Sportklub vam donosi zanimljive priče uživo sa US Opena

Jon Naga

Prvi Grand Slam turnir koji sam uživo “pokrivao“ bio je Roland Garros 2015. godine. Sjećam se tog prvog dana kao jučer, sjeo sam pred prazan ekran i riječi su jednostavno izlazile iz mene.

Tekst je ostao takav – nabacan, ali iskren. Vrlo brzo sam shvatio da na velikim turnirima ima toliko zanimljivih sitnica i utisaka koji ne mogu se ukalupiti u novinarski tekst, pa makar i onaj opuštenije forme, bloga.

Tako su se na kraju svakog teksta rodile “crtice“, a na ovogodišnjem US Openu odlučili smo im dati zaseban život. Da ne dužim dalje, evo prvih ovogodišnjih crtica iz New Yorka:

– Prvo večer ulazim u neku tisak kupiti vodu, nije mi se dalo hodati do marketa. Pitam koliko je voda, prodavac Indijac valjda skužio da nisam odatle (Kinezi su 90%) i mrtav ‘ladan: “Pet dolara“. Glasno sam se nasmijao, pa je promijenio ploču. “Ne, ne, dolar, dolar“. Pa ne bih ti je sad kupio da je zlatna. Otišao do marketa, mene naš’o da za..bavaš.

– Novak je trenirao s Nishikorijem na Armstrongu, a Rafa s Lajovićem na Grandstandu. Najsmješnije je kada se trening približava kraju, pa se na svakoj promjeni strana sruči lavina djece, a bogami i odraslih, s lopticama i loptama, posterima i majicama. Nekada stvar ode dovraga, tako je Đokovića jedan navijač nehotice odgurnuo, a Novak se refleksno udaljio i nastavio davati autograme koji metar lijevo – što je sigurno, sigurno je.

Jon Naga

– U muškom dijelu ždrijeba čak 40 igrača ima više od 30 godina. Najstariji je, nećete vjerovati, Ivo Karlović sa 40, najstariji od Ken Rosewalla (42) na turniru iz 1977.

– Na US openu je punoo terena, ali je igrača još više. Najbolji imaju prioritet, a Dušan Lajović objasnio nam je kako to funkcionira. “Ako si nositelj, onda dobijaš puno bolje terene – mogu birati i uglavnom dobiju one za trening pored Artur Asha. Što je još važnije, ne dijele ni s kim teren, dok su ostali uglavnom po četvero na terenu. U New Yorku se to najviše prakticira, na neki način je nepravedno, ali sada mi je u statusu nositelja naravno bolje“.

– Džet-leg zna biti nezgodan, dragi moji. Tako prvih dana nije neobično da neko od novinara zadrijema na tribinama. Neki uspješno, neki manje uspješno to kriju. Ide dotle da je jedan kolega zahrkao evo upravo dok pišem tekst, stvarajući tako ovu crticu. A kucao je čovjek do prije pet minuta doslovno… Osobno, nema šanse tako, a ubio bih za tu moć da mogu zaspati kad hoću.

– U muškom dijelu ždrijeba sudjeluju igrači iz 41 zemlje – najbrojniji je domaćin SAD (16), slijede Francuska (14), Španjolska (11), Italija (7), dok Srbija ima šest predstavnika.

Chris Trotman/Getty Images

– Dok sam strpljivo čekao kontrolu putovnica, solidnih sat i po, 300 puta sam pročitao upozorenja na ekranima o prijavljivanju te i te robe, eboli, gripu itd. Međutim, našao se i jedan zanimljiv podatak. Znate li kako je New York dobio ime? Za svoj 18. rođendan vojvoda od Yorka (kasnije kralj James II) dobio je 1664. godine na poklon grad “New Amsterdam“. Promenio mu je ime u New, logično, York. Voilà.

– Marin Čilić osvojio je US open 2014. godine i od tada nije viđen debitantski Grand Slam šampion. U Open eri nikada se nije dogodilo da punih pet godina ne vidimo novog Slam osvajača. Da li nam New York sprema čudo ove godine?