacivši loptu u kazneni prostor, Slovenija je blokirala prvi napad, no lopta se odbila do Bernarda Silve koji je sa desetak metara pucao preko gola.

U 55. minuti Ronaldo je dobio novu priliku iz slobodnog udarca sa 20-tak metara, ali je Oblak bio spreman. U 62. minuti Slovenija je imala svoju najbolju priliku na utakmici. Šeško je pobjegao obrani, ali je u ključnom trenutku loše pucao.

Ronaldo je u 71. minuti dobio i treću priliku iz slobodnog udarca, ovoga puta sa 25 metara, ali je ishod bio identičan kao i u prva dva pokušaja. U posljednjim trenucima susreta portugalski kapetan je još jednom zaprijetio, ali je Oblak ponovo sjajno reagirao gurnuvši susret u produžetak.

Prvu priliku u “extra timeu” imala je Slovenija, Verbič je osvojio loptu, povukao desetak metara te opalio s ruba šesnaesterca, ali mu je šut blokirao jedan od obrambenih igrača. U posljednjoj minuti prvog produžetka Portugalci su dobili najbolju moguću priliku, jedanaesterac. Vanja Drkušić je sapleo Jotu, a Orsato pokazao na bijelu točku. Pucao je Ronaldo, ali je Oblak fantastično obranio. Bio je to za Oblaka veliki trenutak i velika obrana.

U 112. minuti i Slovenija je dobila slobodan udarac na 20 metara, ali je Iličić pogodio “živi zid”. Tri minute kasnije Slovenija je imala “zicer”. Pepe se poskliznuo na centru izgubivši loptu, a Šeško je sam krenuo prema portugalskim vratima i pucao. Lopta je išla u donji desni kut, ali ju je golman sjajno zaustavio.

Odluka je na koncu razriješena izvođenjem jedanaesteraca, a junak je postao portugalski vratar Diogo Costa koji je obranio prva tri slovenska jedanaesterca koje su pucali Josip Iličić, Jure Balkovec i Benjamin Verbič. S druge strane sigurni su bili Ronaldo, Fernades i Bernardo Silva.