SKener: Petković je doktor nogometa, ali…

Hrvatska 20. velj 202310:01 1 komentar
Luka Stanzl/ via Xinhua

Dinamo je u drugom poluvremenu slomio otpor žilavog Varaždina – aktualni prvak Hrvatske u Baroknom gradu slavio je rezultatom 3:1. Golove za Dinamo zabili su Ivanušec (2) i Ademi, a utješni gol Varaždina djelo je Tonija Teklića.

Prvo poluvrijeme proteklo je u jalovom nogometu – Dinamo je bezuspješno pokušavao prodrijeti u kazneni prostor Varaždina, a domaćini su se uspješno branili. Povremeno su i sami bili ti koji su prijetili, ali bez prave opasnosti za gol Dominika Livakovića.

I onda Čačić povlači ključan potez – na početku drugog poluvremena ‘nevidljivog’ Drmića je zamijenio Petković. I to je bilo to. Dinamo je ponovno bio moćan, Petković je osvajao duele s varaždinskim stoperima, poigravao se s njima, a drugi i treći gol Dinama proizašli su iz njegovih majstorija.

Kod drugog gola je ‘zarolao’ varaždinsku obranu, a onda je Urata nedovoljno dobro izbacio i time ‘asistirao’ Ivanušecu za drugi gol. A što reći za treći gol? Bruno je ‘nanjušio’ ulazak Ademija i u pravom trenutku mu podvalio za konačnih 3:1.

Petković je kroz svoju karijeru često bio na meti kritika – zamjerao mu se izostanak voljnog momenta, nedovoljno trke, nezainteresiranost, a neki su išli toliko daleko pa njegov nogomet nazvali ‘veteranskim’. Ali nitko nikad ne može osporiti Petkovićeve nogometne kvalitete. Prvenstveno nogometni talent. On se, kako to voli reći nogometni stručnjak Samir Toplak, ‘igra nogometa’.

Prava je blagodat za navijače Dinama što ovakav nogometni maestro svoje najbolje godine provodi u Zagrebu. Ipak, ruku na srce, za to je sam isključivi ‘krivac’.

Što se ostatka Dinamove momčadi tiče, Ivanušeca je napokon nagradio gol. I to ne jedan nego dva. Ivanušecovo nogometno umijeće nikad nije bilo upitno, a lošija završnica je to što ga je kočilo da već dosad nije odigrao značajniju ulogu za hrvatsku nogometnu reprezentaciju. I napravio veliki inozemni transfer. Sada mu se napokon otvorilo i nastavi li Luka u tom tonu, Dalić neće imati izbora.

Baturina je dirigirao Dinamovom igrom, Ademi je ponovno dao svoj obol iako je ušao tek u 79. minuti. Veseli i sve veća minutaža talentiranog Šibenčanina Marka Bulata. Prve minute je upisao i mladi stoper Mauro Perković (19) koji je prije nekoliko dana došao iz Istre u transferu vrijednom dva milijuna eura.

Nažalost, utakmica nije protekla bez negative – u 31. minuti ozlijedio se Dario Špikić, a zamijenio ga je Luka Menalo. Menalo baš i nije u natjecateljskom ritmu, a njegov nastup bio je u skladu s time – vrlo skroman.

Dinamu slijedi najveći hrvatski derbi – Hajduk gostuje na Maksimiru 26. veljače od 15 sati. Čačić je uspio u svom naumu da podigne formu većini ključnih igrača, no problem je u tome što napadačka igra isključivo ovisi o inspiraciji Brune Petkovića.

Ni u Splitu ne cvjetaju ruže – Hajduk se trenutno nalazi u ‘prijelaznom’ razdoblju, Ivan Leko implementirao je nove ideje, a igrači to još nisu najbolje usvojili. Dinamo bi pobjedom u derbiju Hajduku pobjegao na velikih 11 bodova (uz utakmicu manje) i time praktički potvrdio obranu naslova.