Dino Rađa, rođeni Splićanin, od malena se zaljubio u magičnu igru pod obručima, a uspio je ostvariti sve što klinac koji se počne baviti nekim sportom može zamisliti. Podatak da je 2018. godine primljen u Kuću slavnih najbolje oslikava navedeno.
Osvajao je titule i trofeje u Jugoslaviji, Hrvatskoj, Grčkoj, igrao je u NBA ligi. Osvajao je titule klupskog prvaka Europe, trofeje s reprezentacijom Jugoslavije, Hrvatske, a u razgovoru za Sportklub odmah je naglasio da na putu prema uspjehu postoje dva osnovna postulata.
„Zadovoljan sam ostvarenim u karijeri, tijekom koje sam se pridržavao dva osnovna postulata, u pitanju su ponavljanje i ogledalo. Talenat je jako bitan, ali ponavljanjem stičete rutinu, kvalitetu, iskustvo. Rastete iz dana u dan. Ako trener kaže napravite deset ponavljanja, a vi napravite devet, niste prevarili trenera nego sebe. Tada na scenu stupa drugi postulat, a to je ogledalo. Tek kada sami sebe pogledate u oči i kažete: ’Dao sam sve od sebe’, znate da ste napravili i pružili maksimum. Uvijek sam nastojao kada trener kaže napravite deset, ja jedno ponavljanje više napravim jer sam onda ponosno mogao se pogledati u ogledalo. Tako je bilo poslije svakog treninga utakmice, trofeja…“, naglasio je Rađa za Sportklub.
Prije nego što je nastavio s pričom i analizom trenutne situacije u svijetu košarke i problem s kojim se suočavamo na globalnom nivou, Rađa se osvrnuo na neke svoje uspjehe.
„Moram naglasiti da je najsvjetliji trenutak moje karijere titula prvaka Europe koju sam s Jugoplastikom osvojio u Munchenu. Bio je to trenutak koji nikada neću zaboraviti. Kukoč i ja smo bili klinci, oko nas je bila ekipa sastavljena od prije svega vrhunskih ljudi, a zatim i vrhunskih igrača. Svi smo disali kao jedan, pozitivna energija i kemija se osjećala u zraku. Zbog toga je Jugoplastika tri puta za redom bila šampion Europe i dominirala“, otkrio je Rađa.
Pitanja nije bilo potrebno postavljati, Rađa je nastavio s izlaganjem.
„Da priča o sjajnoj energiji i kemiji nije fraza pokazalo je vrijeme koje je uslijedilo poslije fenomenalnih uspjeha. Svi smo se međusobno podržavali, ostali prijatelji, pomagali… Pomažemo jedni drugima i sada, iako je kompletna regija prošla kroz turbulentan period. Bili smo generacija koja je znala slušati, kojoj su red, rad i disciplina bili urođeni i nešto što je bilo sastavni dio osobnosti. Zato smo i postali vrhunski sportaši, zato smo ostvarili vrhunske rezultate, ispisali stranice povijesti koje će zauvijek biti zanimljive za čitanje“, ističe legendarni košarkaš.
Na pitanje da li bi u bliskoj budućnosti neka od ekipa iz regije mogla ponoviti uspehe koje su ostvarili Bosna, Cibona, Jugoplastika, Partizan, u periodu kada je prvenstvo Jugoslavije bilo jedno od najjačih u Europi, Rađa je rekao:
„Jako teško. Prvenstvo Jugoslavije u tom periodu nije bilo jedno od najjačih u Europi, mislim da je bilo najjače. Ekipa koja je uspjela stići do trona u Jugoslaviji odmah je slovila za favorita kada je riječ o osvajanju titule prvaka Europe. Sada se puno toga promijenilo u svakom smislu. Prije svega mislim na identifikaciju navijača s klubom i igračima. Sada u ekipi imate pet-šest stranaca. Navijači i dalje navijaju za svoj klub, ali je teško povjerovati da će se spontano na dočeku okupiti više od 200 tisuća ljudi, kao što je bio slučaj kada je Jugoplastika osvojila trofej protiv Maccabija. Između ostalog, zbog toga taj trofej i taj trenutak ističem kao najvrijedniji u karijeri, iako ih je bilo zaista puno. S druge strane, ekipe iz regije ne mogu parirati financijski daleko moćnijim gigantima europske košarke, a upravo ta ulaganja i razlika u budžetima stvaraju razliku u kvaliteti, pa je samim tim teško povjerovati da netko može ponoviti uspjehe iz povijesti i stići do titule klupskog prvaka Europe. Meni smeta i što u želji da budu konkurentni s europskim klubovima ekipe iz regije angažuju strance, a na taj način spriječavaju razvoj i napredak domaćih igrača. Moja generacija je živjela u drugom vremenu, u vremenu kada su mladi igrači tretirani kao blago i kada su dobijali priliku pokazati raskoš potencijala koji imaju“.
Kada je riječ o raskošu potencijala, gotovo svi eminentni košarkaški stručnjaci su suglasni da je generacija koja je osvojila titulu prvaka svijeta u Bormiju jedna jedina i gotovo neponovljiva.
„Generacija iz Bormija je napravila svjetski košarkaški potres. Nije puno vremena trebalo da dobijemo epitet bijelog ’dream teama’. Odrasli smo zajedno, bili veliki prijatelji, živjeli i funkcionirali kao prava obitelj. Prošla su desetljeća, a ništa se nije promijenilo. I dalje na društvenim mrežama imamo grupu Bormio, grupu u kojoj se međusobno podržavamo kada je teško, veselimo kada se nešto lijepo događa, međusobno razmjenjujemo nove šale, ili se prisjećamo kako je to nekada izgledalo“, naglasio je Rađa i nastavio u dahu, „Da li bi bijeli ’dream team’, pobijedio američki na Olimpijskim igrama u Barceloni? Jako mi je žao što nije došlo do tog meča. Objektivno mislim da bi slavio američki jer je to bila ekipa sastavljena od košarkaških izvanzemaljaca. Mi smo u finalu uspjeli parirati tijekom prvog poluvremena. Da smo bili u kompletnom sastavu, da se nije dogodilo sve što se dogodilo, imali bismo željenu rotaciju, bili bismo daleko konkurentniji. Tko zna, možda bismo uspjeli stići do neizvjesne završnice i meča na jednu loptu. Međutim, objektivno bili su bolji. S druge strane, sam podatak da su svi čekali taj duel s nestrpljenjem, najbolje ilustrira što je u svijetu košarke značila generacija iz Bormija, što je sve mogla postići…“.
Dok se iskreni ljubitelji košarke sa sjetom sjećaju perioda kada su klubovi iz regije harali Europom, sada se čeka odluka po pitanju nastavka NBA lige, Eurolige i ABA lige.
„Pratim naravno događanja u svijetu košarke. Kao i svi, čekam vidjeti kakva će biti odluka za sva tri natjecanja, ali se zaista ne bih bavio prognozama i procjenama kakve će one biti. Suočeni smo s globalnim zdravstvenim problemom koji nemilosrdno odnosi ljudske živote. Za sada je potpuno neizvjesno kada će ova pošast biti zaustavljena. Da li za mjesec, dva, tri, godinu… Samim tim, ne bih pričao trenutno o aktualnom stanju i košarkaškim temama jer je u ovom trenutku najvažnije se pridržavamti propisanih mjera.
„Zato, ostanite doma!“, poručio je na kraju razgovora Dino Rađa.
Tijekom bogate karijere Dino Rađa je branio boje Jugoplastike, Rome, Bostona, Panathinaikosa, Zadra, Olympiacosa, Cibone i Splita. Igrao je za reprezentaciju Jugoslavije i Hrvatske. S reprezentacijom Jugoslavije, Rađa je pored zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Bormiju za igrače do 19 godina, osvojio srebro na Olimpijskim igrama u Seulu, dvije zlatne medalje i jednu brončanu na EURU. Sa reprezentacijom Hrvatske, Rađa je osvojio srebro na Olimpijskim igrama u Barceloni, broncu na Svjetskom i dvije brončane medalje na prvenstvima Europe.
Prije dvije godine primljen je u Kuću slavnih.