WHO se ne želi miješati u odluku o odgađanju OI!?

Ostali sportovi 22. ožu 202017:54 > 17:57
Robert Hradil / Stringer

Pritisak na Međunarodni olimpijski odbor (MOO) vezan za odgodu Olimpijskih igara u Tokiju zbog pandemije koronavirusa iz dana u dan je sve veći, no Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) se ne želi miješati u donošenje bilo kakve odluke.

– Nije posao WHO-a da odlučuje treba li ili ne odgoditi događanja bilo kakve vrste – izjavio je za njemačku agenciju DPA glasnogovornik WHO-a Tarik Jašarević.

Zadaća zdravstvene agencije Ujedinjenih naroda je da savjetuje domaćine i organizatore velikih događaja, u kakve spadaju i olimpijske igre, kako se nositi s potencijalnim rizicima.

– Svaka odluka o promjenama kod međunarodnih okupljanja trebala bi biti utemeljena na pažljivoj procjeni rizika i kako ih se može kontrolirati s obzirom na razinu planiranog događaja – izjavio je Jašarević naglašavajući da odluka leži na vladama i organizacijama.

Odluku o potencijalnoj odgodi Olimpijskih igara u Tokiju, koje su na rasporedu od 24. srpnja do 8. kolovoza, donijet će tri strane koje su potpisale ugovor o organizaciji: Međunarodni olimpijski odbor (MOO), Japanski olimpijski odbor i grad Tokio.

U proteklim danima mnoge su sportske organizacije, grupacije sportaša i pojedinci javno zagovarali odgodu Igara na kojima bi se trebalo okupiti više od 11.000 natjecatelja, tisuće službenih osoba, novinara i više stotina tisuća gledatelja. Predsjednik MOO-a Thomas Bach je izjavio kako bi trenutačna odgoda bila nepravedna prema sportašima, ali je priznao da se razmatraju različita rješenja.

(Photo by Woohae Cho/Getty Images)

Njemački mačevalac Max Hartung izjavio je kako neće ići u Tokio, iako se kvalificirao za OI, te dodao kako bi trebalo otkazati pronošenje olimpijskog plamena Japanom.

– Otkazivanje bi bio signal ljudima da se misli na njih u trenucima pandemije – izjavio je Hartung.

U nedjelju je olimpijski plamen u japanskom gradu Sendaiju došlo pogledati čak 55.000 ljudi, iako je japanska vlada preporučila građanima izbjegavanje masovnih okupljanja kako bi se izbjeglo širenje koronavirusa. Organizatori Igara, ipak, žele nastaviti s olimpijskom štafetom, ali su mnogobrojne aktivnosti vezane za pronošenje plamena Japanom otkazane, a gledatelji se drže na sigurnom razmaku.

Mnogobrojni sportski događaji su odgođeni ili otkazani na globalnoj razini, među sportašima ima dosta zaraženih koronavirusom, a u subotu je od posljedica bolesti COVID-19 u Madridu preminuo bivši predsjednik Real Madrida Lorenzo Sainz, pod čijim je vodstvom od 1995. do 2000. “kraljevski klub” prekinuo 32-godišnji post što se tiče osvajanja naslova klupskog prvaka Europe.

Sportska industrija mjeri teške ekonomske gubitke zbog pandemije koronavirusa, zbog čega je mnogim ljudima i njihovim obiteljima, čiji su poslovi vezani za sportske događaje, ugrožena egzistencija. Stoga ima i onih koji zazivaju za što skoriji nastavak prekinutih ligaških natjecanja, odnosno kad se za to steknu uvjeti. To se pogotovo odnosi na nogomet. Među onima koji se zalažu za igranje, čak i po cijenu da su tribine stadiona prazne, je i dopredsjednik Njemačkog nogometnog saveza Rainer Koch.

Getty Image/Stuart Franklin

– Nitko ne želi utakmice bez gledatelja, ali još manje je onih koji žele da se uopće ne igra – izjavio je Koch upozoravajući da je “ugrožen opstanak nogometa”.

Vodstvo Bundeslige, kao i vodstva drugih liga, nada se nastavku natjecanja i dovršetku sezone nakon što je EURO odgođen za 2021. Otkazivanje ostatka sezone u Bundesligi bi za klubove značio financijski gubitak koji se procjenjuje na 750 milijuna eura.