VIDEO / Pogledajte kako je Čilić proslavio prvu pobjedu na Touru nakon 20 mjeseci

ATP 18. ruj 202416:36 0 komentara

Marin Čilić je nakon 20 mjeseci čekanja došao do svoje prve pobjede na ATP Touru svladavši u prvom kolu ATP turnira u kineskom Hagzhouu američkog tenisača Zacharyja Svajdu s 5-7, 6-3, 6-0 za jedan sat i 59 minuta igre.

Posljednja Marinova pobjeda prije ove dogodila se u siječnju 2023. na ATP turniru u indijskom Puneu, kad je u prvom kolu svladao Roberta Carbellesa Baenu. No, potom je zbog ozljede koljena pauzirao gotovo sedam mjeseci, a potom zbog još jedne operacije u ovoj godini ostao bez nastupa na šest mjeseci.

Vratio se tek krajem kolovoza na Challengeru u Manacoru, gdje je u 2. kolu izgubio od Duje Ajdukovića, a tjedan dana poslije je došao do četvrtfinala Challengera u francuskom Cassisu.

Dvoboj protiv 21-godišnjeg Zacharyja Svajde, 135. na ATP ljestvici, otvorio je gubitkom servisa, ali je nakon toga nanizao tri gema i poveo sa 3-1.

Međutim, uslijedio je preokret Amerikanca koji je osvojio sljedeća četiri gema i poveo sa 5-3. U setu u kojem je bilo teže zadržati servis nego napraviti ‘break’, Čilić je uspio ponovno izjednačiti na 5-5, ostavivši suparnika bez set-lopte, samo da bi po četvrti put u setu izgubio gem na početnom udarcu.

Drugu priliku za osvajanje prvog seta Svajda nije propustio te je nakon 49 minuta igre došao do prednosti osvojivši prvu dionicu sa 7-5.

Čilić je u prvom setu pogodio svega 37% prvih servisa i to je bio glavni problem u njegovoj igri, jer je na drugom servisu osvojio svega tri poena (3/19) u prvom setu.

Kad je Marin taj postotak popravio na iznad 50% u drugom setu, Svajda je ostao bez prilike za novi ‘break’. Čilić je na prvom servisu u cijelom meču izgubio svega pet poena (35/40).

Meč je prelomio na svoju stranu sredinom drugog seta, ‘breakom’ za 4-2. Od 2-2 u drugom setu Svajda je do kraja meča uhvatio još samo jedan gem.

Po završetku drugog seta zatražio je pomoć fizioterapeuta, zbog bolova u lijevom ramenom pojasu. Nastavio je igrati, ali se više nije mogao ravnopravno nositi protiv raspoloženog Čilića koji je u trećem setu bio potpuno nadmoćan.

Za plasman u četvrtfinale Čilić će u drugom kolu igrati protiv pobjednika dvoboja između osmog nositelja Japanca Yoshihita Nishioke (ATP – 54.) i Nijemca Maximiliana Marterera (ATP – 105.).