TRADE DEADLINE – OSVRT: Hezonja mirovao, Žižiću prilika

NBA 9. velj 20188:22 > 8:26
(Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Prijelazni rok je završio, nitko nije bio spektakularniji od Cleveland Cavsa. Od Hrvata, svi su mirovali, sezonu će završiti u svojim klubovima.

Cleveland Cavsi u nastavak sezone kreću s izmijenjenom postavom, vodstvo kluba shvatilo je da dosadašnja momčad ima previše problema, egoističkih veterana, igrača koji ne igraju obranu, a neki su postali preglasni kada nije trebalo. Koby Altman napravio je veliki posao, rijetkost je vidjeti jednu momčad koja je kandidat za naslov prvaka da u veljači napravi ovakve, goleme promjene na rosteru. No, Cavsima je uspjelo.

Stoga, krenimo redom. Sve je započelo razmjenom s LA Lakersima, Isaiah Thomas i Channing Frye, te ovogodišnji pick prve runde Cavsa preselili su u Hollywood, dok su Jordan Clarkson i Larry Nance Jr završili u Clevelandu.

Isaiah Thomas svakako je tragičar, ne samo ovog prijelaznog roka, nego i lanjskog. Thomas je igrač sustava, u Bostonu je bio senzacionalan jer ga je takvog stvorio Brad Stevens, jedan od vjerojatno trojice najboljih trenera današnjice. IT je tijekom svoje posljednje sezone u dresu Celticsa često govorio kako će na kraju ove sezone tražiti “kamione love” kod potpisa novog ugovora. Danny Ainge je znao da Thomas ne vrijedi velike novce, to je igrač koji zna zabiti, no u krivom sustavu njegova obrana je golemi minus, to smo i vidjeli u Cavsima. Često se žalio kako obrana ne igra momčadski, a to je genijalnost Brada Stevensa. Znao je kako svojim sustavom prikriti sve defanzivne mane omalenog IT-a.

Cavsi također nisu bili spremni platiti koliko Thomas želi, a u Lakersima su pronašli idealnog partnera za trade. Već je neko vrijeme poznato kako se Magic Johnson namjeravao riješiti Jordana Clarksona i Larryja Nancea, cilj je bio osloboditi salary cap za predstojeće ljeto. Da ne bude zabune, Johnson nema apsolutno nikakve namjere zadržati Thomasa, a niti Fryea koji je samo popunio mjesto za razmjenu. Lakersi će imati 47 milijuna dolara za potrošiti, no i taj iznos se može povećati dodatnim potezima. Pick koji su dobili nije onaj koji su Cavsi dobili od Bostona u razmjeni za Irvinga, no biti će dio prvog kruga, pa to nikako ne može biti loše.

S druge strane, Cavsi su postali mlađi, defanzivno kvalitetniji, dobili su dva mlada igrača na dobrim ugovorima koji će znatno osnažiti obranu, a moći će i trčati s Warriorsima.

Hill, Hood za Shumperta, Crowdera i Rosea

Drugi trade koji su Cavsi učinili još je bolji od prvoga. U ovom poslu sudjelovale su tri ekipe, Cavsi, Jazz i Kingsi. Rodney Hood je usred najbolje sezone karijere (16 ppg), Cleveland je dobio odličnog šutera, George Hill nije više u cvijetu mladosti, no nikako ga ne treba suditi prema aktualnoj sezoni. Kingsi su loši, mladi, gledaju na budućnost, Hill je lani u Utahu pokazao da je i dalje iznimno kvalitetan igrač, pogotovo u obrani.

Istovremeno, riješili su se velikog tereta u Jae Crowderu koji nije niti sjena igrača kakav je bio u Celticsima (ponovno taj Stevensov sustav), Derrick Rose je u svakojakim problemima, a Iman Shumpert je previše razmišljao o svom reality showu nego kako pomoći Cavsima. Spomenimo kako je Utah preuzela brigu o Crowderu i Roseu kojeg će otpustiti narednih dana, dok su Kingsi dobili Shumperta i njegov deset milijuna težak godišnji ugovor, te veterana Joea Johnsona kojeg će vjerojatno otpustiti do kraja mjeseca kako bi ovaj mogao pronaći angažman u nekoj playoff momčadi.

Kao šlag na tortu, Cavsi su učinili i jednu lijepu stvar, u dogovoru s Wadeom omogućen mu je povratak u Miami. Navodno je u tom dogovoru svoje odobravanje pružio i LeBron James koji je jasno veliki prijatelj s legendom Heata.

Dakle, rekapitulirajmo posao koji su Cavsi odradili. Klub su napustili Thomas, Frye, Shumpert, Crowder, Rose i Wade. Došli su Clarkson, Nance Jr, Hood i Hill. Cavsi su postali mlađi, atletski potentniji i miljama bolji defanzivno. Usudio bih se dati im četvorku, čista petica bila bi da su se uspjeli riješiti Tristana Thompsona i JR Smitha.

Valjda istaknuti zanimljivu situaciju, obzirom da će trebati dva do tri dana, možda i koji više da se riješe svi dokumenti vezani za ove kompleksne poslove, te naravno i liječnički pregledi, Cavsi će u petak na gostovanju u Atlanti igrati s malim brojem igrača pa bismo napokon mogli dočekati i značajniju minutažu za našeg mladog centra Antu Žižića koji je uz mlado tursko krilo Cedija Osmana profitirao “pročišćivanjem” klupe Cavsa.

Osim Cavsa koji su dominirali prijelaznim rokom, spomenimo preostale manje dogovore.

New York, Denver i Dallas zamijenili su po jednog igrača. Knickse je pojačao razigravač Emmanuel Mudiay, u Denver je preselio veteran Devin Harris, dok će sezonu u Mavsima završiti Doug McDermott.

Interesantan trade za Knickse. Mudiay je prije tri godine bio sedmi izbor drafta, doveden je kao velika zvijezda. U Nuggetsima je postao prekobrojan, no zašto su ga Knicksi doveli kad već imaju Franka Ntilikinu koji je bio njihov najviši pick prošle godine? Netko bi rekao “Knicksi će uvijek biti Knicksi”. Što se Nuggetsa i Mavsa tiče, dobili su igrače koji ih neće previše unaprijediti.

Chicago Bullsi prošli su, interesantno, vrlo dobro. Iz Portlanda su doveli talentirano 22-godišnje krilo iz Portlanda, Noaha Vonleha, a nisu dali ništa osim prava na Radovana Rakovića.

(Photo by Justin K. Aller/Getty Images)

Svakako je važan trade Elfrida Paytona iz Orlanda u Phoenix. Važan za Magic. Najviše se spominjao Mario Hezonja, pa Aaron Gordon i Nikola Vučević, a na koncu Floridu je napustio Payton. Orlando je dobio ovogodišnji pick drugog kruga drafta.

Spomenimo još dvije manje razmjene u kojima su sudjelovali Detroit Pistonsi. Doveli su Jamesa Ennisa iz Memphisa u zamjenu za Bricea Johnsona, u Chicago su zatim poslali Willija Reeda za Jameera Nelsona. Miami je pak doveo Lukea Babbita iz Atlante za Okaru Whitea.

Sada započinje period sezone kada će se masovno tražiti otkupi ugovora, prije svega veteranima pa do kraja veljače možemo očekivati još promjena na rosterima.