Slomljena hrvatska srca, Španjolska osvojila Ligu nacija!

Liga nacija 18. lip 202317:20 > 23:31 1 komentar
AP Photo/Peter Dejong via Guliver Images

Hrvatska nije uspjela osvojiti Ligu nacija. U dramatičnom finalu u Rotterdamu na De Kuipu izgubila je od Španjolske koja je bila bolja izvođenjem jedanaesteraca...

Hrvatska je u zadnjih osam okršaja koji su otišli u produžetke i(li) jedanaesterce slavila u njih šest. Ova dva izgubila je od istog suparnika, Španjolske. Prvo u osmini finala Europskog prvenstva 2020., a sada i u finalu Lige nacija u Rotterdamu.

Poslije 120 minuta nije bilo golova, iako je Španjolska objektivno bila bliža vodstvu, a na kraju je Furija bila uspješnija, mudrija, smirenija u izvođenju jedanaesteraca i s ukupnih 5:4 osvojila je ovo izdanje Lige nacija.

U prve tri serije nije bilo promašaja. Pogađali su Vlašić, Brozović i Modrić te Joselu, Rodri i Merino, da bi onda Simon obranio udarac Majera. Precizan je bio i Asensio, nadu je očuvao Perišić, a onda nas je Laporte vratio pogodivši gredu. Ipak, Simon se prometnuo u junaka obranivši penal Petkoviću i potom je Carvajal hladno zabio “panenku” za trijumf Španjolske.

Možemo reći ipak i zaslužen jer su Španjolci u regularnom dijelu imali najbolju priliku, a i u produžecima su bili za nijansu opasniji.

U prvom poluvremenu pravih, izrazitih šansi bilo je malo. Tek dvije. Po jedna na svakoj strani. U 12. minuti Gavi je s nekih 18 metara nečuvan tukao malo pokraj stative, a u 23. Kramarić je za trenutak pobjegao španjolskoj obrani prije nego što ga je sustigao Laporte i spasio gotovo siguran pogodak Hrvatske. Tukao je Perišić dvaput glavom, na drugoj strani i Morata, no na odmor se otišlo bez golova, 0:0.

U drugom dijelu Hrvatska je bolje krenula, zaprijetila je udarcem Juranovića nakon prodora Perišića u 51. minuti. Uzvratila je Španjolska udarcem Rodrija iz daljine i Asensija glavom, no sve je to išlo izvan okvira.

Krenule su i prve zamjene. Petković je zamijenio Pašalića, a Joselu i Fati Pina i Moratu. Uslijedilo je nekoliko dobrih španjolskih minuta, ali bez pravih šansi, pa su onda ušli i Merino i Fernandez umjesto Ruiza i Le Normanda te Vlašić umjesto Ivanušeca.

Tempo je počeo padati, Hrvatska kao da se malo ispuhala i zbog toga je mogla biti kažnjena. U 84. minuti Španjolci su s puno igrača ušli u naš kazneni prostor, Fati je dobio zicer na 6-7 metara i opalio. Livaković je već bio svladan, no odnekud se ukazao sveprisutni Perišić i s gol-linije spriječio siguran gol te gotovo sigurno pobjedu Španjolske. Pucao je nekoliko minuta kasnije i Asensio, ali nije bio precizan i tako se otišlo u produžetke.

U dodatnih 30 minuta bolji su bili Španjolci, prvenstveno preko Asensija i Olma, no nije ni Hrvatska bila bezopasna. Nacho je klizećim startom spasio ispred Majera, a tukli su još Brozović i Kovačić.

Uslijedilo je već opisano raspucavanje u kojemu su Španjolci ovaj put iznjedrili heroja Unaija Simona.