Max briljantnom vožnjom do pobjede s 14. mjesta u Belgiji

Automoto 28. kol 202216:31 0 komentara
Guliver Images

Max Verstappen ostvario je devetu pobjedu ove sezone na izuzetno dominantan način nakon starta s 14. mjesta što ga nije spriječilo da se probije u vodstvo i završi prvi s gotovo 18 sekundi prednosti ispred momčadskoga kolege Sergija Pereza, a Carlos Sainz završio je treći za Ferrari.

Verstappen se vrlo brzo probijao kroz poredak, kao i Leclerc dok nije morao u boks već u drugom krugu zbog trake koja je začepila dotoko zraka u prednje kočnice, a Nizozemac je bio osmi uoči ponovnoga starta zbog ranoga sigurnosnoga automobila, donosi MAXF1.net.

Vodeći vozač prvenstva već je bio četvrti u sedmom krugu, krug kasnije bio je treći, a u vodstvo je stigao u 12. krugu prestigavši momčadskoga kolegu Pereza.

Sainz je jedini među prvih 13 na startu uzeo soft gume za prvu dionicu utrke i to iskoristio kako bi zadržao vodstvo ispred Pereza koji je pao na peto mjesto, ali nakon kontakta Hamiltona i Alonsa Perez vraća drugo mjesto.

Hamilton i Alonso dotaknuli su se u Les Combesu što je Hamiltona nakratko lansiralo u zrak i oštetilo mu bolid pa je odustao već u prvom krugu dok je Alonso nastavio bez oštećenja.

Kontakt u drugom krugu imali su Ocon i Latifi, a nedužna žrtva bio je Bottas koji nije uspio izbjeći kontakt te je završio u šljunčanoj zamci nakon čega je na stazu izašao sigurnosni automobil.

Verstappen i Leclerc sjajno su startali s 14. i 15. mjesta i probili se u prvih deset uoči izlaska sigurnosnoga automobila, a Nizozemac je u tom trenutku bio osmi. Leclerc nije mogao nastaviti svoj proboj zbog blokiranoga dotoka zraka u prednje kočnice zbog čega je pozvan u boks te pada na začelje.

Verstappen je nakon povlačenja sigurnosnoga automobila nastavio svoj proboj, bio četvrti u sedmom i treći u osmom krugu, manje od tri sekunde iza Pereza koji je držao drugo mjesto iza Sainza.

Sainz ulazi u boks već u 11. krugu zbog velike degradacije soft guma, kao i Alonso u Alpineu koji je startao na mediumu, a Verstappen u 12. krugu prestiže Pereza i dolazi u vodstvu utrke.

Sainz se vratio na šesto mjesto i ubrzo prestigao Ricciarda u dvoboju za peto mjesto, a Perez nakon 14 krugova medium mijenja novim mediumom i vraća se na treće mjesto. Verstappen je soft zamijenio mediumom nakon 15 krugova, a već u 18. krugu vraća vodeću poziciju prestizanjem Sainza u Les Combesu.

Perez je učinio isto tri kruga kasnije i zauzeo drugo mjesto iza Verstappena, a Red Bullovi vozači bez problema su zadržali vodeće dvije pozicije do kraja utrke uz strategiju s dva ulaska u boks.

Iako je Sainz bio pod pritiskom Russella u Mercedesu ipak je zadržao treće mjesto, a Leclerc je nakon teškoga starta bio peti dok Ferrari nije odlučio pokušati oteti Verstappenu najbrži krug utrke i pozvao Leclerca u boks dva kruga prije kraja utrke.

Leclerc je zbog toga pao iza Alonsa, prestigao ga u posljednjem krugu i pokušao odvoziti najbrži krug, ali je ipak bio 0.630 s sporiji i na kraju dobio i pet sekundi kazne zbog prebrze vožnje u boksu pa je u konačnoj klasifikaciji pao iza Alonsa na šesto mjesto.

Ocon je upotpunio sjajan dan za Alpine na sedmom mjestu pa je francuski konstruktor povećao prednost ispred McLarena na 20 bodova budući da je McLaren danas ostao bez bodova, a osmi je završio Vettel u Aston Martinu.

AlphaTauri je prekinuo niz od pet utrka bez bodova zahvaljujući devetom mjestu za Gaslyja, a Albon je završio deseti za Williams što je treći puta ove sezone da je Williams osvajao bodove, sva tri puta zahvaljujući Albonu.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u Nizozemskoj.

Inače, ranije tijekom dana stigla je vijest kako ćemo utrku na Spa Francorchampsu gledati i 2023. godine.