Mr. Snake – Suze gubitnika stvorile lažnog pobjednika

SKener 29. ožu 201818:01 > 18:01
(Photo by Zhong Zhi/Getty Images)

Kevin Durant bio je jedan od najomiljenijih igrača NBA lige, sve do trenutka kada je odlučio na lakši način doći do prstena prvaka.

(Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

Hey Kev, Dray ovdje, slušaj…znam da si sada negdje iznad Bermudskog trokuta, putuješ tamo gdje je toplo, ali….upravo smo izgubili od Bron Brona, čovjek nas je uništio, a vodili smo 3:1…slušaj, znam da te žele Celticsi, ali s tobom bit ćemo neuništivi…javi se…” – telefonski je poziv koji je Draymond Green uputio Kevinu Durantu otprilike pola sata nakon što su Warriorsi izgubili Game 7 NBA finala iz 2016. Naravno, nisam baš siguran da je to bio sadržaj samog razgovora, ali tako nekako zamišljam, možda bi još trebali pridodati Greenov jecaj u slušalicu i imali bi pun pogodak.

Šalu na stranu, činjenica jest kako su Warriorsi, kao i sam Durant stekli vojsku mrzitelja nakon “ozloglašenog” prijelaza jedne od najvećih zvijezda lige u momčad koja je već osvojila NBA titulu. Kako se približavamo novom doigravanju, Warriorsi su opet veliki favoriti, no još uvijek se prisjećamo tih dana srpnja 2016. godine kada je Durant prvi put u karijeri postao slobodan igrač. Umjesto izgradnje nečeg velikog i prepoznatljivog s Oklahomom, momčadi koja ga je draftirala (tehnički to je bio Seattle), odlučio je kraćim putem doći do NBA naslova, pridruživši se momčadi prepunoj zvijezda.

(Photo by Ronald Martinez/Getty Images)

Događaji koji su uslijedili tih početnih dana prijelaznog roka zauvijek će promijeniti percepciju koju je Durant imao u javnosti i NBA krugovima, kao i samih Warriorsa koji su usprkos činjenici da u sastavu već imaju trojicu All Star igrača, tražili još jednoga kako bi potencijalno stekli nezapamćenu dominaciju u najjačoj svjetskoj ligi.

Da li se to dogodilo iz straha od LeBrona i njegovih Cavsa ili drugih razloga prosudite sami. Činjenica jest, Warriorsi su godinu dana ranije osvojili naslov protiv drastično oslabljenih Cavsa (bez Lovea i Irvinga), iduće sezone postavili su rekord lige sa 73 pobjede, u finalu vodili 3-1 i onda izgubili. LeBron i Irving ušli su im pod kožu, reakcija Greena samo pola sata nakon poraza u sedmoj utakmici i poziv Durantu sve govore.

Samo nekoliko tjedana prije nego će napustiti jedinu momčad za koju je do tada nastupao, Durant će zajedno s Russellom Westbrookom odvesti OKC nadomak velikog finala. Thunder je poveo 3-1 u finalu Zapada da bi na koncu izgubio već dobivenu seriju. Warriorsi su bili na izdisaju, ali Durant i Westbrook nisu uspjeli završiti posao. Nakon te serije Durant je razmišljao o budućnosti u Oklahomi, došao je prijelazni rok, razgovarao je s Lakersima, Knicksima, Celticsima koji su bili najozbiljniji kandidat, barem se tako mislilo. Angažirali su čak i NFL legendu Toma Bradyja kako bi nagovorili Duranta za dolazak među zelene: “Kev majstore, dođi u Kelte i odati ću ti tajnu svoje dijete, bit ćeš bolji nego ikad,” pokušao je prodati Celticse Durantu legendarni QB Patriotsa. Durant je kimao glavom…”ma super, nema problema“, ali bila je tu ipak figa u džepu. Sve te priče, očijukanja s Lakersima, Knicksima, Celticsima bile su ipak samo prazne priče, činilo se kako su suze Draymonda Greena učinile svoje.

(Photo by Maddie Meyer/Getty Images)

Super momčad je stvorena, a kulminacija čitavog cirkusa koji je trajao godinu dana dogodila se u novom, trećem uzastopnom finalu Warriorsa i Cavsa, ovoga puta “telefonske” suze Draymonda Greena nisu bile potrebne, Ratnici nisu prokockali 3-1 vodstvo. Zapravo, kada čovjek razmisli, moramo biti zahvalni što su osvojili naslov, jer da nisu vjerojatno bi ganjali još jednog All Star igrača tog ljeta.

Ako niste do sada shvatili, nisam ljubitelj tzv. super momčadi, ovaj tekst nije rezultat iracionalne mržnje prema jednom klubu, već sam mišljenja kako niti jedan istinski NBA fan ne bi trebao željeti formiranje momčadi koja će biti gotovo pa nepobjediva. Neki će kao opravdanje za Durantov dolazak u Oakland prstom usmjeriti prema izdanju Celticsa iz 2008. godine, te pogotovo momčad Miamija iz 2010., mrzitelji LeBrona Jamesa prvo će to spomenuti. Kazati će “Golden State Warriorsi nisu bili prva super momčad“, no taj argument je zaista tanak, pa ga pokušajmo do kraja diskreditirati.

Sezone 2006/2007. Boston Celticsi bili su druga najgora momčad lige s 24 pobjede (slabiji je bio samo Memphis), iako su imali isto tako drugu najveću šansu da im sreća dodijeli prvi pick drafta tog ljeta, ona ih nije pomazila, dobili su tek peti pick. Ironija stvari, kada se postavi usporedba s današnjim Warriorsima, jest u tome što je tog drafta biran Kevin Durant koji je bio velika meta samih Celticsa. Kako je ta očajna sezona završila, sve je frustriraniji ostao Paul Pierce, tada jedina legitimna zvijezda Celticsa koji je zaprijetio kako će tražiti odlazak ako se ne dovedu značajna pojačanja.

Generalni menadžer Danny Ainge odgovorio je izazovu. Na dan drafta, Ainge je Bostonov pick zapakirao u lijepu, ušminkanu mašnu i poslao ga u Seattle Sonicse zajedno s paketom igrača u zamjenu za Rayja Allena. Mjesec dana kasnije, Ainge je napravio najveći trade u povijesti, doveo je Kevina Garnetta iz Minnesote u razmjenu za pet igrača i tri buduća izbora drafta. Celticsi su nakon godina patnje i očajnih rezultata ponovno postali relevantni, a kulminacija tih sjajnih poteza Dannyja Aingea bila je titula prvaka već iduće sezone.

(Photo by Mike Ehrmann/Getty Images)

Okrenimo se sada Miamiju. Promjena nije bila toliko drastična kao što je bio slučaj sa Celticsima, sezone 2009/2010. predvođeni Dwyaneom Wadeom kao najvećom zvijezdom, te nizom prosječnih igrača (izuzev solidnog Jermainea O’Neala) Heat je regularnu sezonu završio na petoj poziciji Istoka, da bi u doigravanju bili pregaženi od Celticsa već u prvom krugu nakon pet utakmica.

Tog ljeta na scenu je stupio Pat Riley koji je tada ulazio u svoju drugu sezonu kao predsjednik kluba. Deseti srpanj 2010. godine najvažniji je datum za klub u posljednjem desetljeću, isti dan ugovore su potpisali LeBron James i Chris Bosh, nakon što su izgubili prvo finale protiv Dallasa, dva puta zaredom su ostali prvacima prije nego će ih u četvrtom pokušaju svladati San Antonio Spursi. Ta momčad Heata jedna je od najomraženijih ikada, vjerojatno zbog bahatog nastupa na dan potpisa Bosha i Jamesa kada je njihovo predstavljanje u American Airlines Areni poprimilo značajke rock koncerta.

Zašto je situacija Celticsa i Heata različita od Warriorsa?

Jednostavno rečeno, Celticsi su bili među najgorima u ligi kada je Danny Ainge napravio razmjene s kojima je promijenio momčad, Miami je bio prosječan kada je Pat Riley napravio dva poteza koja se i danas pamte, a LeBron James je bio taj koji je promijenio njihovu sudbinu, bez njega Miami bi teško nešto osvojio. A Warriorsi? Momčadi koja je u dvije sezone osvojila jedan naslov, a drugi put igrala finale pridodala je jednog od najboljih igrača na svijetu. Sve zbog straha kako će ih LeBron James ponovno pobijediti. Još veći negativac u toj priči ispao je sam Durant koji je godinama tvrdio kako će donijeti trofej Oklahomi, a pobjegao je u momčad koja ga je samo mjesec dana ranije pobijedila u finalu Zapada. Ako ćete pitati legende iz vremena kada se u NBA igrala najbolja košarka, 1980-ih i 1990-ih godina, “smrtni” je grijeh otići u momčad koja te upravo pobijedila. Nekada bi igrač radije ostao bez prstena prvaka nego da se pridruži već formiranoj velikoj momčadi. Durantov odlazak u Oakland stvorio je veliki negativan publicitet iz kojeg se rodio Mr. Snake, nadimak koji dan danas prati bivšeg igrača Thundera. Povijest NBA lige pamti više momčadi s četiri All Star igrača, no kad se govori o igračima kvalitete Curryja, Duranta, Thompsona i Greena, rijetki su bili blizu, pa je jasan i zaključak kako su Warriorsi jedina istinska super momčad.

Generalni menadžer Warriorsa, Bob Myers izgradio je veliku ekipu, draftirao Thompsona, Barnesa i Greena koji su se pridružili Curryju, ta je momčad osvojila naslov, ostvarila 73 pobjede u sezoni. No, strah od LeBrona Jamesa još je uvijek velik. Dolazak Duranta sve je promijenio, danas predstavlja opasnost za cijelu, već odavno kvalitetom razvodnjenu ligu. Super momčadi polako postaju trend, a običan navijač koji želi samo uživati u napetom doigravanju, može samo strahovati tko će biti sljedeći u stvaranju nepobjedive momčadi.