Spasite Hakeema – nogometaš između mučenja i azila

Ostale lige - Nogomet 30. sij 201910:32 > 10:40
Mark Nolan/Getty Images

Slučaj bahreinskog nogometaša Hakeema al-Araibija zaokupio je stranice svjetskih medija, a njegov politički kontekst odavno je prešao granice sporta i postao međudržavno pitanje u koje su se uključili Bahrein, Australija i Tajland.

Al-Araibi se trenutno nalazi u zatvoru na Tajlandu, gdje ga čeka izručenje matičnoj državi koja je za njim raspisala Interpolovu tjeralicu.

Ovaj 26-godišnji obrambeni igrač je u Bahreinu prije nekoliko godina već bio uhićen zbog kritika vlasti, njenog postupanja i torture prema drugim nogometašima. Za vrijeme pritvora je i sam proživio mučenje, ali je 2014. godine uspio dobiti azil u Australiji, gdje je igrao za Green Gully, Golburn Vally Suns, Preston Lions, a od 2018. godine Pascoe Vale.

Nekadašnji reprezentativac Bahreina se u Australiji i vjenčao, a sa suprugom je poželeo medeni mjesec u studenom provesti na Tajlandu. Međutim, tamo ga je dočekao nalog za uhićenje po tjeralici koju je raspisao Bahrein.

Vlasti Bahreina su al-Araibija u odsustvu osudile zbog vandalskog ponašanja u policijskoj stanici, za što je dobio kaznu od deset godina zatvora.

Iako je on optužnicu negirao tvrdeći da se u vrijeme spornog događaja nalazio na nogometnoj utakmici, zadržan je u pritvoru na Tajlandu, gdje se nalazi od 27. studenog.

Organizacije za zaštitu ljudskih prava su stale u al-Araibijevu obranu tvrdeći da ga u Bahreinu čeka novo mučenje, a možda i smrt. Apel tajlandskim vlastima je uputila i njegova supruga moleći premijera ove azijske države da mu dozvoli povratak na sigurno u Australiju.

“Prestravljena sam da bi konačna odluka o deportaciji mogla biti donesena za nekoliko dana”, stoji u pismu koje je objavio odvjetnik obitelji al-Araibi koji nije naveo ime nogometaševe supruge zbog straha da bi i njena sigurnost mogla biti ugrožena.

U slučaj se uključio i premijer Australije koji je također zatražio od Tajlanda da ne dođe do iručenja. Isti poziv je uputila i Azijska nogometna organizacija, koja dva mjeseca nije reagirala, ali je krajem siječnja odlučila priključiti se apelu koji je podržala i FIFA.

Jedan od razloga za kasno djelovanje AFC-a je što se na njenom čelu nalazi šeik Salman Bin Ibrahim el Kalifa, koji je član bahreinske kraljevske obitelji, a kojeg je al-Araibi također žestoko kritizirao.

Za sad nije poznata sudbina Hakeema, ali pritisak za njegovim oslobađanjem raste. Zahtjev za njegovo puštanje i vraćanje u Australiju podržali su i nogometni savez Australije, svjetski sindikat nogometaša FIFPro, Amnesty International, Međunarodni olimpijski odbor…