Donosimo vam priču o ždrijebu Lige prvaka, saznat ćete detalje koje niste znali.
Izvorni tekst pronađi na Uefinoj stranici, klik ovdje.
Preveo i uredio: Vedran Ljubej
Na TV-u sve izgleda blještavo. Pedro Pinto vodi, Uefini službenici u elegantnim odjelima pridružuju mu se na pozornici zajedno s bivšim velikim igračima koji pomažu u utvrđivanju nokaut sudbine.
Međutim, što se sve događa iza pozornice kako bi se osiguralo nesmetano odvijanje ždrijeba? Ususret ždrijebu osmine finala Uefine Lige prvaka, šesnaestine finala Europa lige i nokaut faze Lige mladih koji će se održati u ponedjeljak u Nyonu, viši menadžer za nogometna natjecanja Antonio Giachino i šef klupskih najecanja Michael Heselschwerdt nude svoje objašnjenje…
Koliko traje priprema za ždrijeb poput onog u ponedjeljak?
Antonio: Nastojim podijeliti sve pripremne radnje na dva tjedna. Nije moguće pripremiti sve dan prije. Morate početi već nakon 5. kola u skupinama i početi razmišljati o svim mogućim scenarijima: tko se može kvalificirati, tko može ispasti, tko iz Lige prvaka može u Europa ligu itd. Dakle, započinjemo već u studenom.
Ždrijebovi za osminu finala Lige prvaka i šesnaestinu finala Europa lige najteži su za organizirati u logističkom smislu. Potrebno je pripremiti mnogo kuglica za ždrijeb i mogućih scenarija, s obzirom da se ždrijebovi obavljaju isti dan kao i za Ligu mladih.
U smislu kalendara, datume utakmice osmine finala Lige prvaka i 1/16F Europa lige određeni su konačnim mjestom u grupnoj fazi. Pobjednici skupina igraju uzvratnu utakmicu na domaćem terenu.
Provedite nas kroz pripremne radnje od početka do kraja.
Antonio: Vrlo je naporno. Najprije morate popisati sve klubove koji se mogu kvalificirati. Zatim počnete razmišljati o najboljem načinu za pripremu na temelju tog popisa. Potom razmišljate o materijalima potrebnim za ždrijeb – kuglice, komadići papira. Zatim surađujete s djelatnicima logistike koji omogućuju da sve bude dostupno.
Treba pripremiti 1.440 kuglica za ždrijeb u ponedjeljak, što je poprilično. Moramo pripremiti tri kompleta po ždrijebu. Prvi komplet služi za probe koje se odvijaju na dan ždrijeba. Drugi komplet pripremimo za sam ždrijeb, a dodatni za slučaj da se nešto dogodi.
Michael: Ne treba ni naglašavati da pratimo sve utakmice i raspravljamo o mogućim implikacijama na ždrijeb (utakmice na istom stadionu, u istom gradu) i rasporedu na kraju grupne faze, ali za mene dubinske pripreme obično započinju tjedan prije ždrijeba. Antonio priprema govore za ždrieb i statističke podatke za svaki klub, koji se pročitaju nakon čega se prelazi na ždrijeb.
Što se tiče završnih priprema, prolazim kroz njih večeras prije, kako bih bio siguran. Ujutro započinjemo s probama, što je vrlo važno, jer imamo sat vremena tijekom kojih možemo primijetiti nešto i eventualno ukloniti problem.
Kako osiguravate da je ždrijeb pravedan?
Antonio: Angažiramo revizijsku kuću da dođe na dan ždrijeba. Najprije provjere jesu li kuglice pravilno zatvorene i u skladu s odgovarajućim procedurama. Zatim su oni odgovorni za komplete dok se kuglice ne stave u posude na pozornici. U suštini, njihova je odgovornost da se materijali ne kompromitiraju.
Jeste li ikad nervozni zbog mogućnosti pogreške?
Antonio: Siguran sam u sebe, jer sam uvjeren u svoju sposobnost provođenja ždrijeba, ali kada me netko pita je li sve u redu kažem mu: ‘Pričekaj do kraja pa ću ti reći’. Vrag je uvijek iza ugla i pogreške se lako mogu dogoditi.
Michael: Učimo od drugih ždrijebova pod okriljem Uefe i od drugih organizacija kako bismo minimizirali greške. Ustanovili smo nekoliko procedura na temelju prepoznatih ključnih faktora koji negativno utječu na izvođenje ždrijeba. Te procedure omogućuju nam da nastavimo isporuku usluga.
Možete li zamisliti ždrijeb kojeg obavlja računalo?
Michael: To se može dogoditi, jer bi tako ždrijeb bio jednostavniji, ali prema mom mišljenju, klubovi vole vidjeti kako se njihovo ime izvlači: vole biti na licu mjesta, vidjeti same kuglice. Mislim da bi nam nešto nedostajalo ako bismo dobili sve utakmice pukim pritiskom na gumb.