Španjolci zaradili 'sitniš u odnosu na Engleze

Shaun Botterill, Getty Images

Prihodi klubova engleske Premijer lige porasli su na više od 5.9 milijardi eura, što je povećanje od sedam posto. Zanimljivo, prihodi elitnog razreda engleskog nogometa su čak 73 posto veći od onih koje je ostvario najbliži konkurent

Europsko nogometno tržište ostvarilo je 28.9 milijardi eura prihoda u sezoni 2018/19., objavila je konzultantsko-revizorska tvrtka Deloitte, međutim sezona 2019/20. bit će bez presedana.Pokretači rasta bile su lige petice koje su ostvarile rekordnih 17 milijardi eura prihoda u sezoni 2018./2019., što je povećanje od 9 % u odnosu na prethodnu godinu.

Prihodi klubova engleske Premijer lige porasli su na više od 5.9 milijardi eura, što je povećanje od sedam posto. Zanimljivo, prihodi elitnog razreda engleskog nogometa su čak 73 posto veći od onih koje je ostvario najbliži konkurent, španjolska La Liga čiji su klubovi ostvarili prihode od 3.4 milijarde eura.

Rast prihoda od preko 300 milijuna eura (10 %) u sezoni 2018./2019., drugi je najveći apsolutni rast među “velikih pet liga”, što znači da je La Liga premašila prihode Bundeslige (3,3 milijarde eura).

Međutim, njemački prvoligaši su svejedno ostvarili impresivan rast prihoda od 177 milijuna eura (6 %) u sezoni 2018./2019. zbog porasta prihoda od televizijskih prava (19 %).Serie A (2,5 milijardi eura) i Ligue 1 (1,9 milijardi) ostvarili su znatan rast prihoda, konkretno 11 %, odnosno 12 %. U Italiji je početak novog trogodišnjeg ugovora o međunarodnim medijskim pravima osigurao porast prihoda od televizijskih prava za 11 %. Francuski su klubovi ostvarili dodatnih 110 milijuna eura prihoda od televizijskih prava s obzirom na porast njihove uspješnosti u UEFA-inim natjecanjima.

Getty images/David Ramos

“Prihodni jaz unutar europskih nogometnih liga nastavio se produbljivati. Pandemija virusa COVID-19 vrlo vjerojatno će dodatno pogoršati situaciju s obzirom na to da najveći klubovi vjerojatno najsnažnije ugovorno štite svoje prihode, dok se manji klubovi više oslanjaju na prihode od utakmica i sezonske komercijalne ugovore,” navodi se u priopćenju.

Prema analizi Deloitteova odjela sportskih djelatnosti, prekid sezone 2019./2020. dovest će do smanjenja prihoda klubova Premijer lige u financijskoj godini 2019./2020. od otprilike 1,1 milijardu eura. Od tog će se iznosa skoro 50 % trajno izgubiti zbog nestanka prihoda od utakmica i smanjenja iznosa u ugovorima o tv pravima i komercijalnim ugovorima uslijed odgađanja utakmica i njihova igranja bez prisustva publike.

Ostatak će se odgoditi do financijske godine 2020./2021. zbog odgode skoro četvrtine sezone za razdoblje nakon 30. lipnja. Slijedom toga i unatoč očekivanom mogućem nastavku prekida sezone 2020./2021., u financijskoj će se godini 2020./2021. možda zabilježiti rekordni iznosi prihoda.

“Očekujemo da će trenutačna pandemija virusa COVID-19 prouzročiti znatno smanjenje prihoda i operativne gubitke za cijeli europski nogomet u ovoj sezoni. Klubovi su prisiljeni suočiti se s višestrukim financijskim posljedicama, uključujući smanjenje ili odgodu komercijalnih prihoda i prihoda od televizijskih prava, kao i gubitak prihoda od utakmica i ostalih povezanih prihoda. Povratak nogometa, na siguran i razuman način, vrlo je važan za ograničenje financijskog učinka pandemije. Europske lige na različite se načine i u različitom tempu nose s novonastalom situacijom. Uspješan povratak svake pojedine lige te snaga njihovih odnosa s televizijskim i komercijalnim partnerima vjerojatno će znatno i trajno utjecati na financijsku snagu klubova i liga,” kazao je Dan Jones, partner i voditelj u Deloitteovu odjelu sportskih djelatnosti.

Pored “Liga petice”, ruska Premijer liga zadržala je svoju poziciju šeste najbogatije nogometne lige, usprkos padu prihoda od 61 milijuna eura ili osam posto. Turska Superliga je prijavila ograničen rast prihoda od dva posto i smanjila zaostatak za ruskom Premijer ligom, dok su lige u Belgiji, Nizozemskoj i Austriji zabilježile značajna povećanja prihoda u 2018/19. (h)