Hrvatska košarkaška reprezentacija doživjela je težak poraz od Bosne i Hercegovine u Sarajevu rezultatom 110:90, čime su dodatno zakomplicirali svoj put prema Eurobasketu 2025. Povodom porpune kapitulacije Hrvatske za popratni komentar zatražili smo legendarnog trenera, Željka Pavličevića. Razgovarao Janko Badrić
Željko Pavličević jedan je od najuspješnijih hrvatskih košarkaških trenera i bivši košarkaš, poznat po iznimnim postignućima u europskoj i svjetskoj košarci. Njegovo ime posebno je upisano u povijest jer je čak dvaput osvojio Euroligu, što je rijedak uspjeh koji ga svrstava među trenersku elitu.
Prvu Euroligu osvojio je 1986. godine kao trener zagrebačke Cibone, predvođene legendarnim Draženom Petrovićem. Pod Pavličevićevim vodstvom, Cibona je bila dominantna sila u Europi i jedno od najjačih imena u košarkaškom svijetu tog vremena. Njegova taktička priprema i sposobnost vođenja momčadi bili su ključni za taj veliki uspjeh.
Pet godina kasnije, 1991., Pavličević je ponovio podvig s još jednim velikim klubom, Jugoplastikom (danas Split). U to je vrijeme Jugoplastika bila sinonim za vrhunsku košarku, a Pavličević je vodio momčad koja je uključivala buduće zvijezde poput Tonija Kukoča. S tim nevjerojatno talentiranim timom ponovno je dosegnuo vrh Europe, učvrstivši svoj status jednog od najboljih trenera u povijesti europske košarke.
Što se to dogodilo izabranicima Josipa Sesara u Sarajevu?.
“Prije svega bih pohvalio publiku u Skenderiji. Prošlo je sve u izvrsnom tonu, navijalo se za svoju reprezentaciju, ali bez ikakvog nepoštivanja prema Hrvatskoj. Mogu biti primjer svim drugim publikama diljem Europe. Druga utakmica je krenula na odličan način, imali smo poluvrijeme za poželjeti, ali se nismo uspjeli rezultatski odvojiti. Onda ulazimo u drugo poluvrijeme i dešava se nevjerojatan pad koncentracije. Bosanci su nam napravili nevjerojatnu seriju od 16-0. Ipak, izgledalo je u jednom trenutku da se imamo šanse za vratiti, ali od toga ništa.”
U prvoj utakmici nije igrao Hezonja, toliko smo ga očekivali, ali košarkaš Real Madrida nije odigrao kako smo od njega navikli?
“Hezonja nije mađioničar, u jednom trenutku uzimao je nerezonske šuteve, no nije ni on glavni krivac. Mogao je, ako išta, pametnije odigrati fazu napada. Prisjetimo se slične situacije prije koju godinu s Bojanom Bogdanovićem.”
Je li po vama Josip Sesar kakulirao da mu je poraz do 13 koševa razlike prihvatljiv?
“Vjerujem da sigurno nije kalkulirao, ipak je to košarka i sve je moguće. Eventualno što se moglo desiti je da im je ta prva utakmica ostala u podsvijesti pa je druga završila tako kako jest”
I dalje ostaje problem s odnosima između Fibe i Eurolige, preklapanje kalendara, kako to vidite?
“Nama se vratio Mario Hezonja dva dana prije utakmice, a njima Musa. To je jednostavno prekratak period da se stvori neka sinergija unutar momčadi. Eurolige i ovakvih situacija nema na niti jednom drugom kontinentu. To je debakl za košarku i potpuno nepoštivanje. Trebala bi se jasno odvojiti Euroliga od reprezentacije i tko hoće igrati, neka igra, tko neće – ne mora.”
Hrvatska iz godine u godinu pada sve niže. Postoji velika šansa da se prvi puta u povijesti ne plasiramo na europsko prvenstvo?
“Hrvatska košarka je padala dugo i uporno. Nikako se nije poštivao kriterij kvalitete i u hrvatskoj košarci, možemo reći, vlada anarhija. Nema se jasna vizija, kao ni regularnih sredstava. Usporedio bih jednu požrtvovnost Luke Modrića u nogometu, koji s 39 godina i po kišnom, skliskom travnjaku riskira ozljedu i ostavlja srce na terenu. Ne mogu to reći za nekolicinu naših košarkaša. Također, puno naših igrača ne igra u dobrim klubovima, što se preslikava na parketu”
Kako ste vidjeli nastupe Luke Božića?
“S Božićem se dešavala vrlo čudna situacija, bilo je i otkazivanja zbog raznoraznih razloga i bolesti. Što se tiče njegove prve utakmice, bila je po meni uspješna. Hezonja je došao na drugu utakmicu, pa normalno da je skrenuta pozornost s Božića. Vjerujem da Luka mora, može i bude igrao sve bolje za hrvatski dres”, zaključio je legendarni trener.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare