Slovenija srušila SAD, preokret Slovačke protiv Rusa!

Ronald Martinez, Getty Images Sport

Hokejaši Slovenije pobijedili su reprezentaciju Sjedinjenih Američkih Država! U hokeju na ledu! Rezultat je bio 3:2 nakon produžetka, a dogodio se na početku turnira na Zimskim olimpijskim igrama u Pyeongchangu. U drugoj utakmici dana u skupini B Slovaci su pobijedili Olimpijce iz Rusije sa 3:2.

Slovenska nacionalna selekcija napravila je veliko iznenađenje, a junak pobjede bio je Jan Muršak, koji je u 38. sekundi produžetka svladao američkog vratara za konačnih 3:2.

Američki sasav, koji je na ZOI u Koreji stigao oslabljen neigranjem hokejaša iz NHL-a zbog spora oko novca za osiguranje igrača i televizijskih prijenosa, bio je veliki favorit, a protiv Slovenaca je i vodio 2:0.

Prednost oklopnicima SAD-a donio O’Neal u 18. minuti prve trećine, dok je na 12:57 minuta druge dionice na 2:0 povisio Greenway.

Kad se činilo da će Slovenci ostati bez pobjede, došlo je do preokreta. Blaž Gregorc je prvo na 5:49 u trećoj trećini smanjio rezultat, a onda je do prvog gola na turniru došao Muršak. On je na minutu i pol do kraja smjestio pak iza leđa američkog čuvara mreže, da bi zatim dokrajčio protivnika u produžetku.

Na asistencije Tičara i Urbaša prevario je Ryana Zapolskija, nakon čega je Slovenija došla do dva boda.

Olimpijci iz Rusije silovito su krenuli protiv Slovačke na startu olimpijskog turnira, a u petoj minutu već su vodili 2:0. Prvi pogodak pripisan je Gavrikovu, iako se nakon projektila Vojinova pločica odbila od slovačkog hokejaša i završila iza leđa golmana Konrada.

Samo 74 sekunde kasnije Kaprizov je u stilu majstora bejzbola dočekao pak koji je Gusev lansirao i vrlo precizno ga poslao u gornji desni kut mreže.

Slovaci su u završnici prvog dijela uzvratili istom mjerom, za 110 sekundi golovima Olvečkija i Bakoša izjednačili su i na prvi odmor otišli sa rezultatom 2:2.

U nastavku su Slovaci sastavili redove, pojačali napad, a pravi šok za ledenu družinu Znaroka uslijedio je u 48. minuti, Bakoš je proslijedio pak Čerešnjaku, a Košečkin je treći put vadio pak iz mreže.

Iako su glavni pretendenti na olimpijsko zlato iz B skupine ostali bez bodova u prvom kolu, i Amerikanci i Olimpijski sportaši iz Rusije imaju šansu ostvariti olimpijski san jer po sustavu natjecanja, nakon grupne faze sve ekipe nastavljaju sa ledenim okršajima, neovisno o plasmanu.

U sljedećem kolu, u petak, SAD igraju protiv Slovačke, a OAR protiv Slovenije.