Škoti opet posustali, Hrvatska još zabrinutija

Reprezentacija 8. lis 201721:07 > 21:29
Srdjan Stevanovic / Getty Images

Poljska je večerašnjom pobjedom nad Crnom Gorom osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiju

Nakon odigranih predvečernjih utakmica u kvalifikacijskim skupinama E i F, potpuno je jasno da će se Hrvatska sutra morati uzdati isključivo u svoje sposobnosti. Izgledi da se dobije pomoć sa strane danas su ionako bili prilično mršavi, jer prije svega Slovačka nije smjela kod kuće pobijediti Maltu, što se naravno nije dogodilo.

Relativno dugo su Slovaci probijali bunker Maltežana, ali kad je u 33. minuti Nemec ubacio loptu iza gostujućeg vratara, pao je veliki kamen s leđa domaćina. U nastavku susreta ponovno Nemec i Duda postavili su konačnih 3:0 i tim rezultatom Slovačka je zbog gol razlike osvojila drugo mjesto u skupini F, s obzirom da su u Ljubljani domaćin i Škotska remizirali 2:2. Ipak, Slovaci nisu još sigurni za plasman u doigravanje, još uvijek mogu biti najgora druga reprezentacija ako ih sutra preskoče Hrvatska i Vels. Poredak drugoplasiranih reprezentacija pronaći ćete ispod ovog teksta.

Slovenija je u 72. minuti povela 2:1, međutim Snodgrass je dvije minute prije kraja vratio nadu svojoj momčadi da do kraja može postići još jedan zgoditak kojim bi preskočili Slovačku na ljestvici i osigurali dodatne kvalifikacije. Nije se dogodilo i Škotska će još jednom ostati bez jednog velikog natjecanja, posljednji put je sudjelovala na SP-u u Francuskoj 1998.
Engleska je pogotkom Kanea iz jedanaesterca u 37. minuti potvrdila prvo mjesto u skupini u susretu koji osim prestiža nije mnogo značio.

Vrlo zanimljiva završnica igrana je i u skupini E, gdje je Poljska u posljednje kolo ušla sa tri boda prednosti ispred drugoplasirane Danske i domaćom utakmicom protiv Crne Gore. Maczynski i Grosicki vrlo rano su bacili navijače u trans, nakon 15 minuta Poljaci su već vodili 2:0 i taj rezultat stajao je sve do 78. minute kada je najprije Mugoša smanjio, a onda Tomašević i šokantno izjednačio!

Domaća reprezentacija više od sat vremena gljivila je na terenu, brojavši sekunde do isteka utakmice i opravdano su ih kaznili Crnogorci zbog takvog pristupa. Međutim, samo četiri minute nakon izjednačenja već je sve bilo riješeno, jer su “đetići” (koji su tada još više-manje samo teoretske izglede da dohvate drugo mjesto) napravili dvije neshvatljive pogreške (druga je bila rijetko viđeni autogol Stojkovića) i s konačnih 4:2 Poljska je osvojila prvo mjesto u skupini i plasirala se u Rusiju.

U isto vrijeme Danska je s igračem više (!) primila izjednačujući gol kod kuće protiv Rumunjske, strijelac je bio Deac u 88. minuti, pa im ni evenutalni poraz izravnih takmaca ne bi mnogo značio. Zahvatio ih je sindrom sličan hrvatskoj reprezentaciji, gubitničko čuvanje rezultata u dobitnoj situaciji.

Danci su ovim porazom otišli u tzv. repesaž, ali primljeni gol pred kraj utakmice skupo će ih koštati, jer su njime vjerojatno izgubili status nositelja u dokvalifikacijama!

Kazahstan i Armenija remizirali su 1:1 u susretu koji je rijetke zanimao i koji o ničemu nije odlučivao.