Deset utakmica s Turcima, 2008. se teško zaboravlja

Nogomet 27. ožu 202314:31 0 komentara
imago/Ulmer/Teamfoto via Guliver Images

Hrvatska i Turska će sutra u Bursi odigrati 11. međusobnu utakmicu u povijesti.

Prvi povijesni dvoboj s Turcima imali smo na Euru 1996. u grupnoj fazi kada je Hrvatska slavila 1:0 golom Vlaovića. Godinu dana kasnije jedan prijateljski susret u japanskom Sendaiju završio je 1:1.

Na novi susret čekali smo sedam godina, 2002. je odigran prijateljski susret koji je završio 2:2, a četvrti susret između ove dvije reprezentacije, ujedno i najbolniji, zbio se 2008.

Hrvatska se tada susrela s Turskom u četvrtfinalu Eura. Izbornik je bio Slaven Bilić, 90 minuta nije bilo golova. I kad se već činilo da ćemo ići u produžetke, ukazao se Ivan Klasnić koji je zabio gol u 119. minuti. No Semih Şentürk nam je odgodio snove svojim golom. Otišlo se u lutriju kaznenih udaraca gdje su promašivali Modrić, Rakitić i Petrić.

No sve smo naplatili tri godine kasnije kada je Hrvatska u baražu za Euro 2012. razbila Tursku 3:0 u gostima golovima Olića, Mandžukića i Ćorluke, dok je uzvrat na Maksimiru nekoliko dana kasnije završio bez pogodaka.

Ponovno smo se susreli na Euru 2016. pod Čačićevim vodstvom gdje smo u Parizu onom golčinom Modrića pobijedili 1:0. A onda smo odigrali dva susreta u borbi za nezaboravno Svjetsko prvenstvo 2018. U rujnu 2016. u Zagrebu je bilo 1:1, nekoliko mjeseci kasnije Turska je slavila golom Tosuna.

Zadnji susret ove dvije reprezentacije dogodio se u studenom 2020. Prijateljski ogled u Istanbulu je završio pravom golijadom, na kraju 3:3.