Na današnji dan: Top utrka u Barceloni i slavlje Hamiltona

Automoto 12. svi 202111:21 > 11:22
AP Photo/Manu Fernandez

Lewis Hamilton pobijedio je momčadskog kolegu Valtterija Bottasa na VN Španjolske na današnji dan 2019. nakon boljega starta utrke koji mu je omogućio potpunu kontrolu od početka do kraja, a Mercedes je i petu utrku zaredom ostvario dvostruku pobjedu ispred Maxa Verstappena u Red Bullu.

Hamilton je dobro startao i bio paralelno s Bottasom koji je startao s pole positiona, a Britanac je zauzeo unutarnju stranu uoči prvoga zavoja gdje je zadržao vodstvo dok je Vettel profitirao od Bottasove zavjetrine i pokušao ga napasti s vanjske strane donosi MAXF1.net.

Vettel je blokirao prednji desni kotač na kočenju za prvi zavoj i pobrusio svoje soft gume što će ga stajati brzine u prvoj dionici utrke, a Verstappen je uspio prestići oba Ferrarija i tako položiti temelje za drugo postolje ove sezone.

Bottas je imao trenutak preupravljanja na izlazu iz drugoga zavoja što je Vettela prisililo da izađe široko u drugom zavoju, a Hamilton je to iskoristio i odmah izgradio veliko vodstvo od dvije sekunde.

Vettel zbog oštećenja gume nije mogao držati korak te ga je nekoliko krugova pritiskao momčadski kolega Leclerc dok Ferrari nije naredio Vettelu da ga pusti i krene u potjeru za Verstappenom.

Red Bull je Verstappenu na prvom zaustavljanju stavio soft gume, na kojima je i startao utrku, i time ga prisilio da ide na dvije promjene guma, a ista je sudbina čekala i Vettela koji je zbog oštećene gume ušao rano u boks.

Vettel je dobio novi set medium guma i sustigao Leclerca kojega je Ferrari na stazu vratio na hard gumama kako bi išao na samo jednu promjenu guma. I ovoga puta Ferrari je utjecao na poredak svojih vozača i naredio Leclercu da pusti bržega Vettela koji je još jednom morao u boks što je i učinio u 41. krugu i vratio se na šesto mjesto iza Gaslyja.

Vettel je Gaslyja prestigao u izlaznom krugu, kasnim kočenjem za 10. zavoj, a Verstappen se nakon svoje druge promjene guma vratio iza Leclerca prije nego je u 46. krugu na stazu izašao sigurnosni automobil.

Norris je pokušao prestići Strolla s vanjske strane prvoga zavoja, ali je došlo do kontakta s unutarnje strane drugoga zavoja i McLarenov vozač nije mogao nastaviti utrku.

Utrka je nastavljena tek u 54. krugu, 12 krugova prije kraja, a Hamilton je zadržao Bottasa nakon što su u međuvremenu i Mercedesovi vozači obavili drugu promjenu guma zbog velike prednosti koju su imali.

Mercedes je u boks pozvao prvo Bottasa, a taman kad su htjeli pozvati Hamiltona izašao je sigurnosni automobil koji je i drugim vozačima ponudio priliku za promjenu guma uz manji gubitak vremena što je iskoristio i Leclerc.

Hamilton je slavio s četiri sekunde prednosti i ostvario treću pobjedu ove sezone i 76. u karijeri i do Schumacherovog rekorda mu nedostaje još 15 pobjeda, a Bottas je završio drugi i upotpunio petu Mercedesovu dvostruku pobjedu zaredom na početku sezone što nije uspjelo nijednoj momčadi u F1 povijesti.

Verstappen je završio treći što mu je drugo postolje ove sezone i 24. u karijeri, a Nizozemac je preuzeo treće mjesto u poretku vozača, dva boda ispred Vettela s kojim vodi mrtvu utrku za najbolje mjesto iza nedodirljivih vozača Mercedesa.

Vettel je završio četvrti, a Leclerc peti nakon što je uspio zadržati Gaslyja u drugom Red Bullu koji je skoro izgubio poziciju od Magnussena koji je uspio prestići Grosjeana uz manji kontakt između Haasovih vozača.

Magnussen je završio sedmi iako je prije sigurnosnoga automobila bio daleko od momčadskoga kolege, ali su mu okolnosti omogućile kasni napad i osvajanje sedmoga mjesta.

Sainz je završio osmi za McLaren i time pomogao momčadi da učvrsti svoje četvrto mjesto u poretku konstruktora ispred Kvyata u Toro Rossu nakon lošeg dvostrukog zaustavljanja za njega i Albona pod sigurnosnim automobilom.

Toro Rosso nije imao spremne gume za Kvyata pa je Albon morao dugo čekati prije nego se obavi njegova promjena guma zbog čega je izgubio priliku da osvoji bodove.

Grosjean je na kraju uspio osvojiti jedan bod iako je veći dio utrke bio sedmi, a Albon je završio 11. izvan kruga osvajača bodova nakon neuspješnih napada na Grosjeana u posljednjim krugovima.

Renault je treći puta na prvih pet utrka ostao bez bodova s Ricciardom i Hulkenbergom na 12. i 13. mjestu, a Raikkonen je prvi puta ove sezone ostao bez bodova za Alfa Romeo te je završio 14. ispred Pereza u Racing Pointu nakon izlijetanja u prvom krugu.

Giovinazzi je završio 16. i posljednji od vozača koji nisu kasnili krug za pobjednikom, a Russell i Kubica kasnili su više od jednoga kruga za Williams na 17. i 18. mjestu dok Stroll i Norris jedini nisu uspjeli završiti utrku nakon sudara u 44. krugu.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Monaku, a gledajte sve na SK.