Vremeplov: Englezima baš ne idu penali

Euro 2020 24. lip 202111:09 > 11:12 0 komentara
AP Photo/Michael Sohn

Na današnji dan na europskim prvenstvima Englezi su čak dvije utakmice izgubili nakon penala.

Totti i Inzaghi za polufinale

Italija se uspjela plasirati u polufinale Europskog prvenstva 2000. godine nakon pobjede nad Rumunjskom od 2:0 u Bruxellesu. Vodeći gol postigao je legendarni kapetan Rome Francesco Totti u 33. minutu, a samo deset minuta kasnije pogodio je i Pippo Inzaghi.

Junak Ricardo – obranio penal, pa dao gol

Spektakularnu utakmicu u Lisabonu odigrali su Portugalci i Englezi u četvrtfinalu Europskog prvenstva 2004. godine. Gosti su poveli golom spretnog Michaela Owena već u 3. minuti, a Helder Poštiga je udarcem glavom sedam minuta prij kraja regularnog dijela izjednačio i odveo utakmicu u produžetke.

Ni tada nije bilo pobjednika iako Rui Costa fantastičnim udarcem u 110. minutu doveo domaćine u vodstvo, a izjednačio je pet minuta kasnije Frank Lampard. Uslijedili su penali, gdj je junak bio portugalski golman Ricardo. Odranio je posljednji udarac Dariusa Vassela, a onda i sam izveo jedanaesterac i svladao kolegu Davida Jamesa za plasman u polufinale i veliko slavlje na tibinama..

Englezima baš ne idu penali

Sličan scenarij viđen je i osam godina kasnije na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. Talijani i Englezi igrali su u četvrtfinalu odigrali 0:0 i pobjednika su odlučivali penali. Tragičari u engleskoj momčadi bila su dvojica Ashleya – Young je pogodio prečku, dok je Coleu penal obranio Buffon.