Vijeće svjetske nogometne organizacije donijelo je odluku da odbaci postojeći sustav rangiranja nacionalnih reprezentacija i umjesto njega uvede ELO sustav rangiranja!
Fifina ljestvica već dugo je na udaru zbog nerealnih koeficijenata i mogućnosti da sustav prevari zakazivanjem prijateljskih utakmica izvan službenih termina.
Dosadašnji sustav uveden je 2006., a odgovoran je za nelogičnosti kao što su mjesto Švicarske među nositeljima za Svjetsko prvenstvo 2014. ili to što je za ovogodišnji Mundijal Poljska nositelj, a primjerice Španjolska nije.
Nerealno mala razlika u koeficijentu između regija stvorila je drugi veliki problem, jer su neke slabije rangirane europske momčadi zakazivanjem većeg broja utakmica s momčadima iz Oceanije i drugih znatno slabijih konfederacija uspjevale osvajati veliki broj bodova i napredovati na ljestvici, iako im u natjecateljskim utakmicama nije baš tako dobro išlo.
S obzirom da savezi time nisu kršili nijedno pravilo, nije ni bilo osnova za kažnjavanje pa je Fifa morala nešto napraviti sa samim sustavom.
Po novom sustavu umjesto dosadašnjih mjesečnih ljestvica promjene renkinga bit će poznate odmah po završetku svake utakmice, čime se uklanja mogućnost da netko većim ili manjim brojem prijateljskih utakmica manipulira svojim učinkom.
ELO se temelji na nultom zbroju dodijeljenih bodova, tj. onoliko bodova koliko neka momčad osvoji u utakmici, njen protivnik će izgubiti.
Točan broj dodijeljenih bodova ovisi od nekoliko čimbenika, uključujući relativnu snagu. Primjera radi, Hrvatska je za pobjedu protiv Senegala zaradila 5 bodova (koliko je tim porazom njen afrički protivnik izgubio) dok je Brazil za slavlje protiv Austrije dobio 6. Nijemci su za minimalno slavlje nad Saudijskom Arabijom, pak, dobili samo jedan bod (poražene momčad izgubile su isto toliko).
ELO sustav rangiranja osmislio je Arpad Elo, američki profesor mađarskog porijekla, s ciljem izrade šahovskih ljestvica. Svjetska šahovska organizacija (FIDE) je njegov sustav prihvatila 1970. godine, a kasnije su se priključili i drugi sportovi.
Američki sveučilišni nogomet je uz pomoć ELO sustava dobivao sudionika bowlova – završnih okršaja najboljih momčadi od 1998. do 2013. godine, prije nego što je u NCAA uvedeno doigravanje.
U sva četiri velika američka profesionalna sporta ELO sustav se koristi na neslužbenoj razini, a početkom stoljeća počela se voditi i nogometna ELO ljestvica reprezentacija.
Fifa je u ženskom nogometu već ranije prešla na ELO sustav, a sada će istu situaciju primijeniti i u muškoj konkurenciji.
Prva službena ljestvica po novom sustav bit će objavljena na kraju Svjetskog prvenstva kupa u Rusiji, koje počinje u četvrtak.
Detaljniju priču o ELO sustav čitajte u prvoj epizodi dnevnika Svjetskog prvenstva, koji će Vladimir Novaković na našem specijalu voditi od ponedeljka, 11. lipnja.
U nastavku pogledajte usporedbu renkinga nekih reprezentacija iz vrha svjetskog nogometa po oba sustava natjecanja pa procijenite sami koji je realniji:
– HRVATSKA: 20. po Fifinoj ljestvici, 17. na ELO ljestvici
– BRAZIL: 2. po Fifi … 1. po ELO
– BELGIJA: 3. po Fifi … 8. po ELO
– ŠVICARSKA: 6. po Fifi … 14. po ELO
– POLJSKA: 8. po Fifi … 19. po ELO
– ŠPANJOLSKA: 10. po Fifi … 3. po ELO
– TUNIS: 21. po Fifi … 49. po ELO (!)
– SJEVERNA IRSKA: 29. po Fifi … 45. po ELO
– SRBIJA: 34. po Fifi … 22. po ELO