Nogomet 3. velj 202420:57 0 komentara

Reprezentacija Obale Bjelokosti plasirala se u polufinale Afričkog kupa nacija svladavši Mali rezultatom 2:1 nakon produžetaka i produžetaka! Slonovi će za mjesto u finalu igrati protiv Demokratske Republike Kongo.

Mali je imao utakmicu u svojim rukama. Iako u 17. minuti Adama Traore nije iskoristio kazneni udarac na poluvrijeme se otišlo s igračkom prednosti Malijaca jer je u 43. minti isključen Kossonou.

Brojčanu prednost Mali je iskoristio i poveo u 71. minuti fantastičnim udarcem Nenea sa 25 metara. Taj je rezultat vrijedio sve do 90. minute kada je Adingra uspio preusmjeriti loptu u mrežu za 1-1 i produžetak.

U dodatnih pola sata Obala Bjelokosti je stigla do pobjedničkog gola doslovno u posljednjim sekundama kada je Oumar Diakite u gužvi preusmjerio udarac Fofane za erupciju oduševljenja na stadionu. Diakite je potom pretjerao u slavlju te je dobio drugi žuti karton, odnosno isključujući crveni karton.

Obala Bjelokosti je nakon 0-4 poraza od Ekvatorijalne Gvineje u posljednjem susretu u skupini praktički već bila ispala, ali je čudesnim raspletom u ostalim skupinama prošla u osminu finala kao četvrta najbolja trećeplasirana reprezentacija. Ipak, zbog loših rezultata je smijenila izbornika Gasseta da bi u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca izbacila braniteja naslova Senegal, a sada u četvrfinalu nakon velike drame i Mali.

Za Obalu Bjelokosti ovo je 11. ulazak u polufinale Afričkog prvenstva, ima dva naslova (1992, 2015), dva druga, četiri treća i dva četvrta mjesta.

U polufinalu će Obala Bjelokosti igrati protiv DR Konga koji je u petak svladao Gvineju sa 3-1.

Polufinale je u petak izborila i Nigerija 1-0 pobjedom protiv Angole, a suparnik će joj biti bolji iz ogleda Zelenortski Otoci – Južnoafrička Republika koji počinje u 21 sat.