Nogomet 3. velj 202222:52 > 22:55 0 komentara

Finalnu utakmicu afričkog Kupa nacija igrat će nogometaši Senegala i Egipta. U polufinalnom susretu Egipat je nakon izvođenja penala, s 3:1 (0:0), bio bolji od domaćina Kameruna.

U finalu će Egipat, rekorder po broju naslova na Kupu nacija, loviti osmu titulu pobjednika. Ispred Salaha i društva stoji još samo Senegal.

Napeta i žestoka bila je ova polufinalna utakmica u kojoj su put do finala tražile dvije najuspješnije nacije u povijesti ovog natjecanja. Naime, Egipat ima sedam naslova pobjednika, dok je Kamerun pet puta bio najbolji na Kupu nacija.

Egipat se u prvih 45 minuta orijentirao na obranu te je prijetio i to vrlo rijetko preko kontranapada. Kamerun je diktirao tempo igri, ali i domaća reprezentacija je teško dolazila u prave prilike.

U nastavku se situacija barem za nijansu promijenila jer je Egipat počeo uzimati nešto više rizika u igri te je imao najbolju šansu do tada, u 56. minuti. Salah je išao sam prema kamerunskom vrataru Onani, ali mu je pritom pobjegla lopta i velika šansa Egipta je time propala.

Nakon toga je opet uslijedila inicijativa Kameruna. Dobro je prvo glavom pokušao Toko Ekambi, dok je sa skoro 40 metara vratnicu uzdrmao Oum Gouet. No, pogodaka nije bilo unutar 90 minuta kao ni u produžecima gdje su opasniji bili Egipćani.

Dvoboj je tako riješen izvođenjem penala gdje je briljirao vratar Egipta Gabal koji je obranio udarce Moukoudiju i Silikiju. Na kraju je još N’Jie promašio vrata za veliku tugu na stadionu, ali i slavlje Egipta koji je zadnji put pobjednik Kupa nacija bio 2010. godine. Tada je Egipat imao niz od tri naslova pobjednika na ovom natjecanju (2006., 2008. i 2010. godine).

Podsjetimo kako je Senegal dan ranije svladao Burkinu Faso u polufinalu s 3:1.

U subotu će, od 20 sati, za treće mjesto igrati Burkina Faso i Kamerun, dok je finale na rasporedu u nedjelju, od 20 sati.