Brazilce ne pamtimo po dobrom, a sada je prilika za povijest

Hrvatska 6. pro 202211:23 > 11:25 0 komentara
VI ANP Sport/Gerrit van Keulen IV via Guliver Images

Kroz povijest svjetskih prvenstava osam reprezentacija osvajalo je naslov prvaka, Hrvatska je do sada igrala sa sedam svjetskih prvaka, jedino nikada nismo igrali protiv Urugvaja, a Brazil nismo nikad pobijedili.

Ukupno su ‘Vatreni’ protiv Brazila, Njemačke, Italije, Argentine, Španjolske, Francuske i Engleske odigrali 52 utakmice ostvarivši 14 pobjeda, 14 remija i 24 poraza.

Najgori skor imamo s Brazilcima protiv kojih još nismo slavili, dok su nam najveće ‘mušterije’ Talijani protiv kojih smo bez poraza u osam međusobnih susreta.

Protiv našeg idućeg suparnika na Svjetskom prvenstvu u Katru, igrali smo četiri puta ostvarivši tri poraza i jedan remi.

Prvi dvoboj između “Vatrenih” i “Selecaoa” odigrali smo 2005. u Splitu. Brazil je na Poljud stigao kao aktualni svjetski prvak a susret je završio 1:1. Hrvatsku je u vodstvo doveo Niko Kranjčar u 32. minuti, a na konačnih 1:1 poravnao je Ricardinho 10 minuta kasnije.

Niti godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na SP u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. lipnja Brazil je bio uspješniji sa 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti.

Bio je to susret u kojem su “Vatreni” odigrali odlično posve ukočivši Ronalda, Adriana i Ronaldinha. Ipak, jedna neopreznost u obrani i majstorija Kake Hrvate je stajala osvajanja jednog boda.

“Vatreni” i “Selecao” su treći put igrali međusobno na otvaranju svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin sa 3:1.

Ostaje utjeha kako smo otvorili prvenstvo protiv peterostrukog svjetskog prvaka u susretu kojeg je gledalo najmanje dvije milijarde ljudi.

Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela, a u 29. minuti je izjednačio Neymar. U nastavku susreta ukazao se sudac Nishimura koji je u 70. minuti poklonio kazneni udarac domaćinu kojeg je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Posljednji međusobni susret Brazil i Hrvatska su odigrali u lipnju 2018. u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Dvoboj je igran na Anfieldu, a Brazil je slavio 2:0 golovima Neymara u 69. minuti, te Roberto Firmina u trećoj minuti nadoknade.