Talijani nastavili dominaciju u Europi, nitko im nije blizu

Champions League 21. tra 20239:26 0 komentara
Giuseppe Maffia via Guliver

Talijanski klubovi nastavljaju sa sjajnim rezultatima ove sezone u europskim kupovima. Čak pet klubova iz Serie A izborilo je plasman u polufinala Lige prvaka, Europske lige i Konferencijske lige.

Od 12 polufinalista čak pet ih je iz Italije. Inter i Milan su izborili polufinale Lige prvaka, Roma i Juventus su ušli u polufinale Europske lige, a Fiorentina se probila među četiri najbolja kluba u Konferencijskoj ligi.

Ove sezone Italija je imala još dva predstavnika u Europi. Napoli je ispao u četvrtfinalu Lige prvaka od Milana, dok je Lazio svoj europski put završio u osmini finala Konferencijske lige izgubivši od nizozemskog AZ Alkmaara.

Posljednji talijanski klub koji je osvojio neki od europskih kupova bila je Roma koja je lani osvojila prvo izdanje Konferencijske lige. Prije toga Inter je 2010. bio pobjednik Lige prvaka.

Dodajmo kako su posljednji put osvajači Lige prvaka i Europske lige bili iz iste zemlje 2019. kada je najprestižnije europsko natjecanja osvojio Liverpool, a Europsku ligu Chelsea.

Talijani će sigurno imati i predstavnika u finalu Lige prvaka jer Milan i Inter igraju međusobno. Juventus će u polufinalu Europske lige igrati protiv Seville, dok Romu očekuje Bayer Leverkusen. Fiorentina će finale Konferncijske lige tražiti preko Basela.

Nakon Italije najviše predstavnika u polufinalima imaju Englezi i Španjolci, po dva kluba. Manchester City i West Ham brane boje “otočana”, dok su od Španjolca u poluzavršnici Real Madrid i Sevilla.

Po jednu momčad imaju Švicarska (Basel), Nizozemska (Az Alkmaar) i Njemačka (Bayer Leverkusen).