Jedrenje? Medalja koju nikad ne cijenimo dovoljno

Hrvati na OI 1. kol 202112:36 > 12:37 0 komentara
REUTERS/Carlos Barria

Nakon srebra u Rio de Janeiru, Tonči je još jednom pokazao sve šampionske manire

Već 12 godina Tonči Stipanović traje u najužem svjetskom vrhu u klasi laser, još otkako je 2010. godine osvojio prvu od ukupno četiri titule europskog prvaka, što je još uvijek rekord u klasi čiji je brod dizajniran 1969. godine, a od 1996. je dio olimpijskog jedrenja.

Na svojim prvim Olimpijskim igrama u Londonu (jedrilo se na jugu u Weymouthu) završio je kao četvrti, s drvenom medaljom, u agoniji je gledao kako mu bronca curi iz ruku i odlazi Šveđaninu Rasmusu Myrgrenu u posljednjih nekoliko stotina metara. Ludo je bilo i u Brazilu. Tamo je postao prvi hrvatski jedriličar s olimpijskom medaljom, a zlato mu je izmaklo za dlaku.  Treće OI, jako teški uvjeti u nimrnim japanskim vodama.

Olimpijske igre? Hrvate iskreno zanimaju samo kada se na horizontu pojavi olimpijska medalja. Za sportaše u malim, neatraktivnim, a u pravilima teškim i iscrpljujućim sportovima Olimpijske igre su zapravo jedini spas.

Jedrenje je jedan od onih specifičnih sportova. Odvija se daleko od kopna, nema gledatelja u blizini, kad je na malim ekranima također je teško pratiti. Rekao bih da je to sport koji je više od drugih zapravo način života. Kao i svaki sport s kojim se čovjek bavi trebaš voljeti, ali jedrenje je jedan od onih koji traže puno, puno više od samog sportskog nastupa.

Tonči Stipanović je osvojio novu, drugu olimpijsku medalju. Dva srebra koja će se zauvijek zrcaliti u njegovoj sobi, kao podsjetnik da se ispalitilo izaći tamo na pučinu prema Braču i sve ove godine biti više mokar nego suh, krotiti nemirne valove, ali barem u onom što radiš da budeš poseban. Taj trud nema cijenu.

Tonči Stipanović, otac dvoje male djece, spreman je na sva moguća odricanja. Uzoran kod kuće, a na moru toliko dobar da vrijedi olimpijskog srebra. Godine su to iznimnih odricanja, u kojima nije sve samo u tehnici kako ploviš, tu je i dosta tajni koje moraš znati o svom brodu. U doba izolacije uvjetovane koronavirsom Tonči je napravio i vlastito plovilo. Toliko o njegovoj polivalentnosti.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!