Sa zadovoljstvom možemo reći da je pobjedom nad velikim Rogerom Federerom i osvajanjem Indian Wellsa "toranj iz Tandila" ponovno tamo gdje mu je mjesto, u vrhu svjetskog tenisa! PIŠE: JOSIP PAJVOT
Nakon osvajanja US Opena 2009. kada je također preko Federera došao do titule, Argentincu je trebalo dugih devet godina kako bi osvojio još jedan veliki trofej, naslov pobjednika takozvanog “petog Grand Slama” Indian Wellsa. Malo tko bi se nakon tog finala u Flushing Meadowsu usudio reći da Del Potro neće do današnjeg dana imati već nekoliko Grand Slam titula, Masters 1000 turnira, te godine provedene u top 5 svjetskog tenisa, no mnogobrojne ozljede učinile su to da je Del Potro tek sad na nivou kakvom je bio prije skoro devet godina.
Malo je falilo da Del Potro okonča karijeru prije dvije i pol godine
Prije treće operacije zgloba lijeve ruke 2015. godine, Argentinac je bio na korak od odustajanja od tenisa te je samim time ovaj uspjeh još relevantniji. Nakon osvajanja titule na US Openu stvari su krenule nizbrdo. Do kraja te sezone nije praktički nikog pobijedio da bi početkom iduće po prvi puta ozljedio ručni zglob lijeve ruke, te propustio skoro cijelu 2010. godinu, uključujući i US Open, te nije bio u mogućnosti braniti titulu. 2011-ta je bila godina povratka u kojoj je Argentinac osvojio dvije titule, u Estorilu i Delray Beachu, doveo Argentinu do finala Davis Cupa u kojoj su izgubili od favoriziranih Španjolaca predvođenih Nadalom i Ferrerom, te je proglašen povratnikom godine na ATP Touru.
2012-te godine Del Potro je napokon počeo izgledati kao prije ozljede. Osvojio je četiri turnira, od čega dva iz ATP 500 kategorije, Beč i Basel, brončanu medalju na olimpijskim igrama pobjedivši Đokovića, igrao je dva četvrtfinala na prva dva Grand Slama, Australian Open i Roland Garros te polufinale završnog ATP Mastersa u Londonu na kojem je ispao od budućeg pobjednika Novaka Đokovića. Sezonu je završio na vrlo dobrom sedmom mjestu i sa odličnim omjerom pobjeda i poraza od 65-17.
Ponovno sila na Touru
U sljedeću sezonu Argentinac je ušao sa dobrim momentumom nakon vrlo dobre prošle, no iznenađujuće je ispao u trećem kolu Australije od Chardya. Da je taj poraz bio samo loš dan, pokazala je titula na vrlo jakom ATP 500 turniru u Rotterdamu, polufinale Dubaija gdje je izgubio od Đokovića, te odličan Indian Wells gdje je u finalu nakon velike borbe izgubio u tri seta od Rafaela Nadala koji je time najavio povratak u sami vrh svjetskog tenisa nakon ozljede. No, Del Potro je bio primoran otkazati cijelu zemljanu sezonu uključujući Roland Garros zbog virusne infekcije. Na Tour se vratio odličnom kampanjom u Wimbledonu, gdje je prvi put nakon US Opena 2009. ušao u polufinale nekog Grand Slama, tamo ga je zaustavio Novak Đoković u epskom meču koji je trajao skoro 5 sati.
Nakon Wimbledona krenula je priprema za US Open u kojoj je osvojio Washington po treći puta u karijeri, igrao polufinale Cincinnatija te se očekivalo da bi nakon četiri godine napokon mogao napraviti jedan dobar rezultat na mjestu njegovog najvećeg uspjeha u karijeri. No, ispao je već u drugom kolu od Hewitta te je razočaran bio primoran napustiti Flushing Meadows. Međutim taj rezultat ga nije dao smesti te je odigrao najbolju dvoransku sezonu do tada. Osvojio je dva ATP 500 turnira u Tokiju i Baselu, gdje je druge godine zaredom u finalu pobjedio ljubimca domaće publike Rogera Federera, te je bio na korak do osvajanja svoje prve ATP Masters 1000 titule u Šangaju gdje je u vrlo napetom i kvalitetnom meču ponovno izgubio od Novaka Đokovića. Da bi na pobjednički način zaključio sezonu bio mu je potreban odličan nastup na završnom Mastersu u Londonu, no tamo mu je Federer vratio za dva poraza u rodnom Baselu pobjedivši ga u odlučujućem meču u skupini za prolazak u polufinale i time završio Del Potrovu sezonu. Unatoč tome porazu ovo je bila još jedna odlična sezona za ” tornja iz Tandila”, koju je zaključio sa četiri titule, dva finala Masters 1000 turnira i polufinalom WImbledona.
Opet veliki problemi sa zglobom
Nakon dvije odlične sezone i ustaljivanja u top 10 svjetskog tenisa opet su se pojavili problemi sa zglobom lijeve ruke. Početkom 2014. godine Del Potro je osvojio Sydney i očekivao se velik rezultat na prvom grand slamu sezone. Međutim ispao je u drugom kolu od Bautiste-Aguta te je objavio da će morati vidjeti što je sa njegovim zglobom, paradoks te situacije je da je nakon Australian Opena završio na četvrtom mjestu ATP ljestvice, što mu je bio najbolji ranking karijere. Zaigrao je u Rotterdamu i izgubio od Gulbisa u četvrfinalu, da bi već na idućem turniru u Dubaiju predao meč Devvarmanu i objavio da će morati na još jednu operaciju zgloba lijeve ruke. Tom objavom je bilo jasno da je sezona za njega završila praktički prije nego je i počela.
Del Potro je u 2015. godinu ušao sa nedovoljno oporavljenim zglobom. Nakon solidnog nastupa u Sydneyu, Argentinac je predao meč Janowiczu na Australian Openu i bilo je jasno da će mu trebati još vremena kako bi se skroz oporavio od operacije. Zaigrao je još u Miamiju, no nakon toga je objavio da će morati još jednom pod nož. U lipnju je imao treću operaciju na istom zglobu te je došlo u pitanje njegov nastavak karijere. Kako smo već napisali na početku, u to vrijeme je omiljeni Argentinac ozbiljno razmišljao o odlasku u prijevremenu mirovinu.
Još jedan povratak nepokolebljivog Del Potra
Nakon što dvije godine praktički nije igrao ozbiljan tenis, Del Potro se vratio 2016-te godine u Delray Beachu. Odigrao je vrlo dobar turnir s obzirom na dugačak period bez tenisa, ispao je u polufinalu od budućeg pobjednika turnira Sama Querreya. Vidjelo se da i dalje zglob lijeve ruke nije potpuno zdrav jer je skoro cijelo vrijeme koristio slajs udarac a ne dvoručni bekend. Prvi dio sezone je očito bio privikavanje na igru i Argentinac nije imao nekih zapaženijih rezultata, igrao je polufinale travnatog turnira u Sttutgartu, te treće kolo Wimbledona gdje ga je porazio Lucas Pouille. Napomenimo da je u drugom kolu pobjedio u četiri seta tada odličnog Stana Wawrinku i time nagovijestio da je ozljeda iza njega i da bi ga ponovno mogli vidjeti u punom sjaju.
Odličan tenis na Olimpijskim igrama u Riu
U prvom kolu izbacio je velikog favorita Novaka Đokovića u dva tie breaka, i na krilima te pobjede došao sve do polufinala i sraza s osvajačem zlata iz Atene 2008. Rafaela Nadala. U napetom meču slavio je Argentinac sa 2:1 u setovima te osigurao još jednu olimpijsku medalju za svoju zemlju. Nakon te pobjede izjavio je da mu nije bitno hoće li pobijediti branitelja naslova iz Londona Andya Murraya u finalu jer već ima jednu medalju. U finalu je poražen sa 3:1 od drugog igrača svijeta, no to srebro je njemu bilo kao zlato nakon svih problema s ozljedom zadnje dvije godine. Nakon olimpijade Del Potro je dobio pozivnicu za US Open i opravdao povjerenje organizatora tako da je došao do četvrtfinala gdje je ispao od budućeg pobjednika Stana Wawrinke. Vrlo dobar US Open pokazao je da je Del Potro opet spreman za dobre rezultate. na dvoranskom turniru u Stockholmu otišao je do kraja i osvojio svoj prvi turnir nakon skoro tri godine. To se pokazalo kao odličan uvod u veliko finale Davis Cupa protiv Hrvatske u zagrebačkoj Areni, gdje su Hrvati bili favoriti unatoč sve boljoj igri Juan Martina Del Potra.
Nakon trijumfa u Areni Del Potro je postao besmrtan u Argentini
Nakon prva dva dana Hrvati su vodili 2:1 i bilo je teško za očekivati da će Argentinci uspjeti preokrenuti taj rezultat. Još manje vjerojatnije je bilo nakon Čilićevog vodstva od 2:0 u setovima ali veliko srce “tornja iz Tandila”, i velika podrška mnogobrojnih Argentinaca na gostujućem terenu doveli su do toga da je Del Potro preokrenuo taj meč i Argentinu održao živom. U petom, odlučujućem meču Del Bonis je lako svladao indisponiranog Karlovića i donio Argentini prvi povijesni naslov u Davis Cupu nakon što su četiri puta poraženi u finalima. Osobno sam prisustvovao tom finalu i lica tih ljudi koji su doputovali iz daleke Argentine su bila preplavljena tolikom srećom, tolikim emocijama, da mi je bilo lakše prihvatiti taj poraz nakon velikog vodstva. Nakon tog finala Del Potro je mogao bez ikakvih problema završiti karijeru i prestati se mučiti sa tim problematičnim zglobom, no poznavajući njega, ova titula će ga u potpunosti vratiti u vrh svjetskog tenisa. Tako je i bilo.
Bilo je za očekivati da ga je kraj te sezone u potpunosti iscrpio i da će mu trebati dosta vremena da se opet vrati na Tour. Propustio je Australian Open i na Tour se vratio tek u Delray Beachu, gdje je odigrao solidan turnir i ispao u polufinalu od Miloša Raonića. Sljedila su dva poraza od Novaka Đokovića u Acapulcu i Indian Wellsu, te poraz u drugom kolu Miamija od Rogera Federera. Bilo je vidljivo da je icrpljujući kraj prošle sezone ostavio traga na Argentincu, no početkom zemljane sezone Del Potro je ponovno počeo igrati odličan tenis. U Rimu je odigrao vrlo dobar turnir te ispao u četvrtfinalu od Đokovića. Nakon Rima Argentinac je ponovno ušao u top 30 prvi put nakon izbivanja od ozljede, no njegov nastup u Roland Garrosu bio je pod znakom pitanja zbog problema s leđima, ipak je nastupio i došao do trećeg kola gdje je ispao od Murraya. Očito je da su ti problemi s leđima ostavili traga na Del Potru jer je ispao vrlo rano u Wimbledonu te nije odigrao ništa posebno na dva Masters 1000 turnira prije US Opena.
Povratak na mjesto najvećeg uspjeha
US Open 2017. godine pokazao nam je da u Del Potru ima još snage i kvalitete za velike rezultate. Izbacio je favoriziranog Rogera Federera u četvrfinalu koji je dotad igrao možda i najbolju sezonu karijere i time pokazao da je ponovno spreman za sami vrh svjetskog tenisa. U polufinalu ga je čekao Rafael Nadal koji je igrao vrhunski tenis, i nakon odlične igre u prvom setu nije imao snage za pobjedu protiv odličnog Nadala koji je naposljetku i osvojio turnir. Odličan nastup u Flushing Meadowsu dao mu je vjetar u leđa za jako dobar turnir u Šangaju, gdje je izgubio od Federera u polufinalu. Nakon toga obranio je naslov u Stockholmu i bio u velikoj borbi za odlazak na završni Masters u Londonu, no nakon finala Basela i još jednog poraza od Švicarca, porazom u četvrtfinalu u Parizu od Isnera ostao je na korak do Londona. Šteta, bio bi to jedan lijep kraj još jedne povratničke sezone Argentinca, no i bez Londona njegovi mnogobrojni navijači mogu biti zadovoljni prikazanim ove sezone. Del Potro je završio sezonu na 11. mjestu ATP liste i bilo je samo pitanje vremena kada će opet ući u sami svjetski vrh.
2018. godinu započeo je u Aucklaundu gdje ga je Bautista pobijedio u vrlo zanimljivom finalu. Na Australian Openu je u trećem kolu naletio na Tomasa Berdycha, koji kad ima svoj dan može svakoga pobijediti, no Del Potrova igra je napredovala unatoč tom porazu i ponovno je bio među deset najboljih na svijetu.
Juan Martin del Potro battles from a break down in the third set to beat Roger Federer in the #BNPParibasOpen final. The big Argentine won 6-4, 6-7 (8), 7-6 (2). This is the first time he has ever won a Masters 1000 event! #IndianWells pic.twitter.com/kVI0E6i0dA
— TENNIS (@Tennis) March 18, 2018
Konačna eksplozija
Turnirom u Acapulcu krenula je serija od 11 pobjeda zaredom i osvajanjem dvije velike titule. U poznatom meksičkom ljetovalištu je porazio trojicu top 10 igrača na putu do titule, redom su padali Thiem, Zverev te u finalu Južnoafrikanac Anderson, odličnom igrom i prvom ATP 500 titulom nakon pet godina najavio je pohod na prvu titulu na Masters 1000 turnirima.
Zbog ozljeda ovogodišnji Indian Wells nije bio prepun vrhunskih igrača kao što je to bio slučaj prijašnjih godina, te je Argentinac imao odličnu priliku doći daleko na turniru. Ispadanjem drugog nositelja Marina Čilića u trećem kolu, Del Potru se u potpunosti otvorio ždrijeb i nije imao velikih poteškoća doći do finala u kojem ga je nakon velike borbe protiv našeg Borne Čorića čekao Roger Federer. Svi su očekivali tenisku poslasticu između dvojice najomiljenijih igrača na Touru, i nisu pogriješili. Nakon odlične igre u prvom setu, Del Potro je došao na set do osvajanja titule, no veliki Roger se nije dao tako lako pobijediti. Izvukao je nekako drugi set u tie-breaku nakon što je spasio jednu meč loptu i sve se odlučivalo u trećem setu. Do 4:4 obojica su držali svoje servise, tada je Švicarac iskoristio malo slabiju igru Del Potra i napravio činilo se odlučujući brejk. Kada je došao do 40:15 na svojem servisu i dvije meč lopte svi su očekivali još jedan trijumf “maestra”, no veliki borac Del Potro nije se predavao i uspio je spasiti tri meč lopte i napraviti break za 5:5. Ulaskom u tie break trećeg seta očekivala se velika borba, nešto kao u drugom setu, no Federerovom slabijom igrom i Del Potrovom konstantom vrlo brzo se došlo do razrješenja pitanja pobjednika. A to je bio Juan Martin Del Potro!
Napokon je veliki Argentinac uspio osvojiti turnir iz Masters serije 1000 nakon tri poraza u finalima i mnogobrojim usponima i padovima, te velikih problema s ozljedama. I ako niste njegov fan, vjerujem da vam je drago što se unatoč svim problemima uspio vratiti u tamo gdje mu je i mjesto, u vrh svjetskog tenisa.