Skraćeni mečevi, setovi do 4 gema već od ove godine!?

ATP 17. sij 20181:18 > 1:29
Kevin C. Cox/Getty Images

Dosta se govorilo o promjenama u teniskim pravilima koja će biti primijenjena jednog dana na profesionalni tenis. Gotovo ispod radara prošla je vijest kako je krovna svjetska teniska organizacija (ITF) novu generaciju teniskih pravila već uvela za sezonu koja je upravo otpočela...

Lisa Blumenfeld/Getty Images

Naime, na nekim ITF-ovim turnirima i Futuresima, ako će biti zadovoljeni posebni uvjeti poput velikog kašnjenja zbog vremenskih neprilika, moći će se primijeniti pravila kojima smo uglavnom svjedočili na Next Gen ATP Finalsu krajem prošle godine!!

Konkretno, riječ je o sljedećim “inovacijama”:
1. No-ad bodovanje – ako rezultat dođe do izjednačenja, tj. ako oba igrača/igračice osvoje tri boda, primatelj servisa odlučuje s koje strane će server uputiti servis prije odlučujućeg poena u toj igri!

2. Kraći setovi – nakon četiri osvojena gema, uz uvjet da postoji razlika od dva gema u odnosu na protivnika, igrač osvaja set! Tie-break je predviđen kod 4-4, ali u određenim situacijama, na zahtjev organizatora turnira/natjecanja, može se odigrati i kod rezultata 3-3!

3. Kod izjednačenog rezultata u setovima, može se pristupiti izvođenju tzv. Match tie-breaka, u širim teniskim krugovima pejorativno poznatog i kao “ono smeće”, ponajviše zbog njegove naravi prilagođenije kockarnici nego sportskom borilištu. Pritom je također organizatoru dozvoljeno da odluči hoće li se taj presudni tie-break odigrati na 7 ili 10 osvojenih bodova!

4. No let – ako loptica pri servisu udari mreži, igra se nastavlja bez ponavljanja. Također pravilo koje je isprobano u Milanu kod najtalentiraniji mladaca današnjice.

Budućnost tenisa, očito će nam doći brže nego smo i očekivali.

Podsjećamo, od sljedeće sezone na Grand slamovima će biti ukinut sustav s 32 nositelja, koji bi mogao značajno izmijeniti strukturu završnih sekcija ždrjebova na tim najvećim teniskim eventima u kalendaru. Također, već je na ovom AO eksperimentalno korišten sat s odbrojavanjem do početka sljedećeg poena, popularni “shot clock”, ali samo u kvalifikacijskim mečevima. Izvještaji njegovih učinaka još se čekaju, na US Openu su isti bili dosta pozitivni.