Nastup na Svjetskom prvenstvu Hrvatska otvara protiv Maroka i Vahida Halilhodžića. Moglo je bolje, moglo je i lošije. Nije sporno da su Dalić i društvo favoriti, ali Vahina družina mogla bi biti tvrd orah...
Samo jednom u povijesti Hrvatska i Maroko odmjerili su snage. Bilo je to u prosincu 1996. godine na turniru u Maroku. Vatreni Ćire Blaževića vodili su 2:0 dvama golovima Vlaovića, domaćini su izjednačili, da bi Hrvatska ipak slavila na penale.
Ove jeseni u Kataru opet će se susresti, ali u daleko važnijoj utakmici.
Počevši od prošle godine, Halilhodžićev Maroko izgubio je samo jednu utakmicu i to u četvrtfinalu ovogodišnjeg Afričkog kupa nacija od Egipta. Ali, tek poslije produžetaka 2:1. Poveli su ranim golom Boufala, Salah je izjednačio, a u produžetku je Trezeguet zabio za prolaz Egipćana. Prethodno su osvojili skupinu pobjedama nad Ganom (1:0), Komorima (2:0) i remijem s Gabonom (2:2). U osmini finala svladali su Malave 2:1.
Vahid Halilhodžić, koji je kao izbornik po četvrti put izborio nastup na Mundijalu (Obala Bjelokosti, Alžir i Japan), od Maroka je stvorio čvrstu i tvrdu reprezentaciju koja teško gubi, što pokazuje i već spomenuta činjenica da su od početka prošle godine neporaženi u utakmicama na 90 minuta. Istina, igrali su mahom sa suparnicima s afričkog kontinenta, koji ipak ne spadaju u rang Hrvatske, no svakako se vidi pečat legendarnog bosanskohercegovačkog trenera.
Posljednji su put poraženi na 90 minuta u natjecateljskoj utakmici (dakle, ne računajući produžetke i(li) penale), vjerovali ili ne, na SP-u u Rusiji 2018. od Portugala. Što znači da Halilhodžić od kolovoza 2019., kada je preuzeo reprezentaciju, nije izgubio u utakmici na bodove!
Odstranio je bivši trener Dinama pritom igrača Chelseaja Hakima Ziyecha zbog nediscipline, rezultat mu pritom nije patio i jasno je da ga reprezentacija vjerno prati.
Nastup u Kataru Marokanci su izborili bez previše muke. U prvoj rundi afričkih kvalifikacija bili su slobodni, u drugoj su osvojili skupinu s maksimalnih 18 bodova ispred Gvineje-Bisau, Gvineje i Sudana uz gol-razliku 20:1. U trećoj i završnoj rundi na ispadanje prošlog tjedna izbacili su DR Kongo s 1:1 u gostima i 4:1 kod kuće. U revanšu je dva gola postigao veznjak Angersa Azzedine Ounahi, a po jedan Tarik Tissoudali (krilni napadač Genta) i trenutno najveća zvijezda reprezentacije Achraf Hakimi, desni bek PSG-a vrijedan 70 milijuna eura.
Tu je i trolist iz Seville koji čine vratar Bono te napadači Youssef En-Nesyri i Munir El Haddadi, pa iskusni stoper Romain Saiss iz Wolverhamptona, stoper Rennesa Nayef Aguerd, veznjak Fiorentine Sofyan Amrabat… Ima tu itekako igrača koji igraju za ozbiljne, jake klubove.
Po procjeni Transfermarkta Maroko vrijedi 217 milijuna eura, Hrvatska 320, dok je na FIFA-inu renkingu razlika nešto manja – Hrvatska je 16., a Maroko 24.
Koliko je Maroko ozbiljan i neugodan, pokazuje i njegov nastup na SP-u u Rusiji prije četiri godine. Tada pod vodstvom Hervea Renarda, u teškoj skupini nesretno su poraženi od Irana 1:0 autogolom u sudačkoj nadoknadi, potom od Portugala istim rezultatom ranim golom Ronalda, da bi za kraj remizirali sa Španjolskom 2:2. Vodili su Marokanci 2:1 prije nego što je Aspas izjednačio u nadoknadi.
Još su 1970., 1994. i 1998. ispali u skupini, a jedini put su je prošli 1986. u Meksiku. Štoviše, bili su pobjednici ispred Engleske (0:0), Poljske (0:0) i Portugala (3:1). Izgubili su u osmini finala od kasnijeg finalista Zapadne Njemačke 1:0 golom Lothara Matthausa u 88. minuti.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!