Hrvatska ide na Crnu Goru u osmini finala SP-a

HVS

Hrvatski vaterpolisti pobijedili su reprezentaciju Japana sa 17-12 (4-3, 3-3, 8-3, 2-3) u posljednjoj utakmici grupne faze na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki, čime su osvojili drugo mjesto u skupini C pa će za plasman u četvrtfinale igrati protiv Crne Gore koja je osvojila treće mjesto u skupini D.

Dvoboj Hrvatske i Crne Gore trebao bi biti na rasporedu u nedjelju, s početkom u 10 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Da će dvoboj protiv netipične vaterpolske reprezentacije kakvu imaju Japanci biti zahtjevan, pokazala je već prva četvrtina koju su hrvatski vaterpolisti otvorili vodstvom 2-0, golovima Vrlića i Bukića. No, uslijedio je niz od tri pogotka domaće momčadi, sva tri iz kontranapada koji su najsnažnije oružje brzih i okretnih japanskih plivača. Na kraju će se pokazati da je tih 3-2 bilo jedino vodstvo Japana u ovom dvoboju, ali sve do druge polovice treće četvrtine domaći vaterpolisti su pružali snažan otpor izabranicima Ivice Tucka.

U 19. minutu utakmice Hrvatska je imala minimalno vodstvo (10-9), ali je onda japanska momčad više od sedam minuta ostala bez pogotka. Do kraja treće četvrtine hrvatski vaterpolisti su napravili seriju 5-0 i sa šest golova prednosti (15-9) su ušli u zadnjih osam minuta dvoboja. To je dovelo do stanovitog opuštanja pa je domaća reprezentacija uspjela s dva pogotka smanjiti zaostatak na -4 (15-11). Ipak, golovima Harkova i Marinića Kragića nakon šestominutnog posta, Hrvatska je završila utakmicu s pet golova više (17-12).

HVS

Harkov je s četiri pogotka bio najbolji strijelac Hrvatske. Tri gola je postigao Luka Bukić, a po dva Rino Burić, Jerko Marinić Kragić i Zvonimir Butić. Marko Bijač je imao 11 obrana. Japanske strijelce je s četiri pogotka predvodio Seiya Adachi.

U prvoj utakmici u skupini C Mađarska je očekivano svladala Argentinu s 21-13 i tako osvojila prvo mjesto. s maksimalnih devet bodova. Hrvatska je druga sa šest, a Japan treći s tri. Argentina je ostala bez bodova.

U skupini D je u utakmici za drugo mjesto Srbija svladala Crnu Goru sa 17-15 boljim izvođenjem petaraca. Iako su Crnogorci vodili s 5-0 i 8-4, Srbija je do kraja osnovnog  dijela utakmice uspjela izjednačiti na 13-13, a potom i ostvariti pobjedu u raspucavanju s pet metara. Španjolska je u posljednjem kolu svladala Južnoafričku Republiku s 27-6 i sa sve tri pobjede osvojila prvo mjesto te se izravno plasirala u četvrtfinale.