U Italiji se pojavila informacija kako će se sva sportska natjecanja odvijati bez prisustva navijača do siječnja 2021. Treba li se Europa povesti za njihovim primjerom?
‘Pojavljuju se znakovi boljih vremena, ali stanje je još uvijek dramatično’, kazao je Vincenzo Spadafora, nakon što je talijanska vlada u petak navečer produžila mjere za borbu protiv koronavirusa do 3. svibnja.
Susjedna nam Italija bila je žarište koronavirusa pristiglog iz Kine, a već više od mjesec dana sport je u dosad neviđenom stanju mirovanja koji ruši ekonomiju i cijene igrača kao nikad dosad. Iznimka su Bjelorusija, Nikaragva i još poneka egzotična zemlja u kojoj se prvenstva nesmetano odvijaju, iako otpor itekako postoji.
Nagađanja o mogućim rješenjima su svakodnevna i raznovrsna, a danas se pojavila jedna zanimljiva informacija na Čizmi. Naime, talijanski Mediaset objavio je kako će se svi sportski događaji na tlu Italije odigravati bez nazočnosti gledatelja najmanje do siječnja 2021. Krovne nogometne organizacije jasno je, žele da se natjecanja završe u regularnom tonu, a onima koji će odluku donijeti na svoju ruku prijete nemogućnošću participacije njihovih klubova u međunarodnim natjecanjima. Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin tako je dao naputak svim nacionalnim savezima da se domaća prvenstva završe najkasnije u kolovozu, iako je i takva uputa varijabilna ovisno o situaciji s obuzdavanjem virusa.
U Italiji se nadaju da bi već u svibnju mogli nastaviti nogometno prvenstvo, ali kad pandemija izazvana koronavirusom bude stavljena pod kontrolu te se steknu uvjeti za održavanje sportskih natjecanja, navijačima neće biti dopušteno uživo pratiti događaje na stadionima ili u dvoranama najmanje tijekom 2020.
Pitanje je kako će reagirati ostatak Europe. Italija je po pitanju koronavirusa postavila trendove u Europi, što pozitivne što negativne, stoga je za očekivati kako će brojne države nastaviti slijediti njihov primjer.