U Kataru se ovih dana igra FIFA Arapski kup na šest, od mogućih osam stadiona, na kojima će se za godinu dana igrati Svjetsko prvenstvo u nogometu.
U srijedu su odigrane polufinalne utakmice u kojima je Alžir rezultatom 2:1 izbacio domaćina Katar, a Tunis je bio bolji od Egipta (1:0).
Alžir i Katar igrali su na predivnom stadionu Al Thumama, jednom od četiri koji se nalaze u glavnom gradu Dohi. Al Thumama može primiti 40 tisuća gledatelja, a nakon Svjetskog prvenstva s njega će biti uklonjeno pola sjedišta koje će biti donirane drugim zemljama.
W Katarze otworzono kolejny stadion #MŚ2022 – Al Thumama w mieście Doha. Wyglądem nawiązuje do arabskiego nakrycia głowy "gahfiya".
Foteczki za skyscrapercity. pic.twitter.com/3VoyTGDYZi— Marta 🌺 (@onmyoown) October 22, 2021
Tunis i Egipat igrali su na neobičnom stadionu naziva „Stadion 974“ koji simbolizira pozivni broj za Katar, ali i broj kontejnera od kojih je izgrađen. To je prvi potpuno montažni stadion u povijesti Svjetskih prvenstava koji će poslije turnira biti potpuno rastavljen i doniran nekoj od afričkih zemalja. Napravljen je od brodskih kontejnera.
STADION 974. 🏆 Został otwarty kolejny stadion MŚ'22. Nazwa pochodzi od nr kierunkowego do Kataru.
To pierwszy stadion w historii mistrzostw, który będzie po turnieju całkowicie zdemontowany. pic.twitter.com/KOJM8QdJOc— BAREŁ (@cfrmBAREL) November 22, 2021
Prethodno su utakmice igrane i na drugim stadionima, a finale Arapskog kupa igrat će se na stadionu Al Bayt, koji može primiti 64 tisuće ljud. Ovaj stadion je dizajniran u duhu šatora pustinjskih nomada.
Inaugurado el Estadio Al Bayt, uno de los ocho estadios que albergarán el Mundial 2022https://t.co/5c3QbCxAjW
Al Bayt Stadium is opened, one of the eight stadiums that will host World Cup 2022https://t.co/XWP581u2dP@roadto2022es @roadto2022 @roadto2022en pic.twitter.com/CEGM3TqhTL— METALOCUS (@METALOCUS) December 11, 2021
Iako izgledaju spektakularno, iza gradnje stadiona se krije teška priča. Britanski Guardian je pisao da je prilikom gradnje stadiona u Kataru stradalo oko 6.500 fizičkih radnika iz siromašnih azijskih zemalja poput Indije, Bangladeša, Nepala, Šri Lanke i Pakistana zbog nehumanih uvjeta rada.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!