Njemačka pala u Kopru, Slovenci idu na SP

FIBA.basketball

Košarkaška reprezentacija Slovenije upisala je pobjedu u meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo svladavši na svom parketu Njemačku. Slovencima je ovo druga pobjeda u ovom prozoru...

Slovenija je pobjedu nad Njemačkom upisala rezultatom 81:75 (16:24, 25:10, 20:14, 20:27). Slovenci sad imaju skor 7-3 na trećem mjestu u Grupi J te su osigurali nastup na svjetskoj smotri. Njemačka je prva sa skorom 8-2 koliko ima i Finska.

Njemačka je bolje otvorila utakmicu i prvu četvrtinu dobila s pristojnih osam razlike, međutim Nijemci su potpuno potonuli u drugoj dionici u kojoj su postigli samo deset poena što je Sloveniji omogućilo da prijeđe u vođstvo.

Uvjerljivija je bila Slovenija i u trećoj četvrtini, pa donekle i u četvrtoj. Imala je deset poena prednosti pred posljednjih nekoliko minuta duela, ali su Nijemci uspjeli unijeti malo neizvjesnosti u sam finiš. Ipak, ne i više od toga.

Najbolji u selekciji Slovenije bili su Jordan Morgan s 22 poena i 13 skokova, Miha Lapornik, Edo Murić, Žiga Samar s po 14 i Urban Klavžar s deset poena.

U Njemačkoj su se istakli David Krämer s 21 poenom te Lukas Meisner, Christian Sengfelder i Lukas Wank s po deset poena.

U posljednjem kvalifikacijskom prozoru krajem veljače sljedeće godine Slovenija će prvo gostovati Estoniji, a u posljednjem meču će biti domaćin Izraelu.