“Miracle on Ice”! Pukovnik je skoro završio u Sibiru

Kineski zid 3. velj 202210:55 > 12:36 0 komentara
Guliver Images

Ta pobjeda hokejša SAD-a proglašena je trećim najvažnijim događajem koji građani SAD-a pamte. Nakon ubojstva Kennedyja i Amstrongovog koraka na mjesec

Karl Malden “Miracle on Ice” i Kurt Russel “Miracle”. Dva velika glumca, u naravno, dva različita vremena, a ista tema. Riječe je o igranim filmovima snimljenima po istinitom događaju. Po mnogima riječ je o najvećoj utakmici u povijesti hokeja na ledu. Mjesto radnje – Lake Placid, godina 1980., događaj – Zimske olimpijske igre – “Čudo na ledu”. Malden i Russel su glumili američkog izbornika Herba Brooksa.

Američko-sovjetski odnosi, Hladni rat, najave bojkota Igara, sve to pratilo je tu 1980. godinu. Da su Olimpijske igre bile već tada puno više od sporta, uglavnom već ozbiljna politika uvjerio se svijet 1972. godine u Munchenu. Članovi palestinske terorističke organizacije Crni rujan 5. rujna, su upali u Olimpijsko selo i otimaju jedanaest izraelskih športaša i trenera za taoce. U pokušaju akcije oslobađanja poginulo je svih devet taoca.

U to vrijeme vladari hokeja na ledu bili su Sovjeti. Od 1956. do 1988. (nakon toga je pao Berlinski zid i sve što ide uz to) SSSR je osvojio 7 od 9 zlatnih medalja. Moćni ruski stroj, koji se u svim sferama života volio natjecati s Amerikancima, stigao je u američko brdo nakon što su slavili u Innsbrucku 1964., Grenoblu 1968., Sampporu 1972., Innsbrucku 1976. Viktor Tihonov, ljubimac sovjetskih vlasti, iamo je vojni čin pukovnika, a reprezentacija je regrutirana na taj način da je CSKA (Armijski klub) zapravo bila reprezentacija SSSR-a. Deset mjeseci treninga, vojni režim, a Tihonova su zvali – diktator. Gotovo nitko nije postavljao upitnik oko konačnog pobjednika. Rusi su prije Lake Placida u prijateljskom pripremnom susretu samljeli SAD u New Yorku 10-3, a u finalni dio olimpijskog turnira ušli su sa svih pet pobjeda u skupini i impresivnom gol-razlikom 51-11!

Iako se baš tada ulaskom u devedesete godine prošlog stoljeća stvarao KLM (Krutov, Larionov – nije bio na popisu za OI 1980., Makarov) kao zaštiti znak najbolje navele u povijesti hokeja na ledu, dvoboj u Lake Placidu je bio nešto više od obične utakmice. Stroga NHL pravila, kojih se uglavno drže i dan danas reprezentaciji SAD-a omogućila su samo igrače sa sveučilišta. Američki izbornik postao je Herb Brooks, poznati sportski fanatik i vizionar, koji je prvo dobro proučio ruski način treninga i prvi put u američku reprezentaciju uveo gotovo spartansku disciplinu i fizičku pripremljenost.

Guliver Images

Stigao je taj famozni petak 22. veljače 1980. godine. Bio je to je bio dan sovjetske armije! Deset tisuća navijača mahalo je američkim zastavama i vikalo “USA all the way”, kada su izašli Rusi od zvižduka se nije čulo ništa, kao da su se sve moguće politike i strast za sportom i dokazivanje spustili podno svoda dvorane koji su kasnije nazvali – Herb Brooks.

Ostalo je 20 minuta do kraja, Rusi su vodili 3:2, No, uslijedio je fantastični preokret koji ulazi u povijest. Amerikanci su prvo izjednačili, a zatim i preokrenuli rezultat. Amerikanac hrvatskog podrijetla Mark Pavelich pronašao je kapetana Elizionea koji je ubacio pak iza leđa Miškina i bacio na pleća ideološkog protivnika – 4:3.

Od tog trenutka više to nije bila samo jedna pobjeda i drugo zlato za SAD na Igrama, već je to postala politička stvar. Američki redatelji su se počeli utrkivati tko će prije snimiti film po predlošku utakmice u kojoj je nominalno slabija, ali tog dana odvažnija momčad stigla do pobjede. Ta je pobjeda slavljena i uspoređivana s onom Bobbyja Fischera nad Borisom Spaskim kako je jednom napisao kolega Vlado Vurušić. Brooks je postao besmrtan, a Tihonov je jedva izbjegao Sibir. Bila je to škola za pukovnika, koji je nakon toga osvojio dva zlata, prvo u Sarajevu 1984., potom i Calgaryju osvojio zlato.

“Miracle on ice” – proglašena je najznačajnijim američkim sportskim događajem u 20. stoljeću te trećim najvažnijim događajem koji građani SAD-a pamte kao nešto što se najviše utkalo u njihovo nacionalnz memoriju. Odmah nakon atentata na predsjednika Johna Kennedyja u Dallasu 22. studenoga 1963. te prvih koraka Neila Armstronga po površini Mjeseca 20. srpnja 1969. godine.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!