Rapsodija Dinama u Bruxellesu za "miris proljeća"

Europa League 4. lis 201817:28 > 17:38
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Nogometaši Dinama slavili su u 2. kolu Europske lige protiv Anderlechta rezultatom 2:0.

Anderlecht je u lošoj rezultatskoj seriji pa ni interes gledatelja nije pretjerano velik. Dinamo ima veliku priliku za ostvarivanje pozitivnog rezultata koji bi uvelike pomogao nabujalim ambicijama maksimirskog kluba oko prezimljavanja u Europi. Zanimljivo, ovo je jubilarna 300. utakmica kluba u svim europskim natjecanjima.

Početne prijetnje izveo je domaći kolektiv, u 10. minuti prvi je opasnije zaprijetio Bakkali, a nedugo zatim ruski sudac Vladislav Bezborodov pokazao je i prvi žuti karton. Dobio ga je Dinamov bek Petar Stojanović.

S dijela tribina gdje su smješteni Dinamovi navijači počele su letjeti i prve baklje… Zasad možemo upotrebljavati jedninu, ali UEFA već svejedno otvara lisnicu.

U 13. minuti prvu prijetnju za Dinamo proizveo je Dani Olmo. Nakon solo-akcije pucao je, ali je domaći vratar Didillon zaustavio tu opasnost. Nakon kornera, Hajrović je zaprijetio još bolje, ali izigrana akcija s treninga nije iznjedrila prvi pogodak.

Pet minuta kasnije, Vranješ ruši Petkovića u kaznenom prostoru nakon što mu Najar loše vraća loptu, a Bezborodov pokazuje na bijelu točku. Siguran realizator za njegov šesti europski pogodak ove sezone je Izet Hajrović. Dinamo vodi 1:0, a BBB-ova pjesma odjekuje tribinama Constant Vanden Stocka.

Dinamo je u 21. minuti propustio novu veliku priliku. Ponovo su igrači Anderlechta olako izgubili loptu na svojoj polovici, a Olmo je na lijevoj strani potom odlučio uposliti Oršića. Ostaje minimalno vodstvo zagrebačke momčadi, obranio je Didillon. Ubrzo nakon toga promašio je i Gojak nakon fenomenalnog proigravanja Petkovića.

Hrvatski prvak dominira tijekom događaja u Bruxellesu i podsjeća na izdanje s velike maksimirske pobjede protiv Fenerbahcea. Ipak, nakon uraganskih nekoliko minuta Dinama, ritam utakmice malo je pao pa se sredinom prvog poluvremena uglavnom igra između dva kaznena prostora. Za sada obrana gostiju nema previše problema s hrvatskim reprezentativnim napadačem Ivanom Santinijem. Međutim, belgijski posjed lopte u prvih je pola sata na 66 posto.

Do kraja prvog dijela bilo je još nekoliko kontakata među igračima, kao i žutoga kartona za Dinamova stopera Theophilea-Catherinea. Anderlcht je nakon jedne akcije u 44. minuti tražio igranje rukom Emira Dilavera, ali je jasno da dotični rukom nije igrao. Dinamo je i dalje vrlo agilan u tranziciji i zasluženo vodi s obzirom na prikazano u prvoj dionici utakmice.

U drugo poluvrijeme Dinamo izlazi s prvom izmjenom. Nenad Bjelica morao je izvaditi Emira Dilavera zbog ozljede pa je umjesto njega ušao Dinamo Perić. Već u prvom napadu nastavka Vranješ je zbog drugog žutog kartona morao napustiti teren pa će domaćin jako dugo morati igrati s igračem manje.

Iz slobodnog udarca u 47. minuti zaprijetio je Oršić, a Didillon je krajnjim naporima zaustavio taj pokušaj. Zagrebačka je momčad opet goropadna. Probao je i Hajrović glavom par trenutaka kasnije, no i sada je vratar belgijskog sastava obranio njegov udarac. Lopta je za svega par centimetara bila izvan gola, to je procjenila i goal-line tehnologija. Igra se brzo i sadržajno, tako je Dinamov kapetan Arijan Ademi u 50. minuti zaradio žuti karton.

U 59. minuti greda spašava Anderlecht. Pogađa je Dani Olmo nakon što se opet majstorski izborio za prostor pored porozne domaće obrane. Zanimljivo je da domaći trener ništa nije mijenjao glede taktike nakon isključenja Vranješa, već pokušava s istim snagama dosegnuti izjednačenje. Žuti karton za Dinamo dvije minute kasnije dobio je jedini Dinamov strijelac zasad, Izet Hajrović.

Novu priliku za goste imao je Mislav Oršić u 66. minuti, ali je Didillon obranio. Anderlecht radi prvu promjenu. Izlazi Najar, a ulazi Saief. I onda pogodak…

Krasna akcija Dinama za povećanje prednosti u 69. minuti. Olmo za Gojaka, a Gojak s dvadesetak metara nakon razornog udarca vara domaćeg vratara. Nastavak slavlja za hrvatskog prvaka.

U 76. minuti iz igre izlazi Hajrović uz velike ovacije navijača s tribina.

Gotova je utakmica! Dinamo je slavio u Bruxellesu sa 2:0, strijelci su bili Hajrović i Gojak.

Dinamo se sada u skupini D nalazi na prvom mjestu s maksimalnih 6 bodova iz dvije utakmice.

SK

Dinamov trener nema problema s ozljedama ili izostancima svojih igrača. Kao malo iznenađenje može djelovati da su na klupi ostala dvojica napadača koja su puno igrala ove sezone – Mario Gavranović i imenjak mu Budimir.

Drago nam je da su u sastavu Anderlechta naši nogometaši – Antonio Milić i Ivan Santini.

Izašli su sastavi večerašnjega dvoboja u Bruxellesu.