Dan iznenađenja na SP-u: Slovenac rekordom do zlata

Atletika 20. srp 20229:28 > 9:29 0 komentara
BEAUTIFUL SPORTS/Oliver Kremer

Peti dan natjecanja na Svjetskom atletskom prvenstvu u Eugeneu prošao je u znaku iznenađujućih finalnih rezultata, poraza favorita i dva rekorda svjetskih prvenstava kojima su do naslova prvaka došli Slovenac Kristjan Čeh u bacanju diska (71,13 m) i Brazilac Alison dos Santos (46.29 sekundi) na 400 m prepone.

Čeh je u drugoj seriji preuzeo vodstvo hicem od 69,02 m, da bi u trećoj seriji bacio do 71,13 m i postavio novi rekord svjetskih prvenstava, čemu se nijedan od konkurenata nije uspio približiti.

Srebro i bronca odlaze u Litvu zahvaljujući Mykolasu Alekni (69,27) i Andriusu Gudžiusu (67,55), a bez odličja je ostao vladar diska posljednjih godina, aktualni olimpijski pobjednik i svjetski prvak iz Dohe 2019. Šveđanin Daniel Stahl (67.10 m), koji je osvojio četvrto mjesto, iako je u Eugene došao s najbolji rezultatom u ovoj sezoni (71,47).

I na 400 m prepone je aktualni olimpijski pobjednik i svjetski prvak ostao bez odličja. Svjetski rekorder, Norvežanin Karsten Warholm, koji je prije godinu dana u Tokiju istrčao nestvarnih 45.94 sekundi, u Eugeneu je bio dvije i pol sekunde sporiji te je završio na sedmom mjestu. Iako je nakon plasmana u finale tvrdio da se oporavio od ozljede butnog mišića u lipnju, utrka je pokazala drugačiju realnost pa je Norvežanin doživio svoj prvi poraz od mitinga u Ostravi koji je bio u rujnu 2018.

“Bio sam ozlijeđen, ali uvijek dajem sve od sebe na stazi. To sam i učinio. I drugi čine isto što i ja: naporno treniraju svaki dan i bore se”, izjavio je Warholm nakon razočaravajućeg nastupa u finalu.

Priliku za uzlet na svjetski tron iskoristio je 22-godišnji Brazilac Alison dos Santos, brončani s prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Tokiju, koji je uvjerljivo pobijedio s novim rekordom svjetskih prvenstava (46.29 sekundi) i trećim rezultatom svih vremena. Srebro i bronca su ostali u Sjedinjenim Državama zaslugom olimpijskog doprvaka Raija Benjamina (46.89) i Trevora Bassitta (47.39).

Norvežani su petog dana natjecanja u Eugeneu računali na dva zlata, ali bez njega su ostali i u utrci na 1500 metara u kojoj je naslov svjetskog prvaka osvojio britanski reprezentativac Jake Wightman (3:29.23 minute) i pritom postavio novi osobni rekord te najbolji rezultat u ovoj godini, nadmašivši u finišu olimpijskog pobjednika Jakoba Ingebrigtsena (3:29.47).

“Nadao sam se da mogu osvojiti bilo kakvo odličje. Znao sam da sam dobro pripremljen, ali zlatnu medalju nisam očekivao. Čini mi se da sanjam”, izjavio je 28-godišnji škotski trkač.

Za razliku od Wightmana, Ingebrigtsen je osvajanje srebra doživio kao osobni neuspjeh.

“Ovo mi ništa ne znači. Mnogima bi to značilo puno, ali za mene je to beznačajno. Naporno radim kako bih ostvario svoje ciljeve, a ovo nije bio moj cilj”, rekao je 21-godišnji norveški trkač u izjavi za nacionalnu televiziju u kojoj je spomenuo da ovo za njega znači upropaštenih godinu dana treninga.

Broncu je osvojio Mohamed Katir (3:29.90), 24-godišnji španjolski reprezentativac koji je rođen u Maroku.

Jedini komplet odličja u konkurenciji atletičarki dijeljen je u skoku uvis. U uzbudljivom i neizvjesnom natjecanju borba za zlato vođena je na visini od 202 cm. Australka Eleanor Patterson svladala ju je u prvom pokušaju i tako nadmašila dvoransku svjetsku prvakinju Ukrajinku Jaroslavu Mahučik, kojoj je to uspjelo u drugom skoku.

Patterson se prethodno mučila na visini 198 cm koju je svladala tek iz trećeg pokušaja.

Točno dva metra bilo je dovoljno Talijanki Eleni Vallortigari za brončano odličje, iako je ona bila jedina koja je tu visinu preskočila u prvom skoku.

U ovoj disciplini nije bilo aktualne olimpijske pobjednice i trostruke svjetske prvakinje Marije Lasickene, jer je atletičarkama i atletičarime iz Rusije zabranjen nastup na velikim natjecanjima zbog ruske invazije u Ukrajini.