Florida Panthersi protiv Hurricanesa za veliko finale NHL-a

Hokej 13. svi 202310:17 0 komentara
Frank Gunn/The Canadian Press via AP

Hokejaši Florida Panthersa plasirali su se u finale doigravanja Istočne konferencije američko-kanadske profesionalne lige u hokeju na ledu NH, oni su u petoj utakmici drugog kruga kao gosti svladali Toronto Maple Leafse sa 3-2 u produžetku te tako prošli dalje sa 4-1 u pobjedama.

Panthersi su odlučnije krenuli u dvoboj, a taj pritisak je doinio i rezultat, Aaron Ekblad (3:31) ih je doveo u vodstvo nakon tri i pol minute u situaciji s igračem više na ledu.

Domaći su odgovorili i u sljedećih 10-ak minuta imali 10 udaraca u okvir gola no Sergej Bobrovski ih je sve zaustavio da bi Carter Verhaeghe (16:18) iz protunapada povisio na 2-0. Leafsi stoga nisu imali izbora nego i dalje napadati te je Morgan Rielly (27:50) zabio sredinom druge trećine za smanjenje na 2-1. Taj je rezultat vrijedio sve do četiri i pol minute prije isteka vremena u trećoj trećini kada je William Nylander (55:33) iz kontre poravnao na 2-2 pa se ušlo u produžetak.

Nakon 15 i pol minuta igre u produžetku Radko Gudas je osvojio pločicu u svojoj trećini, pokukao do centra gdje ju je predao Nicku Cousinsu (75:32) i otklizao pred gol gdje je zasmetao domaćem vrataru, a Cousins je uspio pronaći put paku do mreže za veliko slavlje gostiju.

Za Pantherse je ovo tek drugi prolazak u konferencijski finale u klupskoj povijesti, dosada su tako daleko stigli samo 1996. godine, tada su se plasirali i u veliki finale u kojem su izgubili od Colorado Avalanchea.

U finalu Istoka Florida će igrati protiv Carolina Hurricanesa koji su dan ranije također sa 4-1 u pobjedama izbacili New Jersey Devilse.

Prvi nositelji Zapada Vegas Golden Knightsi poveli su sa 3-2 u pobjedama protiv Edmonton Oilersa zahvaljujući 4-3 uspjehu u petoj utakmici na vlastitom ledu. Utakmicu su obilježili pogoci s brojčanom prednosti, gosti su sva tri svoja gola postigli s igračem više na ledu, dok su domaći dva puta poentirali kada su imali više igrača na terenu, no i dva puta s istim omjerom snaga. U prvoj trećini Oilersi su dva puta vodili, prvo je pogodak s igračem vše postigao Connor McDavid (3:02), no samo 50 sekundi kasnije Jack Eichel (3:52) je izjednačio pospremivši jedan odbijanac u mrežu, da bi Zach Hyman (9:56) vratio prednost na stranu Edmontona.

No, u drugoj trećini domaći su preokrenuli utakmicu na svoju stranu s tri pogotka unutar samo 89 sekundi. Prvo je kapetan Mark Stone (34:05) izjednačio na 2-2 u situaciji s dva igrača više na ledu, da bi Reilly Smith (34:34) 29 sekundi potom pogodio za vodstvo Golden Knightsa u situaciji s igrame više. Nicolas Hague (35:34) je ubrzo potom zabio za 4-2 u situaciji s jednakim brojem igrača. Fenomenalni Connor McDavid (42:40) je svojim drugim golom na utakmici početkom trećeg dijela smanjio na 4-3 no usprkos pritisku do kraja utakmice Oilersi nisu uspjeli stići do poravnanja.

Šesta utakmica ove serije igrat će se u Edmontonu u subotu.