Od bojkota Cruijffa preko Malog zelenog do čudesnog Rusa

Katar2022 18. stu 202210:00 0 komentara
Mike King/Allsport

Svjetsko prvenstvo u Katru bit će 22. smotra najboljih nogometnih reprezentacija svijeta. Brazil je za sada najuspješniji s pet naslova prvaka, slijede Nijemci i Talijani sa po četiri krune, Argentina, Francuska i Urugvaj su po dva puta bili svjetski prvaci, a Španjolska i Engleska po jednom.

Ideja je rođena 1920. kada se grupa francuskih nogometnih stručnjaka, pod vodstvom nekadašnjeg predsjednika FIFA-e Julesa Rimeta, dosjetila dovesti sve najjače nogometne momčadi svijeta na jedno mjesto kako bi odmjerili svoje snage. Plan se ostvario deset godina poslije, a francuski kipar Abel Lafleur dizajnirao je prvi pehar.

U ovom tekstu podsjećamo se prvenstava od 1978. do 1994.

SP ARGENTINA 1978

Poredak: 1. Argentina, 2. Nizozemska, 3. Brazil, 4. Italija

Finale: Argentina – Nizozemska 3-1 (produžeci)

Broj sudionika: 16

Nizozemska je ponovo stigla do finala, no još jednom je ostala u ‘čekaonici’, a ponovno je u finalu izgubila od domaćina, ovoga puta Argentine.

Nizozemci su na SP došli bez prve zvijezde Johana Cruijffa koji je bojkotirao prvenstvo zbog političkog režima u Argentini. Domaćin je stigao do prve titule predvođen Marijem Kempesom koji je bio prvi strijelac prvenstva sa šest golova, od toga je dva postigao u finalu.

SP ŠPANJOLSKA 1982

Poredak: 1. Italija, 2. SR Njemacka, 3. Poljska, 4. Francuska

Finale: Italija – SR Njemačka 3-1

Broj sudionika: 24

Prvenstvo je prošireno sa 16 na 24 reprezentacije. Naslov prvaka je osvojila Italija koja je prvi krug prošla s tri neodlučena ishoda – Poljska 0-0, Peru 1-1, Kamerun 1-1. No, u nastavku su se Azzurri probudili, a eksplodirao je Paolo Rossi.

Brazilu je dao dva od tri talijanska gola u pobjedi 3-2, Poljskoj u polufinalu oba, te prvi, vodeći u finalu protiv SR Njemačke.

Ukupno je zabio šest golova i bio je prvi strijelac turnira. Zanimljivo, Rossi umalo uopće nije došao na prvenstvo. Bio je suspendiran na dvije godine zbog sudjelovanja u namještanju rezultata, no izbornik Enzo Bearzot ga je ipak poveo.

SP MEKSIKO 1986

Poredak: 1. Argentina, 2. SR Njemacka, 3. Francuska, 4. Belgija

Finale: Argentina – SR Njemačka 3-2

Broj sudionika: 24

SP je prvotno dodijeljeno Kolumbiji, ali je zbog teške gospodarske situacije u toj zemlji domaćinstvo dobio Meksiko. No, manje od mjesec dana prije početka turnira Meksiko je pogodio potres uz velike ljudske žrtve i materijalnu štetu.

Međutim, stadioni su podnijeli silinu potresa i prvenstvo se ipak odigralo. Argentina je stigla do svog drugog naslova prvaka prevođena Diegom Maradonom. Mali zeleni, kako je glasio njegov nadimak, osim po blistavim nastupima obilježio je prvenstvo i Božjom rukom. U četvrtfinalu je zabio dva gola Englezima za pobjedu 2-1, no jedan gol je zabio rukom, dok je drugi proglašen najljepšim pogotkom svjetskih prvenstava. Nakon utakmice je rekao kako je gol postigla Božja ruka.

Prvi strijelac prvenstva bio je Englez Gary Lineker sa šest golova.

SP ITALIJA 1990

Poredak: 1. SR Njemačka, 2. Argentina, 3. Italija, Engleska

Finale: SR Njemačka – Argentina 1-0

Broj sudionika: 24

Mnogi stručnjaci ovo prvenstvo smatraju igrački najgorim i kvalitetom najslabijim, posebice finalni ogled u kojem su kao i četiri godine ranije igrali Elf i Gauči. Ovoga puta krunu su odnijeli Nijemci golom Brehmea iz kazenog udarca.

Jedna od senzacija turnira bio je Kamerun koji je stigao do četvrtfinala u kojem je ispao nakon produžetaka od Engleske. Prvi strijelac prvenstva bio je do tada malo poznati talijanski napadač Salvatore Schillaci sa šest postignutih golova.

SP SAD 1994

Poredak: 1. Brazil, 2. Italija, 3. Švedska, 4. Bugarska

Finale: Brazil – Italija 3-2 (11m – 0-0)

Broj sudionika: 24

Svjetski prvak po četvrti put u povijesti postala je reprezentacija Brazila, koja je u finalu pobijedila Italiju boljim izvođenjem jedanaesteraca. Ovo prvenstvo bilo je prvo na koje su se uspjele uvrstiti reprezentacije Grčke, Nigerije i Saudijske Arabije, a na njemu je kao samostalna država po prvi put nastupila i Rusija.

Naslov najboljeg strijelca turnira osvojili su Bugarin Hristo Stoičkov i Rus Oleg Saljenko sa šest postignutih golova. Saljenko je čak pet golova zabio u pobjedi Rusije nad Kamerunom sa 6:1, što je još uvijek najveći broj golova koje je jedan igrač postigao u jednoj utakmici na završnom turniru SP-a.U tom susretu među strijelce se upisao i tada 42-godišnji Kamerunac Roger Milla postavši najstariji strijelac u završnicama SP-a. Ovo prvenstvo bilo je i prvo na kojem se za pobjedu umjesto dva dobivalo tri boda, prvo na kojem su igrači na poleđini dresova osim broja imali ispisana i svoja prezimena ili nadimke.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!