Susret hrvatske i engleske nogometne reprezentacije u petak na praznoj Rujevici bit će deveti međusobni ogled "Vatrenih" i "Gordog Albiona".
Za sada su uspješniji Englezi koji imaju četiri pobjede, Hrvatska je ostvarila tri, dok je jedna utakmica završila neodlučenim rezultatom.
Međutim, sigurni smo kako bi Englezi mijenjali sve svoje pobjede za trijumf u nedavnom polufinalu svjetskog prvenstva u Moskvi u kojem su Dalićeve trupe slavile sa 2-1 i zaustavile engleski san o novoj svjetskoj kruni.
??????? ? ?? Who will come out on top this week?
4⃣ England wins
3⃣ Croatia wins
1⃣ DrawFlash ? to THIS EURO 2004 game ⏪#NationsLeague @england @HNS_CFF pic.twitter.com/OQg1mwhCD9
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) October 9, 2018
Hrvatski navijači još uvijek pamte i pobjedu na Wembleyju 3-2 u kvalifikacijama za europsko prvenstvo 2008. u Austriji i Švicarskoj, ali i dva teška poraza u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010. godine.
Samouvjereni, gotovo bahati Englezi su uoči polufinalnog sraza na Lužnikiju otpisali “umornu i neuvjerljivu Hrvatsku”. “Nogomet dolazi kući!”, “Ništa vas ne treba brinuti,”, “Dajte nam tu Hrvatsku” sami su neki od naslova koji su vrištali s nasovnica engleskih medija.
No, buđenje je bilo grubo i okrutno. “Gordi Albion” je poveo u petoj minuti sjajnim pogotkom Kierana Trippiera iz slobodnog udarca, uzvratio je Ivan Perišić u 68. minuti, a ludilo među hrvatskim navijačima izazvao je Mario Mandžukić pobjedničkim golom u 109. minuti. Veličanstvena Hrvatska je ušla finale SP-a, a nogomet se nije vratio kući, već Englezi.
Bilo je to četvrto uzastopno polufinale koje su Englezi izgubili na velikim natjecanjima. Crnu seriju su započeli u polufinalu EP-a 1968. godine izgubivši od Jugoslavije (0-1), potom su poraženi u polufinalu SP-a 1990. od Njemačke, te u polufinalu EP-a 1996. i to oba puta na jedanaesterce, te od Hrvatske u polufinalu ovogodišnjeg SP-a u Rusiji.
Hrvatska je dvije velike pobjede protiv Engleza ostvarila i u kvalifikacijama za EP 2008. godine pobijedivši u Zagrebu 2-0, a na Wembleyju 3-2 čime smo ‘Gordom Albionu’ zatvorili vrata nastupa u Austriji i Švicarskoj.
Hrvatska je i prije londonskog susreta izvadila vizu za EP, dok je Englezima trebao bod. No, izbornik Slaven Bilić i njegovi odabranici nisu imali milosti. Bila je to jedna od najvećih hrvatskih pobjeda u povijesti, a strijelci su bili Kranjčar (8), Olić (14) i Petrić (77), a za domaćine Lampard (56-11 m) i Crouch (65). Bilić je bio na hrvatskoj, a Steve McClaren engleskoj klupi.
Engleski mediji su nakon te utakmice ‘razapeli’ McClarena, a dobio je i nadimak “Wally with the Brolly” jer je utakmicu vodio s velikim kišobranom u ruci. Hrvatska je slavila i u prvom susretu tih kvalifikacija igranom u Zagrebu. Susret je obilježio vratar engleske vrste Paul Robinson koji je promašio povratnu loptu Garyja Nevillea koja je potom ušla u prazan gol. Hrvatska je slavila sa 2-0 uz golove Eduarda (60) i Garyja Nevillea (68-autogol).
Ždrijeb je spojio Hrvatsku i Englesku i u kvalifikacijama za SP 2010. Prva utakmica u Zagrebu donijela nam je težak poraz 1-4. Engleze je preuzeo Fabio Capello, dok je na hrvatskoj klupi i dalje sjedio Slaven Bilić. Strijelci za ‘Gordi Albion’ bili su Walcott (26, 59, 82) i Rooney (63), a za nas Mandžukić (78). Robert Kovač je dobio crveni karton. Bio je to prvi hrvatski poraz kod kuće nakon 18 godina.
Let's throwback to the last time the #ThreeLions visited Croatia – and a special day for @theowalcott… ?#TBT pic.twitter.com/4D1fHlcTYq
— England (@England) October 11, 2018
Uzvrat je bio u Londonu, a Engleska je slavila 5-1 što je do nedavnog susreta sa Španjolskom bio naš najteži poraz u povijesti. Dvostriki strijelci bili su Lampard (7-11 m, 59) i Gerrard (18, 66), jednom je mrežu Runje pogodio Rooney (77), dok je jedini strijelac za Hrvatsku bio Eduardo (71).
Prvu međusobnu utakmicu igrali smo uoči EP ’96, a prijateljski susret u Londonu završio je bez pogodaka. Igralo se na starom Wembleyju, a briljirao je Marijan Mrmić s nekoliko sjajnih obrana. Hrvatsku je vodio Miroslav Blažević, a Engleze Terry Venables.
Drugi dvoboj također je bio prijateljski, a Englezi su slavili na stadionu Portman Road u Ipswichu 3-1. Strijelci za ‘Tri lava bili su Beckham, Owen i Lampard, dok je za hrvatsku vrstu pogodak postigao Ivica Mornar. Na hrvatskoj klupi sjedio je Otto Barić, a engleskoj Sven-Goran Eriksson.
Prva službena utakmica između ovih dviju reprezentacija odigrala se na EP 2004. u Portugalu, i to na stadionu Luz u Lisabonu. Bio je to dvoboj trećeg kola koji je odlučivao o prolazu u četvrtfinale.
Hrvatska je povela već u petoj minuti golom Nike Kovača, no Englezi su okrenuli rezultat golovima Scholesa (40) i Rooneyja (45, 68). Igor Tudor smanjio je na 2-3 u 73. minuti, no sve dvojbe oko pobjednika je razriješio Frank Lampard u 78. minuti. Nakon tog poraza Hrvatska se oprostila od EP-a. Momčadi su ponovo predvodili Barić i Eriksson.
DOSADAŠNJI SUSRETI:
Engleska – Hrvatska 0-0 (London – 24. travnja 1996. – prijateljska)
Engleska – Hrvatska 3-1 (Ispwich – 20. kolovoza 2003. – prijateljska)
Hrvatska – Engleska 2-4 (Lisabon – 21. lipnja 2004. – EP u Portugalu)
Hrvatska – Engleska 2-0 (Zagreb – 11. listopada 2006. – kvalifikacije za EP 2008)
Engleska – Hrvatska 2-3 (London – 21. studenoga 2007. – kvalifikacije za EP 2008)
Hrvatska – Engleska 1-4 (Zagreb – 10. rujna 2008. – kvalifikacije za SP 2010)
Engleska – Hrvatska 5-1 (London – 9. rujna 2009. – kvalifikacije za SP 2010)
Hrvatska – Engleska 2-1 prod. (Moskva – 11. srpnja 2018. – polufinale SP-a)
(Hina)