Dogodilo se na današnji dan: Schumacher osvojio rekordni sedmi naslov prvaka

Automoto 29. kol 202416:22 0 komentara
AP Photo/Jacques Boissinot via Guliver

Michael Schumacher na današnji je dan 2004. osvojio rekordni sedmi naslov svjetskoga prvaka nakon što je na VN Belgije završio drugi iza pobjednika Kimija Raikkonena u jubilarnoj 700. F1 utrci za Ferrari.

Schumacher je 2004. slavio na prvih pet utrka i na 12 od prvih 13, a Belgija je bila 14. utrka prvenstva na kojoj je Raikkonen prekinuo njegov niz od sedam pobjeda zaredom između VN Europe na Nurburgringu i VN Mađarske na Hungaroringu, donosi MaxF1.net.

Ferrari je šesti uzastopni konstruktorski naslov prvaka osigurao na prethodnoj utrci u Mađarskoj

Trulli je bio najbrži u kišnim kvalifikacijama, drugi puta u sezoni nakon Monaka, nakon što je iskoristio priliku i na intermediate gumama bio 0.072 sekundi brži od Schumachera koji je vozio na kišnim gumama i u lošijim uvjetima s više vode na stazi.

Utrka se vozila u suhim uvjetima, a Trulli je zadržao vodstvo dok su Schumachera prestigli Alonso i Coulthard. U prvom zavoju sudarili su se Webber i Barrichello, Raikkonen je imao kontakt s Massom, a Heidfeld s Panisom.

Nakon izlaska sigurnosnog automobila, koji se vratio u boks na kraju četvrtoga kruga, Trulli je vodio ispred Alonsa i Coultharda, a Raikkonen je prestigao Schumachera za peto mjesto dok je Nijemca prestigao i Montoya krug kasnije sjajnim potezom u Bus Stop šikani.

Raikkonen je u petom krugu prešao momčadskog kolegu Coultharda, Trulli je prvi ušao u boks od vodećih u 10. krugu, a Alonso se u vodstvu poskliznuo na ulje u Les Combesu i vodstvo prepustio Raikkonenu.

Finac je bez većih problema uspio pobijediti i McLarenu donijeti prvu pobjedu u sezoni i prvu od VN Malezije 2003. gdje je upravo Raikkonen ostvario prvu pobjedu u karijeri.

“Nisam se mogao nadati boljem rezultatu,” rekao je Raikkonen koji je slavio s 10. mjesta.

“Bila je ovo teška sezona, bilo smo blizu nekih dobrih rezultata i napokon je dobar posao cijele momčadi nagrađen pobjedom. Utrka je bila teška jer sam imao oštećenu podnicu nakon dodira s Massom, ali to nije smanjilo moje performanse.”

“Od osmoga kruga imao sam problema s prebacivanjem u nižu brzinu, što je utjecalo na kočenje za prvi zavoj, ali unatoč svemu uspjeli smo ostvariti ovaj izuzetan rezultat.”

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.