Realnost Barcelone trenutno je Europska liga, izjavio je trener te momčadi Xavi. Bolno je to čuti ako ste navijač Katalonaca, ali Xavi je samo rekao istinu, smatra Goran Vučević, nekadašnji igrač i skaut Blaugrane.
Šok za šokom izmjenjuju se na Nou Campu. Ispadanje od PSG-a u osmini finala prošle sezone Lige prvaka, tek treće mjesto u La Ligi, pa odlazak Lea Messija baš u PSG, kriza na početku nove sezone i odlazak Ronalda Koemana, a sada i ispadanje iz grupne faze Lige prvaka prvi put nakon 20 godina!
“Hajduk i Barcelona nešto su moje i nije mi lako gledati ako im ne ide dobro. Gledam sada Barcelonu i to je mučenje koje će nažalost trajati“, smatra Goran Vučević (50), koji je s Barcom bio pod ugovorom pet godina (1992. – 1997.) iako je uglavnom igrao za njezinu B momčad ili bio na posudbama.
U novije vrijeme bio je i skaut Barcelone tako da je vrstan poznavatelj zbivanja u katalonskom klubu. Danas je u Saudijskoj Arabiji, radi kao tehnički direktor Al Nassra iz Rijada, jednog od najvećih i najbogatijih klubova u zemlji.
“Svakodnevno sam u kontaktu s ljudima koje imam u Barceloni i svima teško pada ova kriza. Praktički moraju krenuti od nule, što je prije pet godina bilo nezamislivo.“
Koji su razlozi takvog pada, pitamo Vučevića? Odgovori su sljedeći. Prvo, loš rad kluba prijašnjih godina.
“Trošili su silan novac i dovodili igrače koji se nisu pokazali kao pojačanja. Sada igraju praktički s djecom. Naglasak na vlastitu školu oduvijek je bio Barcin moto i to je razumljivo, ali ako će ti mladi igrači biti nositelji onda nije realno očekivati velike rezultate.“
Drugo, nedostatak velikih, iskusnih igrača u svlačionici.
“Mlad igrač je dobrodošao, ali on može sazreti samo uz ozbiljne, starije igrače. Messi je i danas zahvalan Ronaldinhu koji ga je vodio u njegovim počecima. Gledajući unatrag, Barcelona je uvijek imala jaka imena poput Maradone, Ronalda, Ronaldinha, Rivalda, uz koje su mladi izrastali.“
I treće, financijska kriza koja bi se samo još mogla pogoršati ovako ranim ispadanjem iz najelitnijeg klupskog natjecanja.
“Otišao je Messi, a oni s obzirom na manjak novca nisu mogli dovesti nekog poput Mbappea ili Neymara. Neophodan im je jedan takav igrač koji će raditi bitnu razliku na terenu. Koliko dugo bude trajala financijska kriza, toliko će trajati i kriza rezultata. Xavi bi volio već na zimu dovesti jednog ‘kapitalca’, ali ne znam koliko će to biti moguće.“
Kako onda doskočiti tim problemima, kako se izvući iz krize?
“Barcelona je velik klub, ima prostora za manevar. Spominju promjenu imena stadiona kako bi se nešto zaradilo od sponzora. Možda i kredit, vidjet ćemo. Moraju povući bitne poteze kako bi osigurali sredstva. Dovođenje Danija Alvesa koji ima 38 godina dovoljno govori u kakvom su financijskom stanju.“
Kako bi navijači reagirali na promjenu imena stadiona? Bi li gledali na to kao na svojevrsni udar na tradiciju ili kao nužnost s obzirom na stanje u kojem se klub nalazi?
“Puno se pita navijače i vjerojatno će se dogoditi referendum oko bitnih stvari. Mislim da se nitko ne bi bunio da se imenu Nou Camp doda neko ime sponzora, ali s eventualnom privatizacijom stadiona teško da bi se navijači pomirili.“
Koliko je navijaču Barcelone bilo otrježnjujuće čuti da je njezina realnost trenutno Europska liga?
“Xavi je realan. Svjestan je mogućnosti ove momčadi i to je dobro. Najgore je zavaravanje.“
A što ćemo s Xavijem? Je li on pravi čovjek za tu novu eru Barcelone i koliko on uopće može bitno promijeniti stvari?
“Uvijek je bolje kad trener zna u dušu filozofiju i stil igre kluba. To su ‘Cruyffisti’, Johan Cruyff i danas ima velik utjecaj na ljude iz kluba s kojima je radio. Navijači također žele taj stil i Xavi će nastaviti u tom pravcu. Filozofija će ostati ista, to je sigurno.“
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare