Veliki preokret Kanade za polufinale SP-a

Hokej 26. svi 202218:24 > 18:26 0 komentara
Kalle Parkkinen via Guliver Images

Hokejaške reprezentacije Češke i Kanade prvi su polufinalisti ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva elitne divizije koje se igra u Finskoj, Česi su u Helsinkiju rutinski svladali Nijemce u četvrtfinalu s 4:1 (2:0, 1:0, 1:1), dok su branitelji naslova Kanađani u Tampereu izveli fantastični preokret za 4:3 (0:2, 0:1, 3:0; 1:0) pobjedu protiv Šveđana u produžetku.

Švedska je sjajno otvorila utakmicu protiv vrlo mlade Kanade i povela s 2:0 golovima Carla Klinberga (1:27) i Williama Nylandera (7:04) nakon tek nešto više od sedam minuta igre. U drugoj trećini Kanada je napadala, imala čak 18 udaraca u okvir švedskog gola, ali sve njihove pokušaje zaustavljao je Linus Ullmark, dok je Max Friberg 828:23) iz jedinog švedskog pokušaja u okvir gola povisio na 3:0.

Ryan Graves (41:21) je golom za 3:1 početkom treće trećine vratio nadu Kanadi, ali rezultat se potom više nije mijenjao sve do posljednje dvije minute. Zbog toga što je Rasmus Dahlin ispucao pločicu preko ograde Kanada je dobila priliku s igračem više, a njezin izbornik Claude Julien odlučio se i na rizik povukavši vratara s leda pa su Kanađani imali šestoricu klizača na ledu protiv četvorice Šveđana. Takav pristup donio je smanjenje na 3:2 preko Pierre-Luca Duboisa (58:07), a u nastavku je Kanada krenula po izjednačenje sa šest klizača protiv pet i do njega stigla samo 30 sekundi kasnije kada je mrežu pogodio i Matt Barzal (58:37). U produžetku je Nylander isključen zbog spoticanja nakon samo 25 sekundi igre, a Kanada je situaciju četiri-na-tri na ledu riješila golom Drakea Bathersona (60:43) tek 18 sekundi kasnije, a asistenti za pobjednički gol bili su Dubois i Barzal.

Mnogo manje drame bilo je u susretu Češke i Njemačke u kojemu su Česi tri puta kaznili neopreznosti njemačkih igrača i postigli im tri gola s igračem više na ledu. Briljirao je David Krejči (32:10) koji je sjajnim asistencijama poslužio Davida Pastrnaka (2:17) i Romana Červenku (10:04) za prva dva gola na utakmici, a onda i sam postigao treći. Nijemci su već dvet minuta prije kraja povukli vratara s leda te golom Moritza Seidera (53:48) smanjili na 3:1, ali riskantna igra u završnici im se nije isplatila jer je Jiri Šmejkal (58:10) pogotkom u praznu mrežu postavio konačni rezultat.

U preostala dva četvrtfinala kasnije će se sastati Švicarska – SAD i Finska – Slovačka.