Sjajni Dončić odveo Mavse do finala Zapada!

Košarka 16. svi 20227:53 > 7:55 0 komentara
AP Photo/Matt York via guliver image

Košarkaši Dallas Mavericksa izborili su plasman u konferencijsko finale doigravanja NBA lige nakon što su u odlučujućem sedmom susretu porazili Phoenix Sunse.

Dallas Mavericksi su na gostovanju porazili Phoenix Sunse sa 123:90 i u seriji na četiri pobjede također trijumfirali sa 4-3. Dallas će se u finalu Zapadne konferencije sučeliti s Golden State Warriorsima. Prva utakmica bit će na rasporedu 18. svibnja u San Franciscu.

U prvih šest susreta svaka je momčad slavila na svom parketu, pa je serija otišla u sedmi susret u kojem su prvi put slavili gosti.

Dallas je već nakon prve četvrtine imao deset razlike (27:17), a na poluvremenu nestvarnih +30 (57:27). U trećoj dionici je prednost gostiju narasla na čak +42 (92:50). U posljednjoj četvrtini Mavericksi su prikočili, pa je Phoenix ipak malo ublažio težak poraz.

“Mnogo ljudi je reklo da će to biti propast,” kazao je s ironičnim smiješkom trener Mavsa Jason Kidd. “Bili su u pravu,” dodao je.

Naravno, nije Dallas taj koji je trebao pobijediti u nedjelju, ako je bilo suditi prema prognozama stručnih komentatora.

“Dečki su izašli van i odigrali utakmicu na visokoj razini. U napadu i u obranbi, bili smo aktivni,” istaknuo je Kidd.

“Nevjerojatno, zaista ne znam što da kažem,” dodao je sjajni Slovenac Luka Dončić koji je vukao Maverickse do pobjede. Za 31 minutu upisao je 35 koševa, deset skokova i četiri asistencije. Mladi 23-godišnji Ljubljančanin zabio je 12 od 19 šuteva iz igre, od čega šest od 11 za tri poena. U slobodnim bacanjima ovaj put je bio nepromašiv, pogodivši svih pet.

Sofa

“Ovo je bila nevjerojatna momčadska pobjeda. Svi su bili sjajni, svi su igrali koliko su mogli. Večeras ću uživati ​​u ovoj pobjedi, a sutra ćemo razmišljati o Golden Stateu,” kazao je mladi Slovenac.

Dončić nije bio jedini raspoloženi košarkaš Dallasa. Spencer Dinwiddie postigao je 30 poen, od toga 21 u prvom poluvremenu, dok je Jalen Brunson dodao 24 poen i šest skokova.

Kod domaćina cijela prva petorka je zabila tek 37 poena, što dovoljno otkriva kakvu su skromnu šutersku večer imali Sunsi. Najefikasniji je bio igrač s klupe Cameron Johnson s 12 poena i pet skokova, Devin Booker je dodao 11, a Chris Paul 10. Trener Sunsa Monty Williams nije skrivao razočaranje nakon teškog poraza.

“Večeras smo odigrali najgoru utakmicu sezone. Znam koliko su to dečki željeli. Jednostavno nismo mogli izvesti, nismo mogli ništa ubaciti. Dallas je igrao odlično od početka do kraja. Nisam nas dobro pripremio za sedmu utakmicu,” kazao je.

Raspored odigravanja utakmica finala doigravanja Istočne i Zapadne konferencije NBA lige: