Njemačka se obranila od milijuna, ostaje pravilo "50+1"

Bundesliga 25. ožu 201815:23 > 16:00
Getty Images/Simon Hofmann

Navijači u Njemačkoj mogu odahnuti nakon opće skupštine Nogometnog saveza Njemačke - na njoj je izglasano zadržavanje pravila 50+1.

Za razliku od mnogih europskih liga, njemačka Bundesliga ostat će uskraćena za velike investitore, odlučeno je na spomenutoj sjednici.

36 profesionalnih klubova iz prve i druge lige imalo je pravo glasa – 18 ih je glasalo za zadržavanje pravila “50+1”, četiri kluba bila su protiv, devet ih je bilo suzdržano, dok dva nisu glasala.

Klubovi za koje se zna da su bili protiv su RB Leipzig i Bayern te Heidenheim i Fürth. Jedan od čelnika Bavaraca, Karl-Heinz Rummenige, početkom ožujka je izjavio:

Mislim da bi svaki klub za sebe trebao odlučiti hoće li se otvoriti prema investitorima i u kojoj mjeri ili će odlučiti da to uopće ne čini“.

Pravilo “50+1” nalaže da nijedan privatni investitor ne može da posjedovati više od 49 posto udjela u klubu, dok većinu glasačkih prava mora otpadati na sam klub i njegove članove. To pravilo usvojeno je 1998. godine, do kada je u Bundesligi bio zabranjen bila kakav oblik privatnog vlasništva nad klubovima, kojima su upravljale razne udruge klupskih članova.

Ipak, pravilo ima izuzetaka. Investitoru može pripasti većina u slučaju da je 20 godina “neprekidno” i “značajno” promovirao klub i sudjelovao u njegovim uspjesima.

Član upavnog odbora njemačkog nogometnog saveza Cristian Seifer te predsjednik Reinhard Rauball istakli su kako zadržavanja pravila ne znači i njegovu konačnu primjenu u slučaju da se neki od klubova odluči na ulaganje žalbe.

Moramo osigurati veću pravnu sigurnost“, istaknuo je Seifert.

Oni koje je ova vijest obradovala svakako su brojni navijači iz oko 3000 navijačkih frakcija širom Njemačke, koji su nedavno potpisali online peticiju i ukazali na opasnosti koje bi ukidanje pravila “50+1” imalo po lige u Njemačkoj.

Dok se Nijemci opiru promjenama, mnoge druge europske lige odlučile su uzeti ono što im se pruža. Tako mnogi klubovi iz Premiershipa, Primere ili francuske lige raspolažu stotinama milijuna dobivenih od šeika ili investicijskih fondova s Dalekog Istoka, zbog čega sebi mogu priuštiti stvaranje momčadi koje se cijene na stotine milijuna eura.