Sanda Dubravčić: ‘Uvjeti nisu dobri, ali sam sretna što se Pirueta vratila u Zagreb’

Zimski sportovi 6. pro 202315:52 > 15:55 0 komentara
Sportklub

Ako se netko upisao u povijest Zlatne piruete, to je zasigurno legendarna Sanda Dubravčić-Šimunjak. S osam medalja, od čega čak pet zlata, najtrofejnija je klizačica ovog natjecanja, a otkrila nam je koje izdanje najbolje pamti, što ju danas 'drži' na klizalištu i zašto Pirueta nije što je nekad bila. Pripremila Hana Cvijanović

Nakon što je na dvije godine preselila u Sisak, Zlatna pirueta se ovog tjedna po prvi put održava na Klizalištu Velesajam. Po običaju, Sanda Dubravčić-Šimunjak i ove je godine neizostavan dio najstarijeg klizačkog natjecanja.

Sedamdesetih i osamdesetih oduševljavala je gledatelje u Ledenoj dvorani Doma Sportova, a od osam nastupa, bez razmišljanja je izdvojila koji joj je najdraži.

Moja zadnja Zlatna pirueta, ona 1983. godine, svakako iskače. U Zagreb je tada došla aktualna svjetska prvakinja Rosalynn Sumners, a ja sam i preko nje uspjela do zlata. Nakon nastupa su me obavijestili da ću biti prva žena u povijesti koja će nositi olimpijski plamen“, navodi legendarna klizačica i dodaje:

Za to su bili zaslužni moje srebro sa Europskog prvenstva i ta pobjeda na mojoj posljednjoj Pirueti“.

Iako su tribine Doma sportova nekad bile krcate, zadnjih godina natjecanje je slabo praćeno.

Hrvati su specifičan narod. Kad postoji netko tko nešto postiže, svi to prate. U moje vrijeme Dom sportova bio je pun i svi su znali za Milku Babović“, objašnjava Sanda i osvrće se na činjenicu da na Klizalištu Velesajam mjesta za publiku praktički ni nema.

Na malenim tribinama sa zapadne strane dvorane na jutarnjim se treninzima moglo vidjeti tek nekoliko Kineskinja koje su stigle podržati Boyanga Jina, osvajača svjetske bronce.

Istina je da uvjeti ovdje nisu adekvatni. Ipak, ovo je daleko bolje od Piruete u Sisku. S jedne strane radi financija, a s druge radi udaljenosti. Sudcima i klizačima se više sviđa ovdje jer su zadnje dvije godine morali cijele dane provoditi u Sisku, nezgodno je voziti se tamo i nazad“, objašnjava i dodaje:

Zato sam i ja sretna što se Pirueta vratila u Zagreb. Ove godine neće biti revije, ali ona nije nužna na natjecanjima Challenger serije. Spriječio nas je jedino rat i sigurno je bolje da se natjecanje održi na Velesajmu, nego da se ne održi“.

Sportklub

Ledena dvorana Doma Sportova nije u funkciji još od potresa u ožujku 2020. godine, a Sanda u politiku ne želi ulaziti. Ipak, naglašava da je jasno koliko se (ne) cijeni sport u Zagrebu.

Otkad je završila Medicinski fakultet, na natjecanju je u ulozi dežurnog liječnika. Osim što je fizijatar na zagrebačkom Sv. Duhu i službena liječnica Hrvatske klizačke reprezentacije, Dubravčić-Šimunjak je i klizačka sutkinja, pa će ove sezone na Pirueti suditi kategoriju sportskih parova.

Hrvatski su suci ove sezone pozvani na Europsko, Svjetsko i Prvenstvo četiri kontinenta na kojem ću u Shangaiju suditi parovima pa mi je ovo dobra prilika za još malo vježbe“, objašnjava.

Iako se u povijest upisala kao natjecateljica, ni nakon završetka karijere Pirueta je nezamisliva bez Sande Dubravčić-Šimunjak i preostaje samo vidjeti hoće li smisliti još neku ulogu u kojoj može doprinijeti legendarnom natjecanju.

Zlatna pirueta održava se u popodnevnim satima od 6. do 9. prosinca, a Hrvatsku će predstavljati Jari Kessler. Ulaz je slobodan.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!