ANKETA: Tko je najbolji izbornik u povijesti Hrvatske?

Reprezentacija 16. tra 202012:04 > 12:17
Getty Images

Vrijeme je za još jednu anketu. Ovaj put odlučite tko je najbolji izbornik u povijesti Vatrenih.

U anketi smo naveli isključivo izbornike koji su Hrvatsku vodili na velikim natjecanjima uz jedno ime koje je iznimka, a u zagradi smo stavili i njihov omjer – na prvom mjestu se nalaze pobjede, na drugom neriješeni ishodi i na trećem porazi. Nek glasovanje započne!

Miroslav Blažević (72 utakmice, 33-24-15)

Al Bello / Staff

Legendarni Ćiro. Jedan jedini i neponovljivi. Trener svih trenera. Donedavno je bio kreator najvećeg uspjeha u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije i tu broncu iz Francuske nikad mu nećemo zaboraviti, no u Rusiji su ga ‘prešišali’ Dalić i ekipa. Kiksao je u kvalifikacijama za EURO 2000., kojeg Hrvatska kao aktualna treća reprezentacija na svijetu nije uspjela izboriti.

Mirko Jozić (18 utakmica, 9-6-3)

wikipedia

Odveo Hrvatsku u Južnu Koreju i Japan, no dojam je da nije mogao krenuti svojim putem i ostaviti iza sebe generaciju iz Francuske ’98. Poveo je neke, bez imalo omalovažavanja, potrošene igrače koji nisu nimalo doprinijeli na tom prvenstvu. Porazi od Meksika i Ekvadora koštali su nas drugog kruga, no priuštio nam je i jednu od najvećih pobjeda Vatrenih u povijesti – protiv Italije koja je tad bila u naponu snage.

Otto Barić (24 utakmice, 11-8-5)

Photo by Andreas Rentz/Bongarts/Getty Images)

Herr Otto je u vrlo nezavidnoj situaciji, u jednom prijelaznom periodu izvukao najbolje što je mogao od ponuđenog. Zamjera mu se da je tadašnja reprezentacija igrala neprepoznatljivo, bez jasnog sustava i vizije. Otto se u dodatnim kvalifikacijama provukao protiv Slovenije na EURO u Portugalu, no dobio je prejaku skupinu s Engleskom i Francuskom, a nakon remija sa Švicarcima u prvom kolu, postalo je jasno da to neće biti naše natjecanje.

Zlatko Kranjčar (25 utakmica, 11-8-6)

Srdjan Stevanovic, Getty Images

Kvalifikacije koje je Cico odradio za SP u Njemačkoj 2006. bile su jedne od najuvjerljivijih od naše samostalnosti – dva puta je srušio Švedsku za suvereno osvajanje skupine, ali u Njemačkoj se nije pokazao. Dva remija (Japan i Australija) bila su neprihvatljiva, a mnogi mu zamjeraju što na prvenstvu nije dao više minuta Modriću, te što nije pozvao Eduarda da Silvu, koji se već tada počeo nametati kao najbolji napadač kojeg imamo na raspolaganju.

Slaven Bilić (65 utakmica, 42-15-8)

Michael Regan/Getty Images

Iza Ćire, naš najdugovječniji izbornik i vlasnik najboljeg rekorda pobjeda i poraza. Ono što se Cico nije usudio, Nane je učinio bez imalo ustručavanja. Ostavio se nekih starih navika, podijelio glavne uloge u reprezentaciji Modriću i Eduardu i započeo neku novu eru Vatrenih. Protutnjali smo kroz kvalifikacije za EURO 2008., lišili bahate Engleze jednog velikog natjecanja i igrali možda i najljepši nogomet u Austriji i Švicarskoj. Tri pobjede u skupini, uključujući i Njemačku, a zatim ona tužna noć u Beču. Tko zna što bi bilo da smo imali Dudua kojem je Martin Taylor uoči prvenstva polomio nogu. Mundijal u JAR-u nije izborio, a oprostio se solidnim nastupom u vrlo jakoj skupini na EURU 2012. Remi s Talijanima i tijesan poraz od Španjolske koja je tad bila na vrhuncu. Bilić je definitivno postavio trendove koji su desetak godina kasnije rezultirali svjetskim srebrom.

Igor Štimac (15 utakmica, 8-2-5)

Clive Brunskill/Getty Images

Vodio je 15 utakmica, a kvalifikacije za Brazil nije odradio do kraja. Presudio mu je poraz u Glasgowu od Škotske, iako je imao svojih trenutaka. Neki od najboljih su definitivno pobjeda nad Srbijom na Maksimiru te nad Walesom u Cardiffu.

Niko Kovač (19 utakmica, 10-5-4)

Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Nije ni Niko dugo trajao, a ni njegov brat Robert također. Uspješno je odradio dodatne kvalifikacije protiv Islanda, a zatim po mnogima kiksao na Mundijalu u Brazilu. Svijetla točka bila je 4:0 pobjeda nad Kamerunom, a i dan danas mu mnogi zamjeraju što Eduardu u suton njegove karijere nije pružio ni minute protiv ‘njegovog’ Brazila. Oprostio se nakon klimavih kvalifikacija za EURO 2016. – presudio mu je poraz od Norveške.

Ante Čačić (25 utakmica, 15-6-4)

Lintao Zhang/Getty Images

Sa stilom odradio ‘Kovačeve’, kvalifikacije do kraja, a zatim impresivno vodio Hrvatsku u skupini u Francuskoj, nakon čega je proglašen i najboljim izbornikom prve faze EURO-a. Ističe se sjajna pobjeda nad Španjolskom s rezervnom momčadi, no protiv Portugala je po mnogima zakazao sa svojim lošim procjenama i zakašnjelim odlukama. Ni on nije odradio iduće kvalifikacije do kraja.

Zlatko Dalić (30 utakmica, 16-7-7)

Dan Mullan, Getty Images Sport

Aktualni izbornik i vlasnik najvećeg uspjeha u povijesti hrvatskog nogometa. Fantastično posložio momčad u presudnim utakmicama za odlazak u Rusiju – protiv Ukrajine u zadnjem kolu te protiv Grčke u dodatnim kvalifikacijama. Sve ostalo je povijest. Bez problema je izborio i EURO 2020., ili ako hoćete, 2021., a hoće li ga dočekati na izborničkoj poziciji ili se odlučiti na prihvaćanje neke od ponuda kojih je s vremenom sve više, ostaje vidjeti.